Tarım ve hayvancılığa yabancı sermayenin ilgisi artacak

·

01 Kasım 2008

·

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Tarım ve hayvancılığa yabancı sermayenin ilgisi artacak

01 Kasım 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Kas 1, 2008

Dünyada yaşanan gıda krizi ve küresel ısınmaya bağlı olarak tarım ve hayvancılığın önemini birkaç kat daha arttı. Küresel sermaye, gıda üretimi için yatırım arayışına girdi. Türkiye ve özellikle de Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) kapsamındaki bölge, yatırım yapılacak alanların başında sayılıyor. Ortadoğu pazarı bu bölgenin önemini daha da artırıyor. Ayrıca teknoloji yoğun yatırımlarla üretilecek ürünler Avrupa’da da rahatlıkla alıcı bulabiliyor. Seracılık yatırımları bunun en somut örneği.
Koç Grubu’nun Amerikan Morning Star grubu ile bu bölgede domates üretimine girmesi dikkatleri bir kez daha bölgeye çevirmişti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da mayıs ayında Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) yeni eylem planını açıklarken, yabancı sermayenin ilgisini bu bölgeye çekileceğini ve yeni yatırımlarda küresel sermayenin önemli  rol üstleneceğini bildirmişti.
Bu açıklamadan sonra önce Suudi Arabistan yatırım yapma isteğini bildirdi. Suudi Arabistan Tarım Bakan Yardımcısı Türkiye’yi ziyaret ederek Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile görüştü.
İran, Türkiye’de buğday üretimi için yatırım yapabileceklerini duyurdu.
En ciddi ve somut yatırım isteği ise Körfez Bölgesinin global finans pazarındaki kuruluşları Ithmaar Bank B.S.C, Abu Dhabi Investment House, Gulf Finance House stratejik işbirliği ile oluşturulan Vision3 grubundan geldi.
Grup, Türkiye’de  6 milyar dolar yatırım yapmak için Niyet Anlaşması imzaladı. Anlaşmanın ayrıntılarını bilmiyoruz. Ancak, yapılan açıklamalara bakılırsa, Körfez sermayesi, GAP’ta sulama ve diğer yatırımlarda etkin olarak yer almaktan çok, doğrudan üretime yatırım yapacak.
Girdi maliyetlerindeki yüksek artış nedeniyle üretim yapamaz hale gelen Türkiye’deki üretici toprağını elden çıkarmak zorunda kalırken, küresel sermayenin yatırıma gelmesi elbette düşündürücüdür. Burada körfez sermayesinin yapacağı yatırım kadar, Hükümetin, bu gruba nasıl bir olanak sunduğu da çok büyük önem taşıyor. Bu kriz ortamında birkaç milyon doların bile önem kazandığı bir dönemde 6 milyar dolarlık yatırıma sevinirken, karşılığında neyi feda ettiğimiz de bilmekte ve tartışmakta yarar var.
Görünen o ki, tarım ve hayvancılık sektöründe önümüzdeki dönemde yabancı sermayenin ilgisi artarak sürecek. Bu nedenle konunun çok yönlü olarak ele alınmasında ve tartışılmasında yarar var.

(1 Kasım 2008 tarihli Dünya Gazetesi’nde  “Körfez’den tarıma 3 milyar dolar yatırım” başlıklı habere yaptığım yorum)

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. HALİL YAVUZ 4 Kasım 2008 - 01:55 - Yanıtla

  Tarım sektöründe olan Türkiye nüfusunun %30 olduğu söylenir. Acaba feda edilen %29 mudur?

 2. mustafa demir 7 Kasım 2008 - 01:14 - Yanıtla

  Plan isliyor ve hedefe hizla ilerliyor. hangi Plan bu: MARSHAL PLANI

  “Marshal” planının amacini kisaca hatirlayalim.
  (Azgelişmiş ülkelerin savaşta yıpranan ekonomilerini düzeltmek, yoksul ve aç kalmış insanlarını besleyip tenbelliğe alıştırmak
  Bu ülke halkının tüketim alışkanlıklarını değiştirip kendi ekonomilerine gelecek yaratmak.
  Yapılanları yardım amaçlı gösterip, ülke halklarına sevimli görünmek bu sayede işbirlikçi siyasetçilerin ve gözünü para hırsı bürümüş tüccarların işlerini kolaylaştırmak. ) Yeni bir somurgecilik anlasi.
  Geri kalmis veya az gelismis hic bir ulke iktidarlari bu gidisati engelleyemedi. Engellemeye kalkan liderlerinse basina gelenleri ise hepimiz biliyoruz.
  Burada benim dile getirmek istedigim bu bilindik konulari tekrarlamak degil, “toprak isleyenin , su kullananin “ degilse, halk kendi demokrasisiyle degilde burjuvazinin dayattigi uyduruk bir demokrasiyle yonetiliyorsa, topragin kimin oldugu bizi yonetenlerin kim oldugunun ne onemi var. Ulkenin zenginliklerine, haklin emegine el koyanlarin hengi milletten oldugunun ne onemi var.

 3. KOMBASSAN HOLDING MAGDURLARI 16 Kasım 2008 - 14:36 - Yanıtla

  TARIMDA ELDEN GIDIYOR
  CIFTCILER KÖYLÜLER UYANIN

 4. KOMBASSAN HOLDING MAGDURLARI 16 Kasım 2008 - 14:51 - Yanıtla

  EY KÖYLÜ EY CIFTCI UYANIN
  TOPRAGIMIZ ELDEN GIDIYOR

  YABANCILAR ÜRETIM TÜRKLER TÜKETECEK BIZIM YURDUMUZDA
  ACILEN AKP HÜKÜMETI TARIM VE HAYVANCILIK GIDA SANAYIYE KALKINDIRSIN
  BEN SÜT VE BESI HAYVANCILIGI YAPACAGIM
  KRADI ISTEMIYORUM
  HÜKÜMETTEN RICAM
  BENIM KOMBASSAN HOLDINGDE
  VE
  21. YÜZ YIL BÜYÜK ANADOLU HOLDINGDE HISSE SENETLERIM VAR BU HISSE SENETLERE DEVLET BENDEN ALSIN ZIRAAT BANKASI BENDEN ALSIN
  KARSILIGINDA DAMIZLIK SÜT INEGI VERSIN
  PEDIRGELI
  HANI HAYVANCILIGA DESDEK VEREN HÜKÜMETIMIZ BIZEDE DESDEK VERSIN
  SEANEN KECISI VERSIN
  VE TOKI EV KONUT YAPIYOR
  TOKI
  DEVLETIN KURULUSU BIZIM HISSELERLE KOMBASSANIN EVLERINE ALSIN
  EGER TARIM ISLETMERIDE YABANCILARA GECERSE
  RESMEN SÖMÜRGE OLURUZ
  SAVASLA ALAMADIKLARI TOPRAKLARI PARA ILE ALIYORLAR
  TARIMDA VE HAYVANCILIKTA MILLIYETCI OLMALIYIZ
  ALMANYA GIBI
  BAKIN OPEL BATMASIN DIYE ALMANLAR VERGIYI ARTIRIP OPELI KURTARACAKLAR

 5. ceylan özkan 6 Ocak 2010 - 04:27 - Yanıtla

  Arkadaşlar herşeyi başkalarından beklemeyelim köylerde artık insanlar kalmadı hepsi şehirlereyerleşti.Kalanlarda yaşlı insanlar.Çaba sarfetmek bişeyler yapmak istiyorum tek başına yapamıyorsun birlik olup bu gidişe bir son vermemiz lazım.

Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler