Geleceğin çiftçilik çözümleri…

·

06 Ağustos 2009

·

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Geleceğin çiftçilik çözümleri…

06 Ağustos 2009

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Ağu 6, 2009

Bilişim dünyasının dev şirketlerinden Microsoft ,7 yıldan beri  dünyanın en yetenekli yazılımcı, tasarımcı ve  girişimci gençlerini buluşturan “İmagine Cup” adı ile bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya dünyanın değişik ülkelerinden binlerce öğrenci, genç girişimci katılıyor.
Yarışmanın Türkiye ayağında finale kalarak Mısır’ın Başkenti Kahire’de ülkemizi temsil eden Umut Erkal, Levni Can Özyürüyen, Mehmet Törün ve Filiz Bali’den oluşan dört kişilik ekibin “Geleceğin çiftçilik çözümleri” projesi ilk 6 proje arasına girdi.
Türkiye’nin böyle bir başarıya imza atmasının yanı sıra projenin tarıma teknolojiyi sokması açısından daha büyük önem taşıyor. 

Dört girişimci gencin geliştirdiği bir yazılım ve tasarladıkları cihazın kullanımı ile tohum ve gübre kullanımında yüzde 40’a varan oranda tasarruf sağlanıyor. Bu sistemin Türkiye’de ve bir çok ülkede kullanılması öngörülüyor.
Genç girişimcilerin geliştirdiği sistem ana hatları ile şöyle çalışıyor:
Önce tohumlama veya gübreleme yapılacak tarla parsellere ayrılıyor. Her bir parselin haritası, koordinatları çıkarılarak bilgisayara yükleniyor. Ardından her parselin tarlanın ne şekilde tohumlanacağı veya gübreleneceği belirleniyor ve bu bilgiler de bilgisayara giriliyor.
Bilgisayara yüklenen bu bilgi GPS üzerinden üzerine özel bir yazılım yerleştirilmiş tohumlama / gübreleme makinasına gönderiliyor. Bir römorka üzerinde Imagine Cup Türk öğrencileri tarafından özel olarak tasarlanmış bir yazılımın yer aldığı ayrı bir cihaz yerleştiriliyor.Bu römork tohumlama / gübrelemeyi yapacak traktöre bağlanıyor ve sahaya çıkıyor. 
Traktör tarlada dolaşırken bilgisayardan GPS üzerinden aldığı verilerle hangi alanı ne ölçüde ve ne sıklıkta tohumlayacağı veya gübreleyeceği otomatik olarak sistem tarafından belirleniyor. Sistem hareket halindeki aracı takip ediyor, hızını kontrol ediyor. Bilgisayara önceden girilen veriler doğrultusunda istenen miktarda tohum veya gübre tarlaya bırakılıyor.
Projeyi geliştiren gençlerden Levni Can Özyürüyen ve Umut Erkal, İstanbul’da yaşayan ve tarımla ilgisi olmayan iki arkadaş.
Levni, üniversite sınavına girerken puanı ziraat fakültesini tuttuğu için ve makineye olan merakından dolayı, tarım makineleri bölümünü tercih eder. Makine merakı onu araştırmaya ve yeni bir sistem geliştirmeye yönlendirir. Gübre kullanımının toprağa ve çevreye verdiği zararı azaltacak bir sistemi geliştirmek istediğini okuldaki hocaları ile paylaşır.
     Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Levni Can Özyürüyen, hocalarının desteği ile yüksek lisans tezi olarak gübre kullanımını azaltan bu sistem üzerinde çalışmaya başlar. Çalışmalarını sürdürürken sistemin ekonomik ve işletme bazında uygulanabilirliğini çocukluk arkadaşı ve Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü Öğrencisi Umut Erkal ile paylaşır. İki arkadaş sistem üzerinde çalışırken Microsoft’un yarışmasına katılma fikri öne çıkar. Çalışmaları hızlandırmak ve yarışmaya yetiştirmek için ekibe Mehmet Törün ve Filiz Bali dahil edilir. Dört kişilik ekip yoğun bir çalışma ile projeyi yarışmaya yetiştirir.
Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi olan Umut Erkal, 3-8 Temmuz tarihlerinde Kahire’de yapılan yarışma sürecinde Microsoft yöneticilerinin özellikle de projenin Türkiye Sorumlusu Eminay Yurtseven’ in çok büyük desteğini gördüklerini söylüyor. Geliştirdikleri yeni sistemin gübre kullanımında yüzde 40 tasarruf sağlaması nedeniyle çiftçiler tarafından benimseneceğini söyleyen Umut Erkal’ a göre bu sistemin yaygınlaşması ile milyonlarca dolar tasarruf sağlanacak.
     Katıldıkları yarışmanın yaşamlarında bir dönüm noktası olduğunu belirten Levni Can Özyürüyen ise; “Microsoft’un bu yarışması bana göre Türkiye’de ziraat mühendisine bakış açısını değiştirecek.” diyor.
2005-2006 döneminde Tekirdağ’da Ziraat Mühendisleri Odası Öğrenci Temsilcisi olarak görev yapan ve yüksek lisans tezini sunmaya hazırlanan Özyürüyen, geliştirdikleri yeni sistemi anlaşabilirlerse halen çalıştığı Güngör Tarım Makinaları’nda üreterek piyasaya süreceklerini söylüyor. Bunun için yoğun bir çalışma içinde olduklarını ve önümüzdeki ekim sezonuna yetiştireceklerini ifade ediyor.
Kısır tartışmaların sürdüğü, gençlerin sektörden hızla uzaklaştığı bir dönemde 4 genç girişimcinin bir araya gelerek tarıma teknolojiyi sokacak bir sistemi geliştirmeleri gelecek açısından umut verici. Bu umudun yeşertilmesi ve büyütülmesi için herkesin gençlere destek olması gerekir.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. DOÇ.DR. EBRU EMSEN 6 Ağustos 2009 - 00:44 - Yanıtla

  Genç arkadaşlarımızı gönülden tebrik ediyorum. Ziraat Fakültesi eski itibarini böyle cevherlerle kazanacak böylece ülkemiz kazanacaktır. Daha nicelerinin güzel haberlerini almak dileğiyle.

 2. Sami GÜNGÖR 6 Ağustos 2009 - 03:36 - Yanıtla

  Tarıma teknolojiyi bu güne kadar Türk tasarımcı ve gelişimci gençlerin beceri ve başarılarının Avrupa firma ürününün yanında görmeye alışmıştık.
  Şu an okuduğum gençlerimizin başarılarını Türkiye’de gerçekleştirilmesi duymak ve okumak istediğimiz en güzel haberdi. Ayrı ayrı hepinizi tebrik ediyorum ve onlara destek olan kurul ve kuruluşlara da bu imkan tanıdıkları için çok teşekkür ediyorum.

  Saygılarla,
  Sami GÜNGÖR
  ÖZBEKİSTAN

 3. Ahmet Şen 6 Ağustos 2009 - 00:41 - Yanıtla

  Projeyi geliştiren gençlerden Levni Can Özyürüyen ve Umut Erkal, İstanbul’da yaşayan ve tarımla ilgisi olmayan iki arkadaş.
  Tarımla alakaları olmadığı, Türkiye’min topoğrafik yapısından, arazi parsel büyüklüklerinden, yolu olmayan tarlalardan, dereleri ıslah edilmemiş çatak içinden geçilerek gidilen arazilerden haberleri olmadığı için bu projeyi gerçekleştirmeleri Almanya ve Fransa için kabul edilebilir.
  Eleştiri bir yana tarım ile alakası olmayan iki kişi tarımda verimli ve mekanizasyona dayalı üretimi düşünebiliyorken Tarım bakanlığı kadroları ne yapıyor merak ediyorum. İpsala ve Sizvas’ta başlatılan arazi toplulaştırma istisnasız her bölgede yapılmalıdır.
  Tarlalarından yol geçmesin diye 60’lı yıllarda yapılan yol projelerine bile müdahil olan ve yolları virajlardan gidilmeyecek hale sokan büyük arazi sahiplerinin 3. nesil gençleri de verimli tarım için toplu arazi gerektiğini umarım anlamışlardır artık.

 4. mustafa demir. 7 Ağustos 2009 - 01:50 - Yanıtla

  bu sistem amerika da kullaniliyor..

 5. mustafa demir. 7 Ağustos 2009 - 01:55 - Yanıtla

  topak analizini yuruyen bir laboratuar yapiyor. onun disketi gubreleme aletine takilarak gubreleniyor tarla.
  (sistem sadece gubreleme amacli kullaniliyor)

 6. levni özyürüyen 7 Ağustos 2009 - 06:19 - Yanıtla

  Ahmet Şene ; Tarımla ilgili olmayan arkadaşlardan biri ziraat mühendisi ve yüksek lisans yapıyor , bu proje Türkiye koşulları için üretildi, Türkiye’nin neresinde ne çeşit arazi war farkındayız ve bunuda göz önüne aldık parsel büyüklüklerini sizin araştırmanızı öneririm , ayrıca çifçimizin kullanacağı kadarda kolay bir arayüz geliştirdik.

  Mustafa Demir’e ; bu çeşit bir sistem yok . kaldı ki siz sadece gübrelemeden bahsediyorsunuz yürüyen laboratuar dediğiniz sistemin doğruluğu önceden analiz yapılan sistemlere çok düşük kalıyor
  bir de o sistemin maliyetini araştırmanızı öneririm. normal bir makina fiyatına çıkabiliyomu bunada bir bakın.

 7. Salim Başer 7 Ağustos 2009 - 06:43 - Yanıtla

  genç arkadaşları kutluyor ve bu işlemin pratikte kullanımı biz çifçilere ne kadara mal olacağını merak ediyorum

 8. Umut Erkal 7 Ağustos 2009 - 16:30 - Yanıtla

  Salim Bey,
  Memnuniyetle söyleyebilirim ki bu sistemin size maliyeti, şu an kullandığınız sistemlerden daha yüksek olmayacağı gibi mevcut makinelerinize geliştirdiğimiz modülü ekleyerek, çok az bir harcama ile makinelerinizin verimliliğini arttırabileceksiniz.

  Mustafa Bey,
  Böyle bir sistem var olsaydı, dünya çapında düzenlenen en prestijli teknoloji yarışmalarından birinde başarı sahibi olamazdık. Bizim geliştirdiğimiz sistem ciddi araştırmalar sonucunda tamamen ülkemiz şartları için tasarlandı. En basitinden diğer sistemler üretim maliyetini arttırırken, bizim geliştirdiğimiz sistem bu maliyeti düşürüyor ve çiftçimize başından beri destek oluyor.

  Ahmet Bey,
  Tarımla alakalarının olmadığı sözü sizi yanıltmasın, metnin devamında Levni’nin Ziraat Mühendisliği üzerine yüksek lisans yaptığı belirtilmiş. Sistemimiz ziraat mühendisliği, yazılım, elektronik, işletme, ekonomi ve çevre mühendisliği bilimlerinin ortak ürünüdür. Ne bir ziraat mühendisinin ne de bir yazılımcının tek başına yapabileceği bir olay değil, değişik uzmanlıklardaki kişilerin takım oluşturmasıyla ortaya çıkan kapsamlı bir sistemdir.

  Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederiz…

 9. Dr. Arif Behiç TEKİN 10 Ağustos 2009 - 01:17 - Yanıtla

  Herkese Merhaba,
  Bilişim teknolojileri son yıllarda hayatın her alanında olduğu gibi Tarım sektöründe de hızla yer almaktadır. Tarımda Bilişim Teknolojileri, tarlada üretim işlemlerinden başlayarak, ürünlerin izlenmesi, pazarlanması vb. alanlarda paydaşların yükünü azaltırken, doğru karar verme/uygulama konularındaki belirsizliği ortadan kaldırmaktadır. Bu kapsam da Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de gerek üniversiteler, gerekse kamu kurumları ve özel sektör tarafından çalışmalar son 10 yıldır yapılmaktadır. Bu konuda üniversite, sanayi ve DPT, Tübitak, Tarım Bakanlığı destekli projeler tamalanmıştır ve yürütülmektedir. Bu konuda bilgi gereksinimi olan ya da merak eden arkdaşlara daha detaylı bilgi vermek mümkün.
  Diğer konu ise: Genç arkadaşların (ya da birşeyler üretmek isteyen) yaptığı çalışmalara her zaman destek verilmesi gerektiği… Bu konuda biz üniversite çalışanları olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız.
  Söz konusu proje kapsamında arkadaşların yürüttüğü (ya da tamaladığı) proje ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığımız için yapacağımız yorumlar çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle arkadaşlarımız projelerini bize de tanıtabilirlerse olumlu ya da olumsuz eleştirilerimizi kendilerine iletme ya da proje üzerinde konuşma şansımız olacaktır.

  Bunun yanında, bilginin ya da haberin verilişinde yapılan yanlışlıklar da okuyanları farklı yönlerde yönlendirmekte ve yanlış anlamalara, algılamalara neden olmaktadır.

  Haber de %40 oranında gübreden tasarruf yapılacaktır yargısı yanlıştır. Gübre tasarrufu daha çokta , daha az da olabilir. Söz konusu proje kapsamında üetilen makina ile birebir aynı olmasa da benzer işleve sahip makinalar Dünya da farklı ülkelerde üretilmekte ve kullanılmaktadır.

  Sonuç olarak, doğru bilgiye ulaşmanın, iletilmesinin ve yorumlanmasının ne kadar önemli olduğunu bu örnek ile görmüş oluyoruz…

  Sevgi ve Dostlukla…

  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü

 10. Levni Özyürüyen 10 Ağustos 2009 - 13:08 - Yanıtla

  Dr. Arif Behiç Tekine ;
  projenin tam olarak tanıtılması iki şekilde olacaktır
  1) makina tarlaya indiği zaman
  2) yüksek lisans tezimi verdiğim jüri sırasında
  (patent aşamasında ki bir ürünün bu kadar tanıtımı bile çok aslında)
  eleştirilerinize geldiğimde %40 oranı proje tanıtımında yaklaşık olarak geçmektedir.
  dünyadaki diğer sistemlerden çok farklı bir algoritmayla geliştirilmiş ve dünyadaki diğer sistemlerden iki büyük farkı bulunmaktadır
  1) fiyatı
  2) imalat kolaylığıdır
  artı asıl büyük yanlış bu projenin bir makinadan çok bir sistem olarak tasarlanması ve eski makinaların üstüne monte edilebilme özelliğidir

  Sayın meslektaşım ve üstadım kendi üniversitemin özellikle bölüm hocalarımında desteklerini asla gözardı edemem özellikle sayın Prof. Dr Bahattin Akdemir’e çok şey borçluyuz ve
  eğer daha detaylı bilgi isterseniz bana veya proje ekibime ulaşmanızı öneririm isterseniz bu konuda bir tanıtımda yapabiliriz tabi proje ekibimin onayına bağlı olarak
  iyi akşamlar

 11. Dr. Arif Behiç TEKİN 11 Ağustos 2009 - 08:22 - Yanıtla

  Levent Bey,

  Sanırım, açıklamalarımı tekrar okumalısın…

  Bahattin Hocam ile çok yakından tanışıyoruz… Gerek hocamızın çalışmaları ile ilgili benim bilgim var, Gerekse hocamın bizim yaptığımız çalışmalar ile ilgili bilgileri bulunmakta…

  Öncelikle size verdiğini söylediğiniz onca desteğe rağmen kendisine şu an da olsa teşekkür ediyor olmanız sevindirici… Çünkü gerek haber ve gerekse yorumlarda size destek olan değerli hocalarımızla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyordu.

  Bu durum ile ilgili sizinle polemiğe girmek istemiyorum. Ama şunun bilinmesinde yarar var, Haberin taşıdığı bilgi ve içerik sizin bu konuyu 4 kişi birlikte yaptığınız, bu çalışmanın dünya da bir ilk olduğu ve dünya da ve Türkiye de yapılan çalışmalar ile ilgili bir bilginizin olmadığı (ya da kısıtlı ve eksik bilginizin olduğu)…

  Bakın, önceki yorumu mu okursanız sizin yaptığınız ürünün birebir aynısı vardır gibi bir yargının olmadığıdır. Benzer işlevi yapan makinalar dünya da vardır, Türkiye de de… Sayın Yrd. Doç. Dr. Ufuk Türker in Adana da yürüttüğü bir çalışmasında bir makina modifiye edilerek aynı amaçla kullanılmıştır.

  Benim de doktora çalışmam da dizayn edip prototipini ürettiğim makina yine gübre uygulanmasında kullanılmaktadır (her ne kadar diskli gübre dağıtma makinası olsa da).

  Patent konusuna gelince, bize yarışma başvurusu için kullandığınız bilgiyi vermeniz yeterli, sizden yazılımınızı kodlarını (varsa ) istemiyorum. Sadece genel tanıtımını istemiştim. Proje (konu) üzerinde doğru yorum yapabilmek için…

  Bilgi Toplumu olma yolunda hepimize büyük işler düşmekte…

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim…

  Sevgi ve dostlukla,

  Behiç

 12. Y. Müh. Seyhun YABACI 11 Ağustos 2009 - 01:24 - Yanıtla

  Kardeslerime yaptıkları gusel isten dolayi tebriklerimi sunarim. ne olanaklarda calistiklari ne kadar ozveride bulunduklarini bizzat gordugum icin basarilarinin devamini gorecegimi biliyorum. Kıt olanaklarla urettikleri calisir (calistirilabilir, olabilir, yapılabilir degil calisir) sistem ile kisa zamanda alanlarinda soz sahibi olacaklarina inancim tamdir. Son model karmasik elektronik ekipmanlar ve sistemler yerine herkesin bulabilecegi basit mekanizmalar ve kendi gelistirdikleri yazilimlar ile bu kadar gelismis teknolojik bir makine-(sistem) tasarlamalari üstelik üretim maliyetininde cok dusuk tutmaları (klasik sistemlerin en az %50 daha ucuzu)calismalarinin guclu bir grup olarak organize olmalarindan kaynaklandigini gostermektedir. Tüm ekibe basarilar dilerim.

 13. Aydın Çalışkan 11 Ağustos 2009 - 02:09 - Yanıtla

  Aydın ÇALIŞKAN
  Sayın YILDIRIM, bu güzel çalışmadan bizi haberdar ettiğiniz için size teşekkür ediyorum.Bu çalışmayı yapan gençleride Türk Tarımına katıkı sağlamak için yaptıkları çalışmadan dolayı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

 14. Ali Ekber Yıldırım 11 Ağustos 2009 - 14:32 - Yanıtla

  Behiç Bey,

  Böylesi güzel ve yararlı bir tartışmayı başlattığınız için çok teşekkür ederim. İlgiyle okuyorum. Bu web sayfasını hazırlarken en önemli amaçlarımdan birisi de bu tür yararlı tartışmalara zemin oluşturmaktı. Sizlerin katkılarıyla bunun gerçekleştiğini görmek beni mutlu ediyor.
  Yazı ile ilgili eleştirilerinize açıklık getirmek istiyorum.
  1- Gübre kullanımında yüzde 40 tasarruf sağlanması. Bu proje sahibi Levni Bey’in verdiği bilgi. Elbette henüz denenmemiş ve tasarruf oranı kanıtlanmış değil. Bu nedenle dikkat ederseniz bende “yüzde 40’a varan” diyerek ihtiyatlı bir dille yazdım. Sizin yazdığınız gibi “Haber de %40 oranında gübreden tasarruf yapılacaktır” gibi bir yargı yok. Sizin de yazdığınız gibi “gübre tasarrufu daha çokta , daha az da olabilir.” bu nedenle ben “yüzde 40 varan” diye yazdım. Yazı yukarıda tekrar bakabilirsiniz.
  2- Yazımın hiç bir yerinde bu sistemin dünyada bir ilk olduğu bilgisi yok. Ayrıca, yazıda belirtmesem de Levni bey veya Umut bey ile konuşmamızda bende benzer sistemlerin dünyada kullanıldığını söyledim. Bu nedenle yazıda dünyada veya Türkiye’de ilk gibi bir şey yazmadım.
  3- “gerek haber ve gerekse yorumlarda size destek olan değerli hocalarımızla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyordu” iddianız ne yazık ki doğru değil. Evet, yazıda hocaların tek tek adları yok. Fakat,yazıda; “Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Levni Can Özyürüyen, hocalarının desteği ile yüksek lisans tezi olarak gübre kullanımını azaltan bu sistem üzerinde çalışmaya başlar.” diye bir bölüm var. Sanırım dikkatinizden kaçtı.

  Tekrar bu güzel tartışma için size ve Levni Bey ve diğer tüm yorumculara çok teşekkür eder. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Ayrıca bu konulardaki bilgi ve projelerinizi paylaşırsanız Dünya Gazetesi’nde ve bu sayfada yazarak okurlarımızla paylaşacağımı belirtmek isterim.
  Saygılarımla,
  Ali Ekber Yıldırım
  Dünya Gazetesi Tarım Yazarı

 15. levni özyürüyen 12 Ağustos 2009 - 05:04 - Yanıtla

  Behiç Tekine;
  Sayın meslektaşım bir öğretim görevlisi olduğunuz için üniversitelerimiz eleştirmekle başlayayım , biz mısıra elektronik ve bilgisayar mühendisleri arasına gittiğimiz de hiç birimizin üniversitesi herhangi bir yolla destekte bulunmadı,
  Sn. Prof Dr. Bahattin Akdemir in bize olan desteği daha yüksek lisans tezimi belirlemem sırasından bugüne geliyor ve şu anda bulunduğum noktanın her adımında Prof. Dr. Bahattin Akdemir’in izi vardır

  diskli gübre uygulaması yapmamızın sebebi o uygulamanın yapılıyor olması ki bizim okulumuzda da böle bir çalışma yürütülüyor.

  yetersizlik kısmını tamamen yanlış anlamışsınız bence, ilgisi olmayan dediğimiz zaman çiftçilikten gelmeyen anlamında , ki aynı yazıda bu konuda yüksek lisans yaptığım bilgisine ulaşabilirsiniz.

  Ufuk hocamın da çalışmalarını takip ediyorum tabi ki zaten kapsamlı bir araştırma yapmadan böyle bir uğraş içine girip bunu arkadaşlarımla paylaşmam bilim etiğine aykırı düşerdi.

  Behiç bey tanıtım bilgilerini size ulaştırmaya çalışırım ancak gönlümden geçen ; iki ay içinde gerçeklenecek olan makinanın gerçeğinin videolarını uygulamasını sizlere sunmak ve değerli eleştirilerinizi böyle almaktır.

  yorumlarınız için çok teşekkürler..

  ( dip not; Levent değil Levni dir )

 16. Dr. Arif Behiç TEKİN 13 Ağustos 2009 - 01:01 - Yanıtla

  Sevgili Arkadaşlar,

  Ali Bey, yıllardır yazılarını okuduğum bir yazar. Haber niteliği taşıyan materyali kendi süzgecinden geçirerek yayınladığına inanıyorum.

  Yorumlara bakılırsa, okuyanların haberden ne anladığı daha net anlaşabilir. Benim de vurgulamaya çalıştığım noktalardan birisi bu idi.

  Şunu da vurgulamakta yarar var;İnsanların birbirini yanlış anlaması için en az dokuz olasılığın olduğu:

  Düşündüğünüz,
  Söylemek istediğiniz,
  Söylediğinizi sandığınız,
  Söylediğiniz,
  Karşınızdakinin duymak istediği,
  Duyduğu,
  Anlamak istediği,
  Anladığı…
  Arasında farklar vardır.

  Bu nedenle yanlış anlaşılmalar her zaman olmuştur, olacaktır… Önemli olan bunların mümkün olduğunca az olması ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi…

  Öncelikle son yaptığım yorumda “Haber” kelimesi ile kastım “haber ve sonrası yapılan yorumlardı”. Daha açık yazmış olmam gerekirdi ki bu Ali Bey in geri bildiriminden anlaşılıyor.

  Son yorumum da vurgulamak istediklerimin arasında Levni Bey i yönlendiren Tez danışmanı hocasının adının olmaması; emimin ki en az proje ekibinde yer alan diğer çalışanlar ve Sayın Eminay Yurtseven kadar (fazlası olduğunu inanıyorum)destekte bulunmuş ve yönlendirmiştir.

  Bu ortamdaki yazışmayı yanlış anlaşılmaların ve polemiklerin önlenebilmesi adına bu noktada sonlandırmakta yarar olduğuna inanıyorum.

  Bilgi paylaşımının ve birlikte birşeyler yapılmasının önemine inanıyorum… Ali Ekber Bey e de bu anlamda yaptığı katkılar nedeniyle teşekkür ederim.

  Herkese yaşamında ve çalışmalarında başarılar dilerim.

  Sevgi ve dostlukla…

  Behiç

 17. Levni Özyürüyen 13 Ağustos 2009 - 23:58 - Yanıtla

  Behiç bey ;
  projenin ortaya çıkışın da yani fikrin doğulş aşamasında Bahattin hocamın katkılarını tabi ki göz ardı edemem ancak;

  Sayın Mehmet Törün Umut Erkal ve Ben projenin startından itibaren biraraya gelerek aylarca uyumayarak ya da uykusuz kalarak ortaya bir sistem çıkardık ,

  Projenin lansmanında ve imagine cup a katılışımızda da tabi ki Microsoft Türkiyenin
  katkılarını ( İpek Tunca , Mehmet Tunçkanat, Nuri Çankaya) asla unutmayacağız

  Ama bu sistemin, elektronik devresinden , yazılımına makinasından her türlü bileşenine kadar umut beyle beraber yaptığımızıda söylemeden geçemeyeceğim

  Yani Sayın Behiç Bey , evet Hocalarımında , Microsoft Türkiyenin de katkıları var ,

  Ama modellemesinden başlayarak her bir vidasına kadar biz yaptık kopyalamadık , esinlenmedik , yani biri bize yol gösterip şunu şöle yapın demedi.

  Burda benim anlayamadığım illa ki biri bize yol göstermiş de , bizde öyle yapmışız şeklinde düşünmenizi ya da yorumunuzu anlamakta güçlük çekiyorum

  Zaten bu proje birinin biz yol göstermesi veya danışmanlık yapmasıyla ortaya çıksaydı inanın ki onların adınıda buraya büyük puntolarla yazardık,

  saygılarımla

 18. adil konuk 14 Ağustos 2009 - 03:10 - Yanıtla

  sevgili meslektaşlarım. tasarladığınız, yapmayı düşündüğünüz ve yaptığınız bu ürün inşallah çiftçiye ve memlekete fayda getirir. anlatılmak istenilen, aktarılan, anlaşılan farklı olabileceği için yukardaki yorumcuların da bu yaptığınız işe katkı sağlamak amacıyla, daha faydalı olabilmesi amacıyla söyledikleri cümleleri birazda önyargınız olmadan dinleyip, gereken açıklamayı yapabilirseniz bunun okuyucular tarafından daha da iyi anlaşılacağını söyleyebilirim.
  madem buradaki yorumları okuyorsunuz size tavsiyem; bunu yapın, patentini alın, firmalarla anlaşın, satın para kazanın ama lütfen özellikle tarımda görebildiğiniz diğer boşluklar konusunda da çalışma yapmaktan vazgeçmeyin.
  bir başka yenilik, bir başka proje yapmak için muhakkak çalışın rica ediyorum. bizim başka türlü kurtuluşumuz yok bunuda unutmayalım.
  ellerinize ve emeğinize sağlık. helal olsun sizede bu yakışır. hocalarınızıda sizede teşekkürler.

 19. Levni Özyürüyen 15 Ağustos 2009 - 02:09 - Yanıtla

  Adil Konuk’a ;
  yorumunuz için teşekkürler,

  burası bizim için eleştirilmek adına iyi bir platform oldu onun için Ali Ekber bey e sonsuz teşekkürler,

  Biz herşeyden önce Türküz ve Atatürkün çocuklarıyız, ve inanın attığımız her adım Türk çiftçisini bir adım öne taşıyabilmektir,
  bu proje bir başlangıçtır sadece bunda şüpheniz olmasın,
  bu proje bizim için sadece start noktası.

 20. Kemal Erdoğan 18 Ağustos 2009 - 13:47 - Yanıtla

  Gurur Duydum. Memnun oldum .Mutlu Oldum

  Bu gün Ali Ekber Yıldırım ‘ı aradım bu genç ekibin iletişim bilgilerini öğrenmek için .

  Amacım ilkini geçen yıl yaptığımız tarımsal bilişim kongresininin 2.sine bu ekibi konuşmacı olarak davet etmek.
  http://www.gidatarimkongresi.com

  Adana ‘da Durdu Danişoğlu çifliğini uzaktan algılama teknolojisi ile yönetmek için 3 yıldır ,Ankara Üniveristesinden Ufuk Türker ve Tagem ‘den bir ekibin desteği ile gübreleme, hasat, konusunda ciddi çalışmalar yaptılar.

  Dünyanın her yerinde tarımdaki yenilikler meraklı akademisyen,üretici,kamu görevlisi’ nin işbirliği ile gerçekleşir.
  Tarımda başarı için böyle müteşebis gençlere, meraklı üreticilere ve onaları destekleyecek ,özel sektör ve kamu görevlilerine ihtiyacımız var.

  Ali bey bu spesifik teknolojileri bir gazete makalesine sığdırabilmek için kısaltmalar yapmak zorunda kalmıştır.Gençlerde çalışmalarının sunumunun ilk heyecanı vardır.

  Gençlerimizi daha yapıcı, motive edici, bilgilendiren, yönlendiren bir yaklaşım izlemeliyiz diye düşünüyorum.

  Bu başarıyı duyuran Ali Eber Yıldırm’a ve
  yaratıcılarına tekrar teşekür ediyorum.

  Saygı ve sevgilerimle,

  Kemal Erdoğan.

  Cine Tarım

 21. Ali Eren 24 Aralık 2009 - 12:12 - Yanıtla

  Bazı İnsanlar vardır Hayatında hiçbişey üretmemiş&geliştirmemiş, birşey geliştirmenin (taklit dahi olmuş olsa bile) ne demek olduğunu bilmeyen, ama çene geliştirmesini ii bilen boşlar. Bunları galeye almamk lazım. Türkiyede milyonlarca Memur varken oturdukları yerden para kazanan, milyonlarca 40 yaşında emekli varken yattıkları yerden gençlerin SSK ile beslenen, ve milyonlarca çiftçi varken 100 yıldır aynı işi yapan, bir elin parmağını geçmeyen bu insanların yüzü suyu hürmetine varlar. TEBİKLER ediyorum.

Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler