Çiftçi destek beklerken kıyıma uğradı…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Çiftçi destek beklerken kıyıma uğradı…

27 Ocak 2009

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Oca 27, 2009

Dünya ekonomik krizin etkilerini azaltmak için çok ciddi önlemler alıyor. Trilyonlarca dolarlık destek ve kurtarma paketleri açıklandı.Yetmedi yeni önlemler alınıyor.
Türkiye’de de gecikmeli de olsa bazı çabalar var. Fakat sadece ve sadece tarım kesimi bunun dışında tutuluyor. Hükümet, tarım sektörüne kriz desteği vermek bir yana, hak edilmiş destekleri bile çiftçinin cebine girmeden kesmeye başladı. Diğer sektörlere “can suyu” kredileri açılırken, çiftçinin canına kastediliyor.
25 Ocak 2009 Pazar günü Resmi Gazete’ de yayınlanan tebliğlerle 2008 ürünü yağlı tohum, hububat ve bakliyat destekleme primleri, sertifikalı tohum üreten ve kullanan çiftçilere verilen desteklerde ciddi kesintiler yapıldı.
Yapılan kesintiler 2008 yılında üretilen, satılan ürünlere ait destekler. Bu destekler 2009 bütçesinden ödenecekti. Çiftçi desteklerin ödenmesini beklerken büyük bir kıyıma uğradı. Aslında böyle bir karar bekleniyordu. Çünkü, 2009 bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülürken Uluslararası Para Fonu(IMF) müdahale etmiş ve bütçede kesinti yapılmasını istemişti. Hükümetin de aklına sesi hiç çıkmayan tarım kesimi gelmiş ve tarımsal destekleme bütçesi 5.5 milyar liradan 4.95 milyar liraya düşürülmüştü. Bu kesintinin bir yerden çıkarılması gerekiyordu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yoğun bir çalışma ile IMF’ nin emrini yerine getirdi ve bu da Resmi Gazete’de yayınlandı.
Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğlerle belki de ilk kez açıklanan destekler daha çiftçiye ulaşmadan fazlasıyla geri alınmış oldu. En çarpıcı olanı destekleme primlerinde yaşandı.
Pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, aspir, zeytinyağı, buğday, mısır, kuru fasulye, mercimek, nohut, çeltik, arpa, yulaf, çavdar, tütün vb. bir çok üründe destekleme priminde ciddi kesintiler yapıldı.
Hükümet, 2008 ürünü destekleme primlerini önce ortalama 1 kuruş artırdı,sonra ortalama 3 kuruş düşürdü. Yani Hükümet çiftçiye 1 verdi 3 geri aldı.
Destekleme primlerinin 1 kuruş artırılmasını 22 Eylül 2008 tarihli DÜNYA Gazetesi’nde manşetten verdiğimizde Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker öfkelenmiş ve Ankara’da çok sayıda gazetecinin katıldığı bir iftar yemeğinde haberimizi yalanlamaya çalışmıştı.
Destekleme primlerinin 1 kuruş artışını öngören tebliğ 25 Ekim 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanınca “Sayın Bakanın bize bir özür borcu  var” diye yazdık. Yanılmışız.
Pazar günkü Resmi Gazete’ yi görünce Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in ne kadar haklı(!) olduğunu gördük. Destekleme primleri gerçektende 1 kuruş artmadı, Sayın Bakan ve arkadaşlarının yoğun çabası ile 3 kuruş düştü.
Bu kriz ortamında, aylardır destekleme primini almak için bekleyen, üretim yapmak için üç kuruşa muhtaç hale getirilen çiftçinin hak ettiği destekleme primini artırmak ve zamanında ödemek bir yana, destekleri keserek, zamanında ödememek için canla başla çalışan ve bizi yalancı(!) konumuna düşüren Sayın Bakan ve çalışma arkadaşlarından özür dileriz!…
Destekleme primlerini önce 1 kuruş artıran sonra 3 kuruş kesinti yapan bir vizyona sahip oldukları için kendilerini yürekten kutluyoruz. Gerçekten de yanlış haber yapmışız. Destekleme primleri 1 kuruş artmadı, 3 kuruş düşürüldü.
Tesadüfe bakınız ki, desteklerin düşürüldüğüne ilişkin tebliğlerin yer aldığı Resmi Gazete’de Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in “Dünya Gıda Güvencesi Üst Düzey Konferansı”na katılmak üzere İspanya’ya gideceği ve kendisine Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın vekalet edeceğine ilişkin tezkere de vardı.
Çok merak ediyoruz, tarımsal üretimin önüne bu kadar engel koyan, çiftçinin hak ettiği destekleri kesen, üretmeyi değil, üretmemeyi teşvik eden bir politikanın uygulayıcısı “gıda güvencesi” konusunda neler söyleyecek?

Hangi üründen ne kadar destek kesildi(kg/krş)
Ürün                                               Kesinti öncesi          Kesinti sonrası
————————–           —————-      ——————
Kütlü pamuk(sertifikalı)                  36                                     32.4
Kütlü pamuk                                     30                                     27
Yağlık ayçiçeği                                   21                                    18.9
Soya fasulyesi(sertifikalı)               27.5                                  24.75   
Kanola                                             23                                     20.7
Aspir                                               23                                     20.7
Zeytinyağı                                      21                                     18.9
Buğday                                             5                                      4.5
Mısır,arpa,çavdar,yulaf                    4                                      3.6
Çeltik                                             10                                      9
Kuru fasulye,nohut,mercimek        10                                      9
Alternatif ürün tütün(dekar/TL) 120                                    108

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. şükrü budak 27 Ocak 2009 - 06:31 - Yanıtla

  slm ben mardin ili ve nusaybin ilçesi olan bir vatandaş bu çiftçilerin buğday desteği erken neden verilmediğini bi açıklarmısın?
  sükrü.b

 2. aydın özcan 27 Ocak 2009 - 12:34 - Yanıtla

  isterlerse biz butun desteklemelerı vatan uğruna seve seve hibe ederiz…..ama bizden alırken elin ecnebisine yalakalık etmenin alemi olmaz
  bıçak kemiğe dayandı can suyu kredısıde onları kurtarmayacak
  ben çifçiyim ne destekleme nede prım ıstıyorum benim malıma adam gibi değer versinler bizler onlar yokkende vardık bu millet nelerini gordü…
  az kaldı

 3. aydın özcan 27 Ocak 2009 - 12:37 - Yanıtla

  Ali Kaya,
  araştırmanı iyi yapmanı tavsiye ederim akp ye oyların nerden ve hangi bolgelerden gıttığıne bır bak

 4. fatih durdu 27 Ocak 2009 - 13:05 - Yanıtla

  memleketin efendisi köylü kardaşlarim maşallah bu hükümet çifçiyi avrupanın istediği noktanın altına düşürdü bunları tebrik etmek gerek bu güne kadar hiç bir hükümetin yapamadığını yaptılar türk çifçisini tarihe gömdüler maşallah pamuk sizlere ömürsıra buğday ve mısıra geldi yakında böyle giderse oda biter bakalım şimdi kömürle kandırdıklar çifçi yazın ne yapacak ben tarım bakanın yerinde olsam birdakia durmam o makamda çüğnki çifçinin olmadığı yerde bakanın ne işi var anlayamıyorum allah rahmet etsin yakında çifçinin cenaze namazınıda kılarlar

 5. fatih durdu 27 Ocak 2009 - 13:17 - Yanıtla

  çifçi hakettiğini buldu verin oylarınızıda yakında israilli duslar buralarda çifçilik yapar bizde yanlarında işçilik yaparızben bazen kendi kendime düşünüyorum acaba biz başka ülkedemi yaşıyoruz diye gübrenin yanına yaklaşan yanar mazotun yanına yaklaşan zaten dolandıracak çünki çifçimnin gücü tükenmiş değil tarlasına gitmeyi evinden çıkacak hali kalmamış bu hükümette maşallah gündem çok aldı bir erkenekon gidiyor çifçiden haberi yok çifçi kardeşlerim aman dikkatli olun fazla konuşursanız sizde ergenekonucu diye götürürler vallaa haa eyer çifçi bu iktidara oy veriyorsa hiç dertlenmeye hakkı yok yakında o borca lizinkle alınan traktörler yerlerine gidecek artık kara saban döemi başlar herkeşe hayırlı işler artık destek mestek yok çifiye yeni köstekler var

 6. YAŞAR DURAN 27 Ocak 2009 - 05:31 - Yanıtla

  HABERİ TRT NİN TELETEKSİNDEN OKUDUM O GECE STRESE GİRDİM UYUYAMADIM.ERTESİ GÜN KAHVEHANELERDE BU KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİMDE BENİ YALANCILIKLA SUÇLADILAR HÜKÜMETİ KARALAMAK İÇİN UYDURULAN ŞER İFTİRALAR DEDİLER IMF NİN HER STANTBAY ANTLAŞMASINDA BU ÇİFTÇİ KESİMİNİ DÜŞMAN GÖZÜYLE GÖRMESİ AMAN SİZ ÜRETMEYİN AB ÜLKELERİNDEN ABD DEN SİZİN ÇOCUKLAR İTHAL ETSİN HEM BEN KAZANAYIM HEM SİZ. SON SÖZÜM ŞU OLACAK TARIM KESİMİNİ YOK SAYAN ZİHNİYETİ BİZLERDE YOK SAYMALIYIZ HER ONURLU ÇİFTÇİ KÖYLÜ OYUNU VERİRKEN BİR DEĞİL BİN DEFA DÜŞÜNMELİ… SAYGILARIMLA

 7. Salih Madra 27 Ocak 2009 - 08:08 - Yanıtla

  A.Ekber Bey,
  Elinize sağlık yazınız çok güzel olmuş.
  Selamlar
  Salih Madra

 8. Ali Kaya 27 Ocak 2009 - 09:02 - Yanıtla

  Bence çiftçi hak ediyor bunları. Sesini çıkarmazsa daha çoğunu da hak edecektir. Seçimlerde giderler yine akp’ye oy verir bunlar. Oyüzden hiç üzülmüyorum çiftçinin durumuna…

 9. tolga özer 27 Ocak 2009 - 11:13 - Yanıtla

  sayın başbakanımız %47 oy aldı.istediğini yapmakta özgür değil mi?seçimlerden önce herkes yokluktan ağlanıyırdu ama ne değişti ortada.hiç yoruma falan da gerek yok aslında.bu millet hakettiği hayatı yaşıyor.bir yunan çifçisine bakın birde türk çifçisine.daha susmaya devam ederse elinden toprağıda gidince ne yapsa fayda etmeyecek.biran önce bişeyler yapılması lazım.

 10. su ürünleri yük. müh. volkan katırcıoğlu 27 Ocak 2009 - 15:35 - Yanıtla

  sayın yıldırım çiftçiler için ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.fakat biz tartışıp bu duruma çözüm bulamıyoruz.sayın başbakan bu duruma ne zaman müdahele etmek isteyecek yoksa tarım bakanın memleketi olan yerlerde daha fazlamı desteklenecek keşke daha önceki senelerde oldugu gibi aydınlı olsa çiftçi daha aydınlık olcağına inanıyoruz.desstek vermesinler yeterki köstek olmasın tarım bakanlığı.çiftçi durumu daha önceden ayarlasın gerekirse kendini assın kurtulsun zaten bu durum yakında erkgrnekon gibi yaayılacak .inşaallaha bu durumla karşılaşılmadan tarım bakanlığında bazı değişiklikler yapılmaya başlanır.ilk yapılacak iş bakanlığın çiftçi kökenli bir bakanımızın olmasını isterim.tabi biz burda kendimizi avutuyoruz .yinede size teşekkür ederim sesiniz çıktığı kadar çiftçiği savunmaya çalişiyorsunuz…

 11. halil ibrahim özbaşlı 28 Ocak 2009 - 02:43 - Yanıtla

  saygı deger Ali Ekber bey kardeşim.Ben bu desteklerin çıkması için ilk bağıran haykıran kişilerden biri olarak şimdi bu desteklerin kalkmasından yanayım:çünki biz çiftçiler destek ve pirim uğruna siyasilerin oyuncağı olduk.Lütfen bizleri dilenci yapmağın vede üretiklerimizin gerçek değerleri ve girdilerimizin nasıl gerçek deger üzerinden alıyorsak bizim ürünlerinde aynı değerler üzerinden hesaplenması böyle piyasa oluşması ve lağık görülen destek ve pirmlerin bize o zaman işe yaracağını,bizlerin o zaman siyasi bir dilenci olmayacağımızı inanıyorum.Tabiki bir üretici olarak şu an bizlere verilipte hak olan bizlere ön görülüp te sünnet edilen pirimlerimiz için büyük bir üzüntü içindeyiz.İşallah bizleri duyan olur bu yanlışlığı biri fark eder ama bizlerde işalah maşallah değip kendi kabuğumuzada bu olayı sineye çekmemeliyiz en azından sözümüzü birilerine duyurmalıyız açıkçası haykırmalığız sesimizi çıkarmanın zamanıdır diye düşünüyorum allah yardımcımız olsun sayğılarımla.

 12. ERTAN KIYAK 28 Ocak 2009 - 06:19 - Yanıtla

  YAZIK YAZIK ÇİFTÇİNİN GİRDİ MALİYETLERİ O KADAR YÜKSEKKİ.MAHSÜLÜN PARA ETMEYİŞİ BİR YANA BİRDE DESTEĞİN DÜŞÜLMESİ AKIL ALIR GİBİ DEĞİL.İNSANLAR GERÇEKTEN ZOR DURUMDA.MİLLETVEKİLİ DİYEREK MECLİSE GÖNDERİLEN ŞAHISLAR HALKIN DURUMUNU NEDEN ANLATMAZLAR Kİ.ALDIKLARI MAAŞLARA BAKILIRSA YAŞANTILARI SÜPEER.HERKESİMDEN İNSAN FEDAKARLIK YAPIYORSA BU MEMLEKETTE MİLLETVEKİLİ OLARAK MECLİSE GÖNDERDİĞİMİZ VEKİLLER NEDEN ALDIKLARI MAAŞLARDAN FEDAKARLIK YAPMIYORLAR.KEMER SIKILACAKSA BU HERKESİM YAPMALI.MİLLETİN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİ NERDE KALDI?

 13. ERTAN KIYAK 28 Ocak 2009 - 06:29 - Yanıtla

  2007 YILINDA GİRDİ MALİYETLERİ 2008 YILINA ORANLA %50 DÜŞÜK 2007 MISIR FİYATINI BAZ ALIRSAK 0,450 KURUŞ 2008 YILI MISIR FİYATINA BİR BAKIN 0,380 KURUŞ VE GİRDİ MALİYETLERİ 2007 YILINA ORANLA %50 YÜKSEK.BİR İSTİKRARSIZLIKTIR ALDI BAŞINI GİDİYOR.OFİS FİYATI YÜKSEKMİŞ.HANGİ ÇİFTÇİNİN OFİSE MISIRINI VERİPTE PARAYI BEKLEYECEK DURUMU VAR.ZATEN ÇİFTÇİ ÖLMÜŞ.2008 YILI HARMANDA MISIR FİYATI 0,380 KURUŞ ŞUAN Kİ FİYATA BAKARMISINIZ ÇİFTÇİNİN ELİNDE MAL KALMADI VE FİYAT 0,450 KURUŞ.ÇİFTÇİNİN BU ŞARTLARDA AYAKTA KALMASINI NASIL BEKLERSİNİZ?

 14. ERTAN KIYAK 28 Ocak 2009 - 06:38 - Yanıtla

  TARIM KESİMİYLE UĞRAŞAN İNSANLARI TEK KALEMDE SİLİP ATAMAZSINIZ.BU İNSANLAR ÇİFTÇİLİK YAPMASA NE İŞ YAPACAKLAR? YAPILACAK EN DOĞRU ŞEY ÇİFTÇİ KARAMBOLE MAHSÜL EKİYOR.FİYAT BELLİ DEĞİL.NE ÇIKARSA BAHTIMIZA HESABI.HÜKÜMETİN YAPACAĞI ŞEY KARDEŞİM 2009 YILI MAHSÜL FİYATLARINI AÇIKLAYACAK.BUĞDAY ŞU PARA MISIR ŞU PARA PAMUK ŞU PARA DİYECEK.VE MÜSTAHSİL HESABINI YAPIP ONA GÖRE YOLA ÇIKACAK.EĞER O MAHSÜLÜ EKİP ZARAR EDECEKSE O MAHSÜLÜ EKMEYECEK.MECLİSTEKİ VEKİLLER ÇİFTÇİYE ALTERNATİF SUNSUNLAR VE TARIM SEKTÖRÜNÜ TAMAMEN BİTİRSİNLER O ZAMAN.ADAM GELMİŞ 45 YAŞINA BU YAŞTAN SONRA NE İŞ YAPACAK.MİLLETVEKİLİMİ OLSUN.ONUDA OLAMAZLAR ONADA PARA LAZIM.

 15. zafer demirci 28 Ocak 2009 - 07:42 - Yanıtla

  imf övünç madalyası takar hakketiler.çünki.kendimizi öpülmüş gibi hissettim. ne yapmak yoktu.. neye devamdı.. unuttum ….

 16. zafer demirci 28 Ocak 2009 - 07:48 - Yanıtla

  şimdi halimizi arz etsek döverler, kızarlar neme lazım… akşam gene kovmuş çiftçiyi tarım komisyonu başkanı meclisten değilmi ama. dövmediklerine şükür edelim arkadaşlar…

 17. Tuncay Mermerkaya Konya 28 Ocak 2009 - 16:53 - Yanıtla

  Bırakın çifçiliği,bırakın,sonu kötüye gidiyor,birkaç yılsonra herşeyimizi,kaybetmektense,şimdiden bırakın,şehirlere hücum,yoksa zaten,eninde sonunda,arazilerden çıkacağız hiç değilse,gelecek neslinizi kurtarın.

 18. cengiz adak 30 Ocak 2009 - 03:07 - Yanıtla

  ÇİFTÇİ ARKADAŞLAR BAĞIRALIM AMA AKPARTİDEN TEMSİLCİLER KÖYLERE OYYYY DİYE GELECEKLER YALAKALIK YAPMAYI BIRAKIP KÖYLERE BIRAKMAYIN EĞER OYLARI YÜKSELİRSE VAYGELE ANAMIZIN HALİNE LÜTFEN BUNLARA OY VERMEYİN.VERECEKSENİZDE İYİCE DÜŞÜNÜN BUNUN SONUCUNU.

 19. cengiz adak 30 Ocak 2009 - 03:09 - Yanıtla

  KDV GÜBREDE MAZOTTA %18 PIRLANTADA %1 ADALETE BAK BE

 20. kadir ERDOĞAN 1 Şubat 2009 - 13:04 - Yanıtla

  sayın başbakana sesleniyoruz biz çiftçileri yok etmeye karar vermişsiniz.dikatınızızı çekerim biz çiftçiler cem uzan yada ergenekoncu takımı değiliz.inşallah biz çiftçilerde ak partiyi sandıklara gömemeriz.kimsenin ahı yerde kalmaz bunu böyle biliniz biz insanız.biz dilenci değiliz.teşekkürler……..

Destekleme, Hibe ve Krediler: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler