Ziraat'ın "bahar paketi" tarımı canlandırmaya yeter mi?

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Ziraat'ın "bahar paketi" tarımı canlandırmaya yeter mi?

26 Mart 2009

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Mar 26, 2009

Seçime günler kala tarım sektörü için de nihayet bir paket açıldı. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kredi kullanan çiftçiler, faizini ödemek koşulu ile kullandıkları kredinin vadesini uzatabilecek.
Tarımsal kredilerde vade uzatımı için Bakanlar Kurulu Kararı gerekiyor. İlgili  karar 22 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuyu seçim meydanlarında dillendirdi.
Bu gelişmelerden sonra Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, gazetecilerin karşısına çıkıp paketin ayrıntılarını açıkladı.
Çağlar, başarılı bir bankacı. Fakat, tarıma yönelik paketin seçime bir hafta kala açılmasını “tesadüf” olarak değerlendirmesi şık olmadı. Konu zaten günlerdir seçim meydanlarında konuşuluyor.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, meydanlarda çiftçiye yönelik bir paketin açılması gerektiğini defalarca dile getirdi. Baykal’ın önerdiği paket tarımsal kredilerle sınırlı değil. Mazot ve diğer girdilerde Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi’nin indirilmesi dahil bir çok öneriyi içeriyor.
Başbakan Erdoğan, seçim meydanlarında bu paketi seçim malzemesi olarak kullanıyor.
Genel Müdür Can Akın Çağlar’ın açıklamalarından da anlaşılıyor ki, Ziraat Bankası yönetimi geçen Ekim ayında küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir paket açıklarken tarım kredilerinde de benzer bir çalışmanın yapılmasını talep etmiş. Fakat tarım kredileri ile ilgili düzenleme için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Hükümet, bankanın bu talebini  aylar sonra ve seçime bir hafta kala yerine getirerek bal gibi seçim yatırımı yaptı. Bu tesadüf değil.
 Paketin yerel seçimi ne kadar etkileyeceği tartışılabilir.  Fakat son yıllarda tarıma yönelik kredilerde ciddi bir atılım yapan Ziraat Bankası’nın prestijine gölge düşüreceği kesin.
Paketin açıklanması, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım’ı futbol deyimi ile ofsayta düşürdü.Yıldırım, daha geçen hafta tarımsal kredilerinin affedilmesi veya ertelenmesi konusunda bir çalışma olmadığını duyurmuştu.
Seçim yatırımı da olsa tarıma yönelik bir paket açıldı. Paket neyi kapsıyor?
1- 2009’da vadesi dolacak tarımsal krediler, faizini ödemek koşulu ile 2010 yılına uzatılıyor.
2- Sübvansiyonlu kredilerin vadesi 24 aya, yatırım kredilerinin vadesi ise 5 yıldan 7 yıla çıkarılıyor.
3- Yeni açılacak kredilerde de 24 ay ve 7 yıllık vade uygulanacak
4- Vadesi uzatılan sübvansiyonlu kredilerin faizi değişmeyecek. Yani sübvansiyon oranı aynen uygulanacak.
5- Vade uzatımından yararlanmak için kredinin faizini ödeme şartı var.
6- Kanuni takibe düşmüş, kredi türüne göre 60 ile 90 günlük gecikme süresini geçmiş kredilerde vade uzatımı yapılmıyor.
Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında kredi verilmeyecek çiftçiler şöyle tanımlanıyor: “Tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya bu hesaplarda kayıtlı olan borçları ertelenmiş veya taksitlendirilmiş veya yeniden yapılandırılmış olup, geri ödeme süreci devam eden üreticilere Banka ve/veya TKK tarafından bu Karar kapsamında hiçbir şekilde kredi açılmaz.”
Açıklanan paket, 4.2 milyar liralık tarımsal krediyi kapsıyor. Bazı gazeteler, “çiftçiye 4.2 milyar liralık destek çıktı” diye yazdı. Bu doğru değil. Çiftçiye verilen nakdi bir destek yok. Sadece aldığı kredinin vadesi yukarıda yazdığımız şartlar çerçevesinde uzatılıyor.
Paket kapsamındaki 4.2 milyar liralık kredinin ne kadarının öteleneceği krediyi kullanan çiftçilerin başvurusundan sonra anlaşılacak. Şu günlerde çiftçiler bir çok üründe ekime hazırlanıyor. Çiftçi, mazota, gübreye para ararken aldığı kredinin faizini ödemeye para bulabilecek mi? Çünkü, faizini ödeyemezse krediyi erteleyemeyecek. Fakat, yeni kredi alacak çiftçiler daha uzun vade ile borçlanabilecek.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 2009 Ocak ayı itibariyle tarımsal kredi hacmi 13 milyar 65 milyon lira. Bunun 7.3 milyar lirası kısa vadeli, 5.2 milyar lirası ise uzun vadeli kredilerden oluşuyor. Takipteki tarımsal kredi miktarı ise 436  bin 421 lira.
Açıklanan paket toplam tarımsal kredinin üçte birini kapsıyor. Ziraat Bankası’na göre faizi çok daha yüksek olan diğer bankaların kredilerine yönelik herhangi bir düzenleme yok.
Özetle, Ziraat Bankası’nın “bahar paketi” seçim kaygısı ve acele ile atılmış bir adım. Fakat, tarıma bahar havası getirmesi zor. Tarım sektörünün daha ciddi ve kapsayıcı bir pakete ihtiyacı var. Mazot ve gübrede yapılacak vergi indirimi ile desteklerin zamanında ödenmesi bu kriz ortamında çiftçiye rahat bir nefes aldırabilir.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. zafer karabatak 26 Mart 2009 - 06:19 - Yanıtla

  Tamamıyla seçım yatırımı ve tamamen kandırmacadan baskı bır sey degıl.Daha dune kadar gerı donusum oranı tarım kredılerınde yuzde 98 dı.Ama bugun anıden ne hıkmetse yuzde 90 a dustu bır haftada.Goz boyamaktan baska bır sey degıl, madem cıftcıye bır destek getırceksın barı ıcraya dusmus cıftılerın borclarını taksıtlendır.Ama nerde bu hukumet cıftcıye ıcra yollarını oğrettı. .Allah razı olsun bu hukumetten.

 2. zafer karabatak 26 Mart 2009 - 06:26 - Yanıtla

  İcralık olan çıftcıler ne olcak sorarım sızlere hadı satacak tarlası olan sattı traktorunu tarlasını odedı borcunu ya olmayanlar,icrada surunm surum surunecekler yazık bu cıftcıye.tarım bakanımız çıftcının borcunu 70 mılyon ınsanın sırtına yuklemek doğru deyıl dıyor,ama sen 60 mılyon ınsanın karnını doyurmak ıcın gırdı fıyatlarını yuksek tutup ,uretıcının urettığı malı pahalıya mal edıp ucuza satmasını saglıyorsunya,o zaman 10 mılyonluk cıftcıye 60 mılyonun yukunu yuklemıs olmuyormusun.nasıl olsa çıftçı namusludur ayagındakı donu satar oder borcunu yazık bu cıftcıye.

 3. zafer karabatak 26 Mart 2009 - 06:30 - Yanıtla

  onceden çıftçı traktor alınca etrafdan işi duzgun derlerdı.şimdi aiırsan işi bozuk dıyorlar.çunku nıye alıyor 10 lıraya kendı traktorunu satıp borç oduyor.40 lıraya hıc pesınatsız 5 sene vadelı traktor alıyor.oda 80 lıra oluyor oduyesıye kadar.onceden hukumet bas bas bağırırdı su kadar traktor satılıyor dıye,ne hıkmetse 5 aydır kesıldı bu neden acaba.hem madem çıftçının ısı cok duzgundu nıye paket acıklıyorlar.

 4. zafer karabatak 26 Mart 2009 - 06:35 - Yanıtla

  2007 de mazot 2250 lıra gubrenın cuvalı 25 mılyondu domatesı salcalık olarak pesın para kg su 160 dan verdık ,sutu ise kg su 650 den verıp yemın cuvalını 20 mılyondan aldık.2008 de ise mazotu 3500 den alıp gubreyı 65 mılyondan alıp,domatesı 2009 subat vadelı kg su 75 den zor sattık.sutu ıse kg 400 e satıp yemın cuvalınıda 32 mılyondan alıyoruz.yanı arkadaslar tarım bakanımızın dedığı gıbı çıftçıye krız ugramadı.teget gectı.

 5. cengiz adak 26 Mart 2009 - 08:30 - Yanıtla

  SAYIN BAŞBAKAN SEÇİME AZ BİR SÜRE KALA RÜYASINDA ÇİFTÇİYE TOSTLIYCANI ANLADI HERHALDEKİ ÇİFTÇİSİNİ DÜŞÜNDÜ OYUNU ALMAK İÇİN AMA UYGULAMA SEÇİMDEN SONRADA RAFA KALKACAĞI KESİNDİR ARKADAŞLAR İNANMAYIN BAŞBAKAN ÖNCEDEN DÜŞÜNMEDİĞİ GİBİ SEÇİMDEN SONRADA DÜŞÜNECEĞİNİ ZANNETMİYORUM…….

 6. Sencer Murat Çelik 26 Mart 2009 - 08:51 - Yanıtla

  Bunu nasıl DESTEK olarak nitelendirirler hiç anlayamiyorum.Borçları 1 sene ertelediler peki ama sanki 1 senede tarımdan o parayı bu şartlarda kazanmak mümkün mü?
  Tabiki değil..bu sadece göz boyama..cahil insanları kandırma..buna da kanıp oyunun rengini değiştiren çiftçi var ise vay halimize!

 7. kenan ışık 26 Mart 2009 - 09:01 - Yanıtla

  mimar sinana üstat üç boyutlu bilgisayar kullanan fakülte bitirmiş mimar değildi.. ama dahiydi ve hala öyle..biz ekonomist iktisatçı değilz.. çiftçiyiz.üretici. 2002 de 1150krş.. pamuk.satılıyordu.kğ…tam yedi yıldır aynı paraya hiç satamadık. yıllık girdi maliyeti yüzde 15 olsa ki fazla.yedi yılda.maalesef
  1150 lira yapıyor sadece faizi ..yani yedi yılınfaizi sıfıra indiriyor pamuğun ederini. bilmiyenlere duymuyanlara duyrulur.

 8. hadi gel köyümüze geri dönelim 28 Mart 2009 - 04:19 - Yanıtla

  ILK ÖNCE YESIL SERMAYEDEKI HOLDING HISSELERINE DAMIZLIK HAYVANLA TAKAS ETSINLER
  TÜRKIYEDE ET VE SÜT ACIGI BÜYÜYOR

 9. holdingzede 28 Mart 2009 - 05:35 - Yanıtla

  sayyin ciftci kardesler birlik olmadan olmuyor ciftci siyasete girmeli
  bir örgüt kurmali ve hangi siyasi parti ciftciye ve sosyal güvenlige önem veriyorsa oyumuzu ona verelim
  HOLDINGZEDELER

 10. hassan angil 30 Mart 2009 - 11:53 - Yanıtla

  AKP HÜKÜ METI 29 MART 2009 SECIMLERINDEN SONRA TARIMA EKONOMIYE,YESIL SERMAYEYE MASAYA YATIRMALI

 11. ahmet 12 Nisan 2009 - 02:18 - Yanıtla

  horasan zıraat bankası müdür ama kred verıyor cünkü arayımıcılık yapıyor sepeb kred borc var ama ödemımız 2010 yılında ve fıg paralar verımedı neyapılım gurbe mazot parası yok

 12. ferit yildırım 16 Nisan 2009 - 09:49 - Yanıtla

  bu destekler cıftcıye zamanın da ve gereken mıktarda verılırse cok ıyı olur Turkıyede cıftcı ne zaman daralır ve borca duserse ozaman ulke zor duruma duser cunku ulkenın yüzde 40 gıbı buyuk bır kısmı tarımla ugrasmaktadır

  hukumete bır not.cıftcıyı unutma*** onem ver ınan cıftcı zor durunda

 13. Sencer Murat Çelik 17 Nisan 2009 - 10:57 - Yanıtla

  Ziraat Bankasının bu paketinin çiftçi kardeşlerimize hiçbir faydası yok.Faiz oranı aynı,komisyonlar aynı faizi ödemek sureti ile borç 12 ay (18 değil!) öteleniyor hepsi bu.Sanki çiftçi 1 senede bu parayı kazanabilecekmiş gibi.Hala Tarım sektörüne yönelik ciddi bir paket açıklanmadı.Önümüzdeki günlerde 3 paket daha açıklanacakmış ama bunlarda tarımın T si dahi geçmiyor.Hadi paketi geçtik elektrik borçlarımız halen duruyor çiftçi yüksek oranda elektrik borcunu ödeyemez halde buna yönelik de ne bir çalışma var ne bir önlem.Allah yardımcımız olsun.

Tarım Bankacılığı: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler