Zeytinyağında kavganın yararı yok..

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Zeytinyağında kavganın yararı yok..

18 Kasım 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 23, 2024

Geçen hafta  bu köşede  “Zeytinde hasat günleri…” başlıklı yazımızda 4 yıldan beri Ayvalık’ta yapılan “Zeytin Hasat Günleri’ne son iki yıldır Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin katılmadığını geçen yıl Aydın’da bu yıl ise Mersin Mut’ta alternatif hasat şenliği yaptığını yazmış ve sektördeki bölünmeye, güç kaybına dikkat çekmiştik. Benzer görüşleri içeren yazılar izleyebildiğimiz kadarıyla Hürriyet, Milliyet, Referans, Radikal gazetelerinde de yer aldı.
Her zaman olduğu gibi, DÜNYA Gazetesi tarafsız gazetecilik anlayışı çerçevesinde her iki hasat şenliğini de yakından izledi ve gelişmeleri okurları ile paylaştı.
Mersin Mut’taki hasat şenliğini DÜNYA Gazetesi İzmir Temsilciliği’nden muhabir arkadaşımız Kutay Gürocak, Ayvalık’ı ise tarım yazarı olarak ben izledim. Keşke farklı tarihlerde olsaydı da  Mut’taki etkinliği de izleseydim.
Geçen haftaki yazıdan sonra Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli’den bir mektup geldi.
Ali Nedim Güreli ile dostluğumuz bu mesleğe başladığımız 20 yıl öncesine dayanıyor. Güreli,  Ayvalık’ta belediye başkanlığı yapmış, ömrünü zeytin ve zeytinyağı konusundaki sorunların çözümüne adamış duyarlı bir dost. Kendisinin de yazdığı gibi “zaman zaman farklı düşünsek” bile, zeytin ve zeytinyağı sektörünün daha iyi yerlere gelmesi için mücadele verdiğimizden kimsenin kuşkusu yok.
Sayın Güreli ile sektördeki bir çok kişinin ve kuruluşun görüş farklılıkları son yıllarda bir hayli arttı.
Yıllarca Tariş yöneticileri ile omuz omuza mücadele verirken bugün her fırsatta Tariş’i acımasızca eleştiriyor, elinde yetki olsa yarın Tariş’in kapısına kilidi vuracak.
Başta coğrafi işaret olmak üzere bir çok konuda ,işbirliği, güçbirliği yaptığı Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği  ile bugün aynı karede görünmek dahi istemiyor.
Sektördeki her kesimin temsil edildiği Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi ile her konuda farklı düşünüyor.
Gönderdiği mektupta da bu kesimlere yönelik ağır eleştirileri ve suçlamalar var. Sektördeki kavga ortamını, gerginliği körüklememek adına bunları uzun uzun yazmaya gerek yok. Kaldı ki, sektörün kavga etmesinden ve buradan bize de malzeme çıkar mı anlayışına hiç bir zaman sahip olmadık, bundan sonra da olmayız.
Bir çoğunun hem üretici,hem sanayici hem de ihracatçı olarak yer aldığı zeytin ve zeytinyağı sektöründe sorunların kavga ederek, bölünerek değil, güçbirliği ile çözüleceğine inanıyoruz.
Ali Nedim Güreli’nin mektubu, bu köşenin sınırlarını aşan uzunlukta. İsteyen okurlarımız mektubun tamamını www.tarimdunyasi.net adresinden okuyabilir.
Mektubun özünü oluşturan iki konuya değinmekte yarar var.
Birincisi, Sayın Güreli, Ayvalık’a davet edilmediklerini, Mut’taki organizasyonun kendileri tarafından yapılmadığını, davetli olarak katıldıklarını yazıyor. Oysa, Ege İhracatçılar Birliği organizasyonu ile Mut’a İzmir’den çok sayıda gazeteci götürüldüğü biliniyor.
İkincisi, dahilde işleme rejimi(DİR) kapsamında zeytinyağı ithalatı. Bu konuda Sayın Güreli, tamamen duygusal davranıyor. Tariş’e, üreticilere, Ayvalık’taki dostlarına kızdığı için iç piyasada üretim ne olursa olsun DİR kapsamında ithalat yapılmasını istiyor.
Otomotiv, makine, pamuk ve diğer bir çok sektörde DİR kapsamında ithalat yapılıyorsa zeytinyağında da yapılmalı anlayışında ısrar ediyor. Otomotiv, makine vs. bizim ilgi alanımız dışında. Fakat, pamukta, yağlı tohumlarda, zeytinyağında ve her tarım ürününde Türkiye’nin kendine ve ihracata yetecek kadar üretimi varsa DİR kapsamında ithalat istemek herşeyden önce üreticinin emeğine, alınterine saygısızlık olur.
Sayın Güreli bu konularla ilgili bugün yarın basın toplantısı yapacak. Dileriz kavgayı körükleyen açıklamalardan kaçınarak, ne pahasına olursa olsun DİR kapsamında ithalat isteyen anlayıştan sıyrılarak sektördeki her kesime barışın simgesi olan zeytin dalını uzatır. Tam 20 yılı bulan dostluğumuza güvenerek, inanarak bunu istiyor ve bekliyoruz. Herkes biliyor ki, zeytinyağında kavganın yararı yok, zararı ise çok.

 Ali Nedim Güreli’nin mektubu…

Sayın Ali Ekber YILDIRIM
Dünya Gazetesi Tarım Yazarı
İZMİR

Sayın Ali Ekber Yıldırım,

Bizim sektörümüz ile ilgili bazı konularda zaman zaman farklı düşünsek de, sizin her zaman kendi görüş açınızdan bu sektöre en faydalı ve yakışır işlerin kotarılmasını en az bizim kadar şiddetle istediğinizi yakinen biliyorum.

Ayrıca, çok uzun senelere dayanan dostluğumuz sürecinde sektördeki yanlış ve adaletsiz işlerle ne kadar mücadele ettiğinize ben şahidim. Samimiyetime inanacağınızı düşündüğüm için şu hususları göz ardı etmemenizi istiyorum.

Ayvalık Hasat Günleri etkinliklerinin popülaritesini azaltması gibi bir düşüncemiz olamaz. Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen, Sayın TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve başkanlığını yaptığım Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Mut’taki panele oradaki odaların daveti üzerine gittik.

Ayrıca, vaktinizi işgal etmemek için kısaca söylüyorum. Genellikle insanlar davetsiz oldukları yerlere gitmezler. Sektördeki bölünmüşlük ve sürekli kavga görüntüsü sinerjinin azalmasına ve fikir karışıklığına sebebiyet verdiği bizimde malumumuzdur. Ama kavgacı taraf olarak gösterilen ve sürekli barış yapmayı reddeden bir görüntü yüklenmek istenen İhracatçı Birlikleri kendine göre haklı olduğu konularda barış yapıyoruz diye tüm taleplerini geri çekmesi söz konusu değildir.

2 sene önce Ayvalık’ta yapılan panelde ihracatçı birlikleri olarak sektörün prime yoğunlaşması ve çiftçiye yüksek prim çıkması için çalışma yapmayı önerdiğimizde şimdiki UZZK Başkanı bu işin onların görevi olduğunu ve bahsettiğim sene ile ilgili olarak AB’ne yakın bir prim çıkarılma sözünü aldığını ifade etmişti. (Kayıtlarda vardır) o sene kaç lira prim çıktığını hepimizden iyi siz bilirsin. Meclis Araştırma Komisyonu’nun İzmir Ticaret Borsası’nda yaptığı toplantıda UZZK’nın Yönetim Kurulu üyeleri söz alıp “İhracatçılar ahlaksız söylemlerini terk etsin” gibisinden ihracatçılara hakaret edebiliyorsa ve sonra da dönüp ertesi gün barış çubuğu uzatıyoruz gibisinden beyanatlar veriyorlarsa çok samimi olduklarına maalesef inanamıyoruz.

Ayrıca dikkatinizi çekmek istediğim dört husus daha var;
1 – Dahilde İşleme Rejimi’ni ihracatçıların ham yağ ihracatının serbest bırakılması için istediklerini defaatle yazmıştınız. Ben Ayvalık’taki panelinize katılamadım ama Referans ve Radikal Gazetesi’nde konuşulanları okudum. Paneli düzenleyen üretici arkadaşlarımızın böyle bir talepleri olduğunu köşe yazılarında okudum. Demek ki, bu konuyu sadece ihracatçı birliklerine mal etmek doğru değilmiş.

2 – Yaptığı cironun yüzde 40’ı kadar zarar eden Tarım Satış Kooperatiflerinin bu zararlarını devletin ödemesi sizce adaletlimidir?

3 – Türkiye’de satılan 35 bin ton yağın çok büyük bir bölümü 3 ya da 4 markaya aittir. Onların köylüden hammadde alış fiyatı ve market satış fiyatlarını lütfen inceleyin ve Türk halkının çok az yağ tüketmesinde bunun bir etken olup olmadığını tetkik ederseniz ve bunu bizlerle de paylaşırsanız seviniriz.

4 – Dahilde işleme rejimi ile ilgili düşüncelerinizi biliyorum. Ayvalık’taki paneldeki üretici arkadaşlarımızla bu konudaki görüşlerini çeşitli köşe yazarlarına gayet sert bir üslupla iletmişler ve bir de üreticiden mektup diye bir broşür dağıtmışlar. Bu söylemde bulunan ve bu üretici mektubunu yazan sevgili arkadaşlarımın dahilde işleme rejimi ile iş yapan tekstilciler için binlerce ton pamuk ithal etmeleri ve bunun ticareti ile uğraşmaları sizce bir tenakuz değil mi?
Sektörümüzü her zamanki gibi desteklediğiniz için sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.

Saygılarımla,

Ali Nedim Güreli
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. bilal engin 28 Ocak 2009 - 11:42 - Yanıtla

  zeytin yagındaki fiat sorununu kim çözer bilmiyorum bilen varsa ögrenmek isterim suclusu kim onuda bilmiyorum bir zeytin üreticisi olarak bilmek istiyorum hükümet çözüm bulmalımı onu bırak dekara ekim için paraverdi ektirdi teşvik etti daha önce ekenlerde hep beraber bunları keselimde acılan arazileri israile satarız.

 2. seli 21 Şubat 2009 - 17:50 - Yanıtla

  TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU BEKLIYORUZ
  KÖYLÜ VE CIFTCI OYUNUZU DIKATLI VERINIZ
  TÜRKIYEDE KAC MILLIYON CIFT SECMEN OLDUGUNA ÖGRETINIZ
  KAC MILLIYON HODINGZEDE
  VAR
  TÜRKIYEDE KAC ADET TARIM ISLETMESI VAR

Zeytin ve Zeytinyağı: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler