Krizde çiftçiye destek yok, köstek çok…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Krizde çiftçiye destek yok, köstek çok…

06 Ocak 2009

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Oca 6, 2009

Ekonomik krizin etkileri bir çok sektörde üretimi tehdit ediyor. Fabrikalar üretime ara veriyor. İşçiler zorunlu izine çıkarılıyor. İşsiz kalanların sayısı milyonlarla ifade ediliyor.
Hükümetin aldığı önlemlerin yetersizliği ortada. Buna rağmen küçük ve orta ölçekli işletmeler “can suyu” kredileri ile ayakta tutulmaya çalışılıyor. Ticaret odaları, sanayi odaları bankalarla işbirliği yaparak üyelerinin ayakta kalması için canla başla mücadele veriyor.
Tarım sektörü hariç her alanda krizin etkilerini azaltmak için çaba gösteriliyor.
Krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olan tarımda neler oluyor?
Hükümet, tarım sektörüne yönelik nasıl bir politika izliyor?
Tarım örgütleri ne yapıyor?
Kriz ortamında tarım sektörü “üvey evlat” muamelesi görüyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bir süre önce gazetemizin Ankara Temsilcisi Ferit Parlak ve muhabir arkadaşımız Canan Sakarya’ya verdiği röportajda( 15 Aralık 2008 tarihli DÜNYA’dan okuyabilirsiniz) tarıma ek paket düşünmediklerini resmen açıkladı.
Ek paket bir yana, çiftçinin 2007’den, 2008’den hak edilmiş destekleme alacakları bile ödenmiyor.
2009 tarımsal destekleme bütçesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülürken Uluslararası Para Fonu(IMF)’nun baskısı ile 5.5 milyar liradan 5 milyar liraya düşürüldü. Çiftçinin 500 milyon lirası gasp edildi.
Diğer sektörlerin krizden etkilenmemesi için iyi kötü destek paketleri açıklanıyor. Tarımda mevcut destekler kesiliyor, iki yıl önce ödenmesi gereken destekler ödenmiyor.
Tarım sektörünün en büyük örgütü olma iddiasındaki Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin, her pazar yaptığı basın açıklaması ile medyada görünmekten öte somut hiç bir girişimi yok.
Oysa, kriz çiftçileri derinden etkiliyor. Her gün çok sayıda telefon, e-posta, mektup alıyoruz. Bir çoğu hak ettikleri destekleri alamadıklarını bu nedenle çok zor durumda olduklarını yazıyor.
Birkaç örnek verelim:
** Devletin parası yokmuş, kriz var. Bizi kurban ettiler. Desteklemeleri tek kalemde ödeyeceğiz diyorlardı, 4 taksitte ödüyorlar. Neden 2008 ödemesi, 2009 da ödeniyor. Sayın başbakanım çiftçi bitti artık. Gübre fiyatı ne kadar biliyor musunuz? 2002 den bu yana yüzde yüz otuz arttı. (Musa Küçüktarakçı)
** Doğrudan gelir desteği 2009 un hangi ayında verilecek, çiftçiler mağdur. (Toprakkale Köyü’nden Metin Polat)
** Hububat, mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek. 2007 ve 2008 yonca desteklerini ne zaman alacağız.(Van Merkez Alabayır Köyü Muhtarı Ercan Elçi)
** Zeytin yetiştiriciliği desteklemesi ne zaman verilecek. Çiftçi mağdur lütfen bir bilgi verin.(Şükrü Yahlioğlu)
** Bu hükümet öyle dağınık bir tarım politikası izliyor ki, 2007’nin 5 inci ayında ekmiş olduğum korunganın desteğini hala alamadım. 20 ay geçti hala bir duyuru yok. Bu arada aramız 10 km olan Sivas’ın bazı ilçeleri aynı sene aldılar. Yani neresi almış neresi almamış hiç mesele değil. Sanki aynı ülkede yaşamıyoruz veya aynı kanunlar değil hiç bir anlam veremedim. Tarım Bakanlığı bence en beceriksiz bakanlık. (Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi’nden Fayık Yılmaz)
** Gübre, mazot  desteği 2009’un hangi ayında verilecek.(Bahattin Bayrakçı)
** Doğrudan gelir desteği ödemesi  ne zaman başlayacak. (Gazi Başkan)
** 2008’in gübre, mazot desteği ne zaman verilecek? çiftçiye para neden geç veriliyor. (Gökhan Kotuk)
Çiftçi hakkı olan desteği zamanında alamayınca ne oluyor?
Her şeyden önce girdi alamıyor.Tarım Kredi Kooperatifleri yüzde 30’a varan indirim yapmasına rağmen gübre kullanımı geçen sezona göre neredeyse yarı yarıya azaldı. Bu verimliliği olumsuz etkileyecek. 2009’da başta hububat olmak üzere bir çok üründe üretim düşecek. Üretim düşünce ithalat artacak.Çiftçiye ödenmeyen destek, dışarıdaki çiftçiye verilecek. Tüketici daha pahalıya gıda almak zorunda kalacak.
Yine, çiftçi desteği zamanında alamayınca banka borcunu ödemek için tarlasını satıyor. Tefecinin kucağına düşüyor.
Son sözümüz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker’e. Sayın Bakan, destekleri ödediğinizi söylüyorsunuz. Çiftçiler bankaya gidiyor, ‘para yok’ deniliyor. Hangi desteği ödediniz, hangi desteği ne zaman ödeyeceksiniz bir takvim açıklarsanız, herkes buna göre hareket eder ve büyük bir karmaşa sona erer.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. ferman yıldırım 6 Ocak 2009 - 05:02 - Yanıtla

  sayın alı bey 2007 kasım aralık buzagı desteklerı odenmedı
  2008 ocak şubat ve aralıga kadar destek odenmedı.mazot gubre keza aynı.dogrudan gelır destegını bazı arkadaşlar soruyor dogrudan gelır destegı sessız sedasız< hukumet kaldırdı çıt yook mıllette.artık dogrudan gelır destegı ödenmeyecek yerıne ürün destegı.dgd yı bu hukumet getırmedı kaldırmaya hakkı yok.krızde yardım paketı yerıne çiftçi yok edılmeye çalışılıyor.memur ve işçi 12 ay maaş almasın turkıye felç olur.ama bız 16 aydır alamadıklarımız var var.en yakın ödeme 12 ay sonra.ocak 2009 da verdıgım süt destegını 2010 da alacagım oda en ıyı ihtımal.sayın mehdı eker ve ekıbı bız çiftçilere ne verdınız.ecevıt hukumetlerının verdıklerıyle avunuyoruz.ama sagolsun hukumet onlarıda kaldırdı.başta dogrudan gelır destegı.ne zaman denk bütce yapacaksınız sayı yetkılıler.vaad verıyorsunuz televızyonda bütçede para yook.ben hakkımı bu hukumete helal etmıyorum.tarım bakanına ise hıc helal etmıyorum.bınlerce çiftçinin ahı arkanda sayın eker.bu dünyada hakkımızı alamıyoruz.bı de ahıret var.

 2. HALİL YAVUZ 6 Ocak 2009 - 07:34 - Yanıtla

  İsrail bombaladı diye miting yapan kalabalık kadar insanı toplayıp haklı olduğunuz konuları gündeme getiremez iseniz, medyada yeteri kadar sesiniz yok ise, her hükümet tarım sektörü ile istediği gibi oynar sonra da göz göre göre utanmadan yalan söylemeye devam eder. Seçimlerde kömür ve pirinç alarak karar vermeye devam ettiği sürece bu sorunlardan kurtulamaz toplumumuz.

 3. Sencer Murat Çelik 6 Ocak 2009 - 08:05 - Yanıtla

  Çiftçiler örgütlenemiyor..mesele bu kadar basit..ya da bir başka deyişle ziraat odalari artik iflas etmiş durumda..bizi temsil edemiyor,sorunlarimizi kamuoyuna duyuramiyor , kamuoyunda bize sempati ile bakılmıyor , desteklerin 12-24 ay arasinda ödendiğinden sokaktaki insan haberdar mi?Çiftçinin son 2-3 senede acınacak duruma düştüğünü kaç kişi biliyor?Hiç kimse!!biz daha sesimizi duyuramıyoruz hükümetten alacağimizi nasil tahsil edelim?Bakın İhraçatçi Birlik’lerine bakın bize?

 4. sergen can özgürce 6 Ocak 2009 - 10:35 - Yanıtla

  dgd nezaman verilecek.çiftçi sıkıntıda

 5. fayıkyılmaz 6 Ocak 2009 - 11:47 - Yanıtla

  ziraat odaları vebirlikler görevini yapmıyorlar çiftcinin hakkını savunmuyorlar tabii bizlerinde sesimiz çıkmıyor televizyonada çıkıpçiftciye şöyle yardım ediyoruz böyle yardım ediyoruz diyorlar kamoyuda zannediyorki bütcenin yarısını çiftciye veriyorlar kimsede çıkıp yalan bunlar demiyor sesimizde çıkmayınca bunlar halinden memnun diyorlar kısacası köylüde dil onlardada din yok halimize allah acısın.
  kayseri pınarbaşı uzunpınar köyü fayık yılmaz

 6. cengiz adak 6 Ocak 2009 - 14:45 - Yanıtla

  NASIL OLSA DERDİMİZİ KİMSE DİNLEMEDİĞİNE GÖRE BOŞUNA BAĞIRIYORUZ ZİRAAT ODALARI NE İŞ YAPIYOR ONU AANLAMADIK ÇİFT ÇİDEN AİDAT ADI ALTINDA PARA TOPLAMAKTAN BAŞKA ŞOVLARINI YAPIP EL ALTINDAN HÜKÜMETE İYİ DESTEK VERİYORLAR HAKLARIMIZI NE ZAMAN ARADILARKİ…….

 7. KOMBASSAN HOLDING MAGDURLARI 11 Ocak 2009 - 14:00 - Yanıtla

  EKONOMI KRIZDEN TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU YAPARAK CIKARIZ-
  ILK ÖNCE TARIMDA KIMIN TARIM ISLETMESI VAR INCELEYELIM:
  VE TÜRKIYEDE KAC MILLIYON CIFTCI VAR INCELENSIN:
  DEVELETIMIZ:
  CIFTCIYE BESICIYE
  KRADI TESVIK,PRIM,DESTEK,HIBE -VERIYOR
  MESSELA YEM BITKISI DESTEGI VERIYOR BESICILIK YAPMIYOR
  BIR INEGI 260 TL DESTEK HIBE VERIYOR
  BIZ
  KOMBASSAN HOLDINGDEKI HISSELERIMIZLE INEK DEGISTIRSEK
  VE KÖYÜMÜZDE KÜCÜK BIR CIFTLIK KURSAK BIZE YOK
  DEVLET BIZDEN KOMBASSAN HOLDINGIN HISSELERINE ALSIN
  KARSILIGINDA BIZE DAMIZLIK SÜT INEGI SEANEN KECISI VERSIN
  BIZDE
  YURT DISINDAKI PARAMIZA TÜRKIYEYE GETIRIP
  AHIR,SAMANLIK,EV YAPARIZ
  TOKI
  KOMBASSANIN EVLERINE ALIP SATAR
  BIR ZINCIRLEME ISI
  AMA SIYASETCILER BIZIM SESLERIMIZE DUYMUYORLAR
  HOLLANDA ILE REKABET EDEBILMELIYIZ
  VARMISINIZ CIFTCILER KÖYLÜLER OLLARAK SEFERBERLIGE

 8. HALİL ÖZDEMİR 25 Ocak 2009 - 04:31 - Yanıtla

  SAYIN BAŞBAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ. 1938 DOĞUMLUYUM;ELLİİKİ SENEDİR ÇİFTÇİLİK YAPMAKTAYIM 1968 DEN BERİ İLK DEFA 2008 YILINDA GÜBRESİZ BUĞDAY EKDİK ANKARA ÇİFTÇİSİYİM BAŞKENTLİYİZ AMA BİZİM DURUMUMUZ HİÇ TARTIŞILMIYOR. SENİN SAYENDE HAMDOLSUN BU SENEDE ÇARESİZİZ. SAYIN BAŞBAKAN.
  BİR KENDİ ÇEVRENDEKİ İNSANLARIN DURUMUNA BAK BİRDE OYUNU İSTEĞİN ÇİFTÇİNİN DURUMUNA BAK SAYIN BAŞBAKANIM.
  SAYENDE ÇİFTÇİLER ZENGİN OLDU TANDIRDA EKMEK YAPMAYA EVLERDE UN YOK HABERİN VARMI SAYIN BAŞBAKAN.
  OY VERDİK AĞZIMIN PAYINI ALDIK LÜTFEN GİT ARTIK SAYIN BAŞBAKAN BIKTIK ARTIK…

 9. yilmaz yüksel 30 Ocak 2009 - 18:10 - Yanıtla

  sayın bakanımız ispanyada türkiyeni kalkınmakta olan ülkelere 600 milyon dolar desdek verdiklerini söylüyor bende soruyorum sayın bakanıma kimin desteğini kime verdiniz açlıkla müçadeleden bahsediliyor bizim açlımız ne olaçak.ekim sezonuda gübre 2100 tl,mazot 2.50tl suan gübre 1600tl.mazot 2.100tl neden ekim sezonudan sonra ucuzluyor.ziraat odaları neden sesiz kalıyor.neden çünkü sesimiz çıkmıyor.traktörler binip ankaranın yolarını kapatmadıkça bizi insan olarak görmeyecekler
  29 marta görüşmek üzere

 10. hanifi ataş 3 Şubat 2009 - 01:20 - Yanıtla

  yıllardır diyarbakır da çiftçilik yapıyorum.ama bittim bıraktım bu sadece hükümetin değil bizim pasifliğimizde var.çünkü Türkiyede bu güne kadar doğru dürüst bir şekilde ürgütlenemedik.pauk üreticisiyim topladığım pamuğu piyasa değerinin altına bir fiata sattım [470TL].sebebine gelince sayıları belli olan ama bizden daha iyi ürgütlenen cırcırcı ve iplikçilerin inanılmaz tavrı ve fırsatçılığıdır.gerçekçi olalım bütün dünyada pamuk fiyatları yükselirken bizde ise hızla düşürdüler.yani demem o ki ZİRAAT ODALARI BİZi YETERİ KADAR SAVUNAMIYOR YADA KAMUOYU OLUŞTURAMIYOR BİRLEŞİP TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK ÜRGÜTÜ OLMALIYIZ.BOL VE BEREKETLİ BİR YIL OLMASI DİLEĞİ İLE SAYGILAR

 11. SELIM 7 Şubat 2009 - 01:00 - Yanıtla

  HOLLANDA YILDA 65 MILLIYAR DOLLARLIK HAYVANSAL ÜRÜN IHRAC EDIYOR
  TARIM VE HAYVANCILIK ÜLKESI TÜRKIYE NE KADAR IHRAC EDIYOR ?
  FRANSA SEANEN KECISI BESLIYOR SÜT ÜRÜNÜNE IHRAC EDIYOR 450 ISLETME KECI SÜTÜ ISLIYOR FRANSADA
  HÜKÜMETIMIZ
  GURBETCININ PARASINA GETIREMEDI
  SECIMLER YAKLASIYOR

 12. şükrü yıldırım 5 Kasım 2010 - 07:01 - Yanıtla

  sayın dostlar:ben tarım üretisi olarak doğdum tarım üreticisi olarak 70 yaşlarına girdim ve hala bu yaşlarda tarım üreticiliğini yalnız kendim yapıyorum.biz üreticiler zor koşullardada olsada öküzlerle ve hayvanlarlada olsa güzel günler yaşadık çünkü emeğimizin ve terimizin karşılığını alıyorduk taki 1980 lere kadar o dönemlere kadar biz üreticilerin iki dostumuz var idi birinci dostumuz odalar birliğimiz ikinci dostumuz kapılarında halen yazılı olan çiftçinin karagün dostu yazılı TMO.idi biz üreticilerin bu karagün dostları biz üreticilerden desteklerini keserek siyasal iktidarlarla birlik olarak biz üreticileri oy potansiyeli olarak ve kullanarak milletvekili ve hatta bizlerin bakanı olma pazarlığı içine girene kadar bugün geldiğimiz durum köylerde iki kg.buğdaya bir çay biz üreticilerin karagün destekçilerimizin hergün yirmi kg.buğdaya içtikleri bir adet çay.üretici gençler türkiye genelinde birlik olun üretici birliklerinizi kurun siyasi iktidarları sizler oluşturun kullandığınız traktörünüzü ekipmanınızı hatta ve hatta üretim yaptığınız gözbebeğiniz arazinizi satmakla durumunuzu kurtaramazsınız taki emeğinizin karşılığını alana kadar.taki oluşan siyasi iktidarda üretici olarak söz sahibi olana kadar.üretici dostlar üretimin fiilen içinde bulunan ve üretimden destek gören kesimin potansiyeli ülkemizde %50 dir.sayın üretici dostlarım birlik olamadığımız sürece siyasi iktidarların insiyatiflerinden hatta sadakalarından kurtulabilmemiz çok zor görünüyor.çünkü tarım bakanımızın iki dudağının arasından tek cümlede çıkacak fiatlarda pazarlık şansımız hiçde yok.üretime devam kalın sağlıcakla.

 13. Şükrü Yıldırım 18 Şubat 2011 - 03:16 - Yanıtla

  Sayın dostlar:Bakan beyin arpa ithalatında bir yazısını okudum yazı aynen şöyle;(okumayanlar için)dış ülkelerde arpanın kg fiatı 60 krş.biz 55 krş.dan ithal edeceğiz (nakliye,hamaliye hariç)içeride hayvancımızı desteklemek amacıyla 45 krş.dan satacağız diyor.sayın bakanım arpa ithalatındaki yaptığınız yanlışı hayvan ithalatındada yaptınız ÖZDE hayvan üreticilerini öyle bir sıkıntıya soktunuzki tarifi mümkün olmadığı gibi ülkemizin çektiği sıkıntıyıda iki senedir hep beraber yaşadık.Sayın bakanım ülke üreticileri hayvancısı,hububatcısı,narenciyesi,fındıkcısı,muzcusu,narcısı,zeytincisi,pancarcısı,patatescisi vs.bu üreticiler birbirinden ayrılmaz bir bütündür.bu yanlışa yanlış politikanızla bir bütün olan ülke üreticilerini tamamen bitirdiniz.dış ülkeden 55 krş.a almış olduğunuz arpayı üreten DIŞ ülke üreticilerinin temel girdi maliyetlerinin ülke üreticisi olarak bizlerden kat ve kat düşük olduğunu hatırlatmak isterim.ülkemizdeki hububat fiatlarının 50 sene önceki fiatlar olduğunu hepimiz biliyoruz temel girdilerimizin elli seneden bu tarafa kat be kat arttığını hep beraber biliyoruz.sayın bakanım insaf edin ülke üreticilerini yerden yere vurarak hayvanından ve toprağından soğutmayın.ülke üreticilerinin tamamına yakını borcunu borçla kapatarak veya gözbebeği arazisini satarak güç koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor.sayın bakanım ÖZDE üreticilerin içine girerek dertlerini allah aşkına bir dinleyin.ülke üreticisi olarak bizler yapılamaz duruma getirilen üretimi ve bu kara günleri hiç be hiç hak etmedik.üretici olarak bizlerin sizlerden beklentimiz hayvanlarımıza yem verir iken,arazimizi işler iken traktörümüzün gaz pedalına basar iken,arazimize,bahçemize gübre atar iken elimizi ve ayağımızı serbesçe kullanabilelim.üretici olarak bizler bırakın insanca yaşamayı köle gibi yaşayalım.yeterki arazilerimizi satmadan yaşamlarımızı sürdürebilelim.Sayın dostlar ülke üreticilerinin 2011 yılının başında geldiği durum aynen böyledir.sözde üreticiler bu sıkıntıyı hiç be hiç çekmezler ÖZDE üreticiler bu sıkıntıları 1980 li yıllardan bu tarafa çeke,çeke geliyor.üretici olarak takadımız hiç be hiç kalmadı kanlarımız emile,emile hiç kalmadı.ALLAH sonumuzu hayreyleye.kalın sağlıcakla ALLAH’a emanet olun.HAYVANCILIĞA ve ÜRETİME devam.

Destekleme, Hibe ve Krediler,Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler