Tarıma makine ve ekipman desteği sona eriyor…

·

12 Ağustos 2008

·

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Tarıma makine ve ekipman desteği sona eriyor…

12 Ağustos 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Ağu 12, 2008

Geçen Perşembe yazdığımız “Tarım makinecilerini “devlet desteği” batıracak!…”  başlıklı yazımıza değişik kesimlerden yorum, katkı ve açıklamalar geldi.
Bazı okurlar yanlış anlamış.  Söz konusu yazıda “makine ve ekipman alımına yüzde 50 hibe desteği verilmesin” gibi bir görüş yok. Bu desteğin her çiftçiye veriliyor gibi sunulması ve destek almak umudu ile çiftçilerin makine ve ekipman alımını durdurması sonucu binlerce imalatçının ve yan sektörünün iflas noktasına gelmesini eleştirdik. (Yazıyı 7.8.2008 tarihli DÜNYA Gazetesi’nde veya www.tarimdunyasi.net’ ten okuyabilirsiniz.)
Kaldı ki Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklama da bunu doğruluyor. Aşağıda okuyacağınız açıklamadan da anlaşılacağı gibi, 3 milyonu aşkın kayıtlı çiftçiden geçen yıl sadece  2994 çiftçi bu destekten yararlanabilmiş.
Yazıya ilişkin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gönderdiği açıklama şöyle:
Sayın Ali Ekber Yıldırım
 Dünya Gazetesi Yazarı
07.08.2008 tarihli Dünya Gazetesi’nde “Tarım makinecilerini “devlet desteği” batıracak!..” başlıklı bir yazınız yayınlanmıştır. Yazınızla ilgili olarak Bakanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği ortaya çıkmıştır. Açıklamayı dikkatinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
“Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programında makine ve ekipman alımlarının desteklenmesine 2007 yılında başlanmıştır. Program kapsamında balyalama ve silaj makinesi, basınçlı sulama sistemleri, işlemesiz tarım makineleri ve soğuk hava tesisatlı taşıma aracına toplam 42.054.000YTL’lik hibe desteği verilmiştir. Bu desteklerden 2994 çiftçimiz yaralanmıştır.
2008 yılında da devam eden programda 17 kalem tarım makinesi destekleme kapsamına alınmıştır. Bu destekten yaralanmak isteyen çiftçiler, İllerde Tarım İl Müdürlüklerine müracaatta bulunmalıdır. Programa başvurmak için, Hibe başvuru formu Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesine uygun olarak doldurarak basınçlı sulama sistemleri hariç olmak şartıyla 16 kalemde yeterli olmaktadır. Basınçlı sulama sistemlerinde, sulamanın gereği olan her tarla için kroki, yerleşim planı ve bunlara göre hazırlanmış malzeme metrajı başvuru ekinde verilmelidir. Dolaylısıyla Makine ve Ekipman alımları için çiftçimizden herhangi bir proje hazırlanması istenmemektedir.
2008 yılı Makine ve Ekipman alımı programında yönelik olarak illere tahsis edilen bütçe Mayıs-Ağustos ayları içinde 4 ayda kullanılması öngörülmüş, çalışmalar bu yönde devam etmektedir. Bu çerçevede 2008 yılı Mayıs-Haziran ayları Makine ve Ekipman desteklemesinde İzmir’de 56, Gaziantep’te 27 ve Manisa’da ise 79 çiftçimiz bu desteğe hak kazanmıştır. Temmuz ayı değerlendirmesi ile Ağustos ayı başvuruları devam etmektedir.
Bakanlığımızın Hibe desteği çerçevesinde verdiği Makine ve Ekipmanların isimleri tebliğde belirtilen 17 kalem ekipmandır. Bakanlıkça makine ve ekipmanlara verilen desteklemelerin, bunların üretici ve satışını yapan herkesime ticari anlamda bir hareketlilik getirdiği mutlak gerçektir.
2008 yılı için Ülke genelinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı için 180.000.000YTL ayrılmış olup, bunun 63.250.000YTL’si Makine ve Ekipmanlar için kullanılacaktır”
Bakanlığın açıklamasından makine ve ekipman desteğinin Ağustos’ta sona ereceği anlaşılıyor. Makine ve ekipman imalatçıları derin bir nefes alacaklar.
Bu arada Balıkesir Tarım İl Müdürü Ruknettin Ceyhun aradı. Balıkesir’de makine ve ekipman desteği kapsamında 187 çiftçiye toplam 375 bin YTL hibe desteği verdiklerini söyledi. Ceyhun, yüksek bedelli alımlarda yüzde 50 yerine yüzde 35-40 hibe vererek daha çok çiftçinin yararlanmasını sağladığını söyledi.
Tarım makineleri ve ekipmanları hibe desteği ile ilgili yeni gelişmeler oldukça paylaşmayı sürdüreceğiz.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. ferman yıldırım 17 Ağustos 2008 - 10:45 - Yanıtla

  sayın alıbey makıne konusunda aynen katılıyorum.bır ilde 400 kişi muracaat yapıyor 40 kişi faydalanıyor.gerı kalanlar proje masrafı ve dıger masraflar mıllı servete zarar.çünkü,proje hazırlanıyor en az 2000 3000 ytl masrafı herkes yapıyor.masrafı cepten gıdıyor.baş ka bır konu var onu degınmek istıyorum .sayın çiftçi kardeşlerım,kuraklık dolayısıyla babka ve tarım kredı borcları faizsiz erteledık dıye başbakan ve tarım bakanı 75 mılyon insanın huzurunda söyledi. boş çıktı.megerse faizin yarısını çiftçi ödeyecek.ayrıca bu kişilere bu sene kredi kullandırılmayacak.kuraklık destegı verıyoruz dedıler.bugday 22 ytl nohut 30 ytl arpa 12 ytl fıg 24 ytl vs.eeee şimdi ne oldu efendım sen yüzde 50 zarar gormüşsün 22 degıl de 11 veya 30 degıl de 15 ytl.adam bırde adam bugdayda zarar gordü 400 dönüm.ama bu adamın 40 dönüm de pamugu var 40 dönüm pamuguk için kuraklıktan faydalanamıyor.allah rızası için dogrusu mıllete söylense ne olur.artık çiftçinin ekmegıyle ne olursunuz oynamayın.çiftçi üretimi bıraktı. bu feryadı sayın yetkılıler duysun.duysun da yüzleri kızarsın.

 2. ahmet erden 19 Ağustos 2008 - 21:59 - Yanıtla

  urgutlu akcapinar koyunde bagcilik yapiyorum
  turgutlu tarim ilmudurlugunden haber geldi koyluleri toplantiya cagirdilar
  gittik
  . tarim makinalarinda yuzde elli devletin hibesi var dediler sevindik,ilac lama makinasi icin muracat ettik.
  size teşvik cikmadi ddiler.
  anlamak istedigim konu şu.
  hangi kiriterlere gore dagitiliyor bu teşvikler.tesvikten alacagim ilac makinasini beklemekten baglarim hastalik odu.

 3. osman yağlıkara 21 Mart 2009 - 05:49 - Yanıtla

  Yazıklar olsun size çiftçiye destek adı altında devleti soyan,soyulmasına göz yuman,bu sistemle rant sağlayan hırsızlar.Değeri 4000 tl.olan bir makinayı desteklemeli olarak 5000 tl.alıyoruz.Ey benim iş bilmez menfaati için gözü hiç birşey görmez insanım.Ver çiftçiye 2000 tl.O gider makinasını alır. tabii böyle olursa senin cebine bişi girmezz o ayrıı.

 4. islam tumbuloğlu-çorlu 21 Mayıs 2009 - 09:56 - Yanıtla

  biz de bu destekten yararlanmayı düşünüyorduk ama babam buişin zor olduğunu söylüyor. yorumları okuyunca vazgeçicez galiba.son tarih nezaman onuda öğrenemedim.osman arkadaş ver çiftçiye 2000tl derken haklı bence.haa nerden bileceksin benim bu parayla mk. aldığımı? satış sözleşmesi ve faturayı ilçe trm md.lerine teslim edersin. takibat ve prosedür kısalır. çiftçiye 40 takla attırmassın.selamlar.

 5. recep yaman 1 Mart 2010 - 13:40 - Yanıtla

  tarım desteği altında diye devletin yürüttüğü projeden hernereye müracat ettiysem hiçbir sonuç alamadım ben inanıyorum devletin çifçiyi oy için oyaladığını düşünüyorum internette aramadığım hiçbir site kalmadı detaylı bir bilgi yok

Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler