Fındıkçı yine sokağa dökülecek…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Fındıkçı yine sokağa dökülecek…

01 Eylül 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Eyl 1, 2008

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nin Giresun kalite fındığı 4 YTL’ den, levant kalite fındığın ise 3,90 YTL’den alacağını açıkladı. Geçen yıl Giresun kalite fındığa 5.15 YTL, Levant kalite fındığa 5 YTL fiyat açıklanmıştı. 
Geçen yıla göre fiyatta ciddi bir gerileme var. Bu gerileme sadece üretimdeki artış ile açıklanabilir mi? Üretim artışının ne kadar olacağı da henüz belli değil. 
Bir kez daha açıklanan fiyatın ekonomik bir anlamı olmadığı, siyasetin öne çıktığı kanıtlanmış oldu. Geçen yıl seçim olduğu için fındık fiyatı önceki yıla göre yüzde 29 artırıldı ve hükümet bunu oya dönüştürdü. Bu yıl seçim olmadığı için fındık fiyatı enflasyon oranında bile artırılmadığı gibi geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30 daha düşük açıklandı. Bu fiyat üreticileri tekrar sokağa dökecek.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

  1. şahin 1 Eylül 2008 - 00:53 - Yanıtla

    hükümet bunu hep yapıyor.secim zamanı kepçeyle dagıtıyor.sonra kamyonla topluyor.ama mıllet de kanıyor.çiftçiye birşey yok.bu hukumet oldugu müddetçe..televızyonlarda çok güzel şov yapıyorlar.sonra da genelgelerle soyldıklerını engellıyorlar.banka borçları faizsız bir yıl ertelendi dedi sayın başbakan sayın tarım bakanı.ama sonra faizin yarısı ertelen dı gerı kalan yarısını çiftçi verecek.ve borcu ertelenen çiftçi kredi kullanamayacak.kuraklıktan dolayı bugdaya 22 arpaya 13 nohut a 30 ytl veecegız dedı yıne çark ettı .bu hafta icmaller geldı adıyamanda bugdaya 11 arpaya 6 nohuta 9 ytl dekara ne olduda boyle oldu.bu yeel seçimlerde burunları surtmese 4 yıl bizi perşan ederler.mıllet memnun bunlardan çiftçi de memnun gözüküyor.başka kım var dıyorlar ararsanız turkıye dolu tayyip.tayyıp erdogan gökten inmedı ya .millet isterse tayyıp olmaz mustafa olur mustafa olmaz abdullatif olur alternatif çok.yeter kı mıllet karar versın.bol bereketlı gunler çiftçi kardeşlerım.beş yıl önce ne kadar borcumuz vardı şimdi ne kadar borcunuz var.oturun hesaplayın kararsizin

  2. yaşar tiryaki 6 Eylül 2008 - 16:34 - Yanıtla

    hükümet karadeniz insanıyla bence alay ediyo ama yerel secimlerde halk cevabını verecektir

Fındık: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler