Damızlık ihalelerinde üretici dışlanıyor..

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Damızlık ihalelerinde üretici dışlanıyor..

30 Ekim 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Eki 30, 2008

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, tarımsal kalkınma kooperatiflerine destek olmak amacıyla damızlık gebe düve alımı için yaptığı ihalelerin teknik  şartnamesinde önemli bir değişiklik yaptı. Değişiklikle, ihale ile satın alınacak hayvanların seçimini yapacak komisyon ahır ahır dolaştırılmayacak, gebe düveler en fazla üç damızlık işletmesinden seçilerek alınacak. Bunun anlamı şu;  bakanlık, üretici veya damızlık birlikleri yerine simsarlarından hayvan alacak.
Bugüne kadar Türkiye’nin her köşesine 10 bine yakın damızlık gebe düve satan Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aladağ’a göre, Bakanlık  bu değişiklikle üreticilerin ve kooperatiflerin üzerinden birilerine rant sağlayacak. Hayvancılık sektörü bundan çok büyük zarar görecek.
İhale şartmasindeki değişiklikle ilgili Sami Aladağ’ın anlattıkları çok çarpıcı, özetleyerek paylaşıyoruz:
“Bakanlığın 2008 yılı ihaleleri ile ilgili ihale sartnamesi ve sözleşmelerini görünce şok olduk. Yeni uygulamaya göre hayvan temini sadece 3 işletmeden yapılacak. Yani 300 baş hayvan ihalesi kazanan bir firma bunu 3 işletmeden temin etmek zorunda. Bu da 3 işletmenin her birinde en az 100 tane satılık gebe düve olması gerekir. Türkiye’de kaç tane 100 baş ve üzeri sadece satılık gebe düvesi olan işletme var? Türkiye’nin gebe düve ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayan Trakya’da hiç yok. Ege’de varsa bir ya da iki tane. Dolayısıyla, 300 baş hayvanı 3 işletmeden nasıl bulacaksınız?
İhale ile alınacak 300 baş hayvanın seçilmesi için, 3 işletmede 500 tane gebe düve olması gerekir ki, heyet bunların içinden 300 tanesini seçsin. Birlik olarak aldığımız 300 başlık ihalelerde bazı zaman 300 hayvan için 1000’e yakın gebe düve gösterdik. En iyisini gerçekten damızlık olarak kullanılabilecek düveleri seçtirmeye özen gösterdik.
Şartnamede yapılan değişiklik ile Bakanlık; ‘ben bundan sonra ahır ahır dolaşmayacağım, yani damızlık gebe düveyi asıl üreten üreticiden almayacağım, bu işin simsarlığını yapan aracılardan alacağım” diyor.
Değişiklik ile gebe düve verilen kooperatiflere de; ‘siz şu şirketten gebe düveyi alın ama şunu bilin, siz bu düveleri yetiştirip satmak istediğinizde ben bunları alıp başka üreticiye veremem’ denilerek hayvan alan üretici de şirketin ya da simsarların  kucağına itiliyor.
Ayrıca, damızlık birliklerinin de ihalelere girmesi bir ölçüde engelleniyor. Oysa, her fırsatta bize örnek gösterilen Avrupa’da, gebe düve pazarlayan firmaların hepsi damızlık birlikleridir. Avrupa siyasetçisi hayvancılığın geleceğini yine hayvancılıkla gerçek anlamda uğraşan asıl üreticiye bırakmıştır. Aracı-komisyoncu veya simsarın bu işi yapması yasaklanmıştır, ya da önlenmiştir.
Bakanlık bu ihale şartnamesi ile ihale kanunu ve usulüne aykırı davranmakta , ihale konusu olan gebe düve kaynaklarını hiçe saymakta, verimli kullanılmasını önlemekte, saydamlığı ve eşit muamele ilkesini çiğnemekte, en önemlisi de rekabeti kısıtlayıcı madde koyarak rekabeti önlemekte ve ihale kanununa muhalefet etmektedir.
Bakanlığımızın  ihalelerde karşılaştıkları bazı sorunlar olabilir ancak bu sorunlara çözümde üreticinin elindeki düvenin değerini düşürerek ya da gerçek üreticiye sırt çevirmekle değil, gerçek üretici ile el ele verip çözüm üretmek gerektiği kanaatindeyim.
Bakanlık, zaten 8 yıldır verdiği gebe düve teşviğini bu yıl kaldırarak piyasada düve fiyatlarını 250-500 YTL düşürdü. Bir de üstüne üstlük ‘elindeki damızlık gebe düveyi de artık senden almayacağım, simsardan, aracıdan alacağım’ demek hayvancılığımızın geleceğine yapılacak en büyük kötülüktür. Artık, üretici geleceğimiz olan dişi hayvanları damızlık olarak değil de kasaplık olarak değerlendirmeye başlamıştır bile, eğer canlı hayvan borsalarına ve hayvan pazarlarına gidilirse bu açıkça görülecektir.
Kesime sevk edilen her dişi damızlık, hayvancılığın yok olması ve geleceğimizin ipotek altına alınması demektir. Biz seve seve üretmeye hazırız. Ancak Tarım ve Köyişleri Bakanlığını karşımızda değil arkamızda görmek istiyoruz.”
Sami Aaladağ’ın anlattıklarına bakılırsa ihale şartnamesinde yapılan değişiklikle gerçekten de birilerine rant sağlanmak isteniyor. Bunun faturası ise üreticiye ve koopertiflere kesiliyor. Üreticiye destek adı altında yapılan ihalelerden üretici değil, ihaleyi kazanan firmalar karlı çıkıyor.
               ****
Erdem Özsoy yaşama veda etti
Pamuk sektörünün duayenlerinden, saygınlığı ve beyefendiliği ile tanınan Erdem Özsoy yaşama veda etti. Kendisine tanrıdan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.    

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. HALİL YAVUZ 30 Ekim 2008 - 06:31 - Yanıtla

  1 kuruş destekleme artışları,
  Çiftçiyi azarlamalar,
  Cumhurbaşkanı tarafından dahi uygulanması öngörülen değişiklikler

  Tehlikenin farkında mısınız?

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarım sektörünün daima korumacılık altında bir sektör olduğuna işaret ederek, “Tarım sektörü de aynen sanayi sektörü gibi rekabete kendisini hazırlamak zorundadır. ” dedi.

  “TÜRKİYE TARIMDA BÜYÜK BİR MERKEZ HALİNE GELEBİLİR”-

  Cumhurbaşkanı Gül, Ziraat Fakültesi’nin Türk tarımı, eğitimi ve ekonomisi için önemine değinerek, “Bundan sonra bu katkıya çok ihtiyaç var. 25-30 sene önce ihracatımızın 2 milyar dolar civarında olduğun dönemlerde, ihracatın yüzde 90’ının tarım ürünlerinin oluşturduğunu unutamayız. O ihracat gelirleriyle Türkiye’nin birçok altyapısı yapıldı ve bugünkü sanayinin temelleri atıldı” diye konuştu.

  Son yıllarda enerji ve sanayinin öne çıkması tarımı gölgelediğini ancak bu önemin tekrar görülmeye başlandığını kaydeden Gül, tarımın her zaman önemini koruyacağına işaret etti. Yoksul ülkeler kadar çok zengin ülkelerin de gelecekte gıda taleplerini karşılayamama endişesinden hareket ederek yeni yeni politikalar ve konseptler geliştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bu açından baktığımızda Türkiye’nin çok büyük bir merkez haline gelebileceğini, üretim kapasitesini çok daha verimli, çok daha rekabet edilebilir bir şekilde artırması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

  -KÖKLÜ DÖNÜŞÜMLER KAÇINILMAZ”-

  Gül, tarım sektörü daima korumacılık altında bir sektör olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

  “Uluslararası anlaşmalar, AB ile bütünleşme çabamız, müzakere süreci, daha sonraki süreç, Dünya Ticaret Örgütünün getirdiği kurallar bu korumacılığı da eskisi gibi artık dokunulmaz olmaktan çıkarmaktadır. Tarım sektörü de aynen sanayi sektörü gibi rekabete kendisini hazırlamak zorundadır. Bunun için yeni politikaların geliştirilmesi tarım sektöründü köklü dönüşümlerin yapılması şüphesiz ki kaçınılmazdır. Bu yönde yapılan tüm çabaları takdirle karşılıyoruz.”

 2. ferman yıldırım 31 Ekim 2008 - 09:56 - Yanıtla

  bu karar sadece mütahıtler ve hayvan canbazları için için alınmış bır karadır.gebe düveleri yarı fıyatına bızden alsınlar mıllete üç katına satsınlar.ben tuglu tarımsal kalkınma koop.proje koordinatörüyüm.bizde hayvan aldık ama en az 10 15 çiftlıkten.sen sadece üç çiftlıkten alabılırsın dense bu muteahhıtler için milli piyangodur.yeri gelmişken söyleyeyim.bizim aldıgımız beş düve boş çıktı.her ay devletin resmı veterınerlerı geldı kontrol ettı.düveler gebe degıl.üç yıl oldu bakanlıga başvurduk.bizden ultrasonları istedıler.renklı çıktı aldım gonderdım kabul etmedıler.aslını istedi bakanlık.aslı gıttı hayvanlar dolu dıye yazı verdı bakanlık müteahhıt e devlet kendi veterıneri elle kontrol edıyor hayvanlar ıkı yıl oldu hala dogurmadı ama ankara gebe dıyor.biz bu şartlarda müteahhıtlerle ugraşamıyoruz.bu yenı kanun da nasıl ugraşırız.ha devlet ha devletin müteahhıtleri birbirini koll.asınlar bakayım.biz üretıcıyız canbaz degil.üreticiyi canbazların kucagına atan devletten ne beklenır.

 3. ay 1 Kasım 2008 - 04:09 - Yanıtla

  kombassan holding hisselerimle damizlik düve takas ederim
  seanen kecisi takas ederim

 4. ay 1 Kasım 2008 - 04:10 - Yanıtla

  devletimiz 5 dönümden kücük tarim isletmelerine toplasin 25 ser dönümlük ciftlikler kurdursun

 5. KOMBASSAN HOLDING MAGDURLARI 1 Kasım 2008 - 04:39 - Yanıtla

  ILAN–
  SAYIN BASBAKANIM
  HAYVANCILIGA VERDIGINIZ KRADIYE
  KOMBASSAN HOLDINGE
  VE
  21. YÜZ YIL BÜYÜK ANADOLU HOLDINGE VERINIZ
  BU HOLDINGLERIN ORTAKLARINA
  HISSE SENETLERI KARSILIGI
  DAMIZLIK GEBE DÜVE VERINIZ BÖYLECE HAYVANCILIGA DOLLAYLI YOLLARDAN DESTEKLERSINIZ
  VEYA BU HOLDINGLERIN ORTAKLARINA
  HISSELERI KARSILIGI AHIR ICIN ISSAT MANZEMESI VERINIZ
  SIZ YURD DISINDAKI TÜRKLERIN PARASINA ISTIYORSUNUZ
  KURTARIN GURBETCININ PARASINA HOLDINGLERDEN
  GETIRSINLER
  AVURPA BANKALARINDAKI
  VE YASTIK ALTINDAKI PARALARINA

 6. KOMBASSAN HOLDING MAGDURLARI 16 Kasım 2008 - 14:26 - Yanıtla

  kücük kücük tarim isletmeleri
  TOKI
  ev konut yapacagina 50 ser dönüm ciftlik yapip satsin
  kombassan holdingin elinde evler bos duruyor
  TOKI bu evleri alsin ortaklarina damizlik süt inegi seanen kecisi versin
  bu gün dünya ekonomi krizde
  sayin basbakanimiz imf den para istiyor
  gurbetcide var para

 7. erdal suluk 6 Aralık 2009 - 13:58 - Yanıtla

  kütahya şeker fab 1 tonluk paket küspe satışlarımız başlamıştır fiatı 556 tl + nakliyedir sipariş alınır adrese teslimedilir

  erdal suluk
  tel: 05447330176
  05369552351

Hayvancılık: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler