Hububata fiyat yok, prim var..

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Hububata fiyat yok, prim var..

17 Temmuz 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Tem 17, 2008

Hububat destekleme primleri açıklandı. Buğdaya kilogram başına 5 yeni kuruş, arpa, yulaf ve çavdara 4 yeni kuruş, çeltiğe 10 yeni kuruş destekleme primi ödenecek.
Primler belirlendi, fakat bu ürünlerin alım fiyatı açıklanmıyor. Tüccar serbest piyasada istediği fiyattan ürünü topluyor.
Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) 1938 yılından beri savaş ve en ağır kriz dönemleri de dahil her yıl buğday alım fiyatını açıkladı. Fiyat yüksek olur, düşük olur bu ayrı bir tartışma. Ancak 1938’den bu yana ilk kez bu yıl buğday alım fiyatı açıklanmadı.
Sadece buğdayın değil, arpa, yulaf, çavdarın da fiyatı açıklanmadı. Büyük bir olasılıkla mısır fiyatı da açıklanmayacak.
Hububat fiyatı neden açıklanmıyor?
Bu soruya yanıt Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’den geldi. Eker, Cibuti Cumhuriyeti Tarım, Hayvancılık ve Deniz Bakanı Aboulkader Kamil Muhammed ile görüşürken “Fiyatların düşmemesi için hububat alım fiyatlarını açıklamıyoruz” dedi. Cibuti Tarım Bakanı’nı bile güldürecek bir açıklama bu.
Böyle bir açıklama sadece Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından yapılsa biz de güler geçerdik. Ancak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da  salı günü partisinin grup toplantısında bu görüşü tekrarladı.
Başbakan’ın açıklaması aynen şöyle: “Bazı sivil toplum örgütleri çıkıp şu tür açıklamalar yapıyorlar. Diyorlar ki, ‘Hükümet fiyat açıklamıyor.’ Arkadaşlar biz bunun enine boyuna hesabını yaptık. Biz fiyat açıkladığımız taktirde şu andaki fiyatlar aşağıya düşer. Onun için biz burada böyle bir oyuna gelmeyiz. Şu anda benim çiftçim verilen fiyattan, satılan maldan memnun. Fiyatlar şu anda piyasada iyi gidiyor.”
Çiftçi buğday fiyatından memnun olabilir. Bunu çiftçilere sormak gerekir.
Ancak, Tarım Bakanlığı ve ilgili bürokratların Başbakan Erdoğan’ı yanlış bilgilendirdiği anlaşılıyor.
Çok uzağa gitmeye gerek yok. Daha geçen yıl TMO, buğdayın kilosuna  42,5 yeni kuruş fiyat açıkladı. Ürün az olduğu için piyasa fiyatı bunun üzerine çıktı ve üretici buğdayını ofise satmadı. Başbakan’ın söylediği gibi olsaydı, serbest piyasada fiyat 42,5 yeni kuruşun altına düşer ve çiftçi buğdayını ofise verirdi.
Asıl fiyatı düşüren unsur, hasadın başladığı dönemde TMO marifetiyle buğday ithal etmektir. Ürün arzının yoğun olduğu hasat döneminde yapılan ithalat buğday arzını artırdığı için fiyat düşer. Türkiye’de yapılan budur. Hububat fiyatı ithalatla düşürüldü.
“Fiyat düşer” gerekçesi ile hububat alım fiyatlarını açıklamayan Hükümet, iç piyasada buğdayın tonu 550-600 YTL’ den satılırken ithal buğdayın tonunu 500 YTL’ den satışa çıkardı.. İç piyasa fiyatları düştü. Bu gerçeğin bilinmesinde yarar var.
Hükümet iki önemli karara daha imza attı.
Birincisi, bakliyat ürünlerine de prim vermeye karar verdi. Kuru fasulye, nohut ve mercimeğe kilogram başına 10 yeni kuruş prim verilecek.
İkincisi, 35 il ve 210 ilçede kuraklıktan yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilere tohum desteği verilecek. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları bir yıl süre ile ertelenecek. Ayrıca çiftçilere dekar başına buğday ve mercimek için 22 YTL, arpa için 13 YTL, nohut için 30 YTL, fiğ,burçak ve mürdümük için 24 YTL kuraklık desteği ödenecek.
Bu kapsamda 700 milyon YTL ödeme yapılması öngörülüyor.Alınan kararların, yapılan açıklamaların çiftçiye nefes aldırması ödemelerin zamanında yapılmasına bağlıdır. Ödemeler bir yıl sonra yapılırsa hiçbir derde deva olmaz.
Hububat destekleme primleri(yeni kuruş)
                           2005            2006          2007        2008
                           ———-      ———     ——–     ——-
Buğday                   3                 3,5           4,5             5
Arpa,yulaf,çavdar   2                 2,5          3,5              4
Dane Mısır              5                 6,7          2                *
Çeltik                     3                 6            9              10

* 2008 mısır primi açıklanmadı

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. arif gençgöçmen 17 Temmuz 2008 - 10:43 - Yanıtla

  Sayın Ali bey hükümet primi düşük açıklamış.bence en az 200 tl olması lazımdı.yalnız şunu bilmenizi isterim buğday fiyatları kalitesine göre değişiyor.bu gün ithal kazak buğdayı kalitesindeki buğdaylar adana ve polatlı yöresinde var.ordada fiyatlar tonu 560 ile 600 ytl arasında.diğer süneli olan buğdaylar 480 ile 510 arsıdır. biz çiftçiye iç anadoluda pehlivan buğdayı ekmeyin diyoruz verim çok diye ekiyorlar. ondan sonra iyi buğday fiyatına satamıyoruz diye yakınıyorlar.iyisini iyi paraya sat.Arif gençgöçmen

 2. Sencer Murat Çelik 18 Temmuz 2008 - 04:34 - Yanıtla

  Gelecek sene için Doğrudan Gelir Desteği’nin ödenmeyeceğini gözönüne alırsak %10’luk prim artışı da az değil mi?Hangi girdi %10’dan az arttı?Gübrede ortalama artış %100 , mazotda ortalama artış %50 iken ve gelecek sene tarım destek bütçesinden D.G.D için pay ayrılmayacağını düşünürsek bence prim çok az.Mısır primi de açıklanmadı ama min. 50.000 tl/kg olmalı diye düşünüyorum.
  Saygilar&Sevgiler
  Sencer M.Çelik/Manisa

 3. Mehmet Şahin 22 Temmuz 2008 - 05:59 - Yanıtla

  Hükümet çiftçiyi kökünden kazıdı gerçi ne kaldı satılmadık yakında köy ilçe ve il bazında satlık levhası koyacagız

 4. DOĞAN KAYAPINAR 11 Ağustos 2008 - 13:34 - Yanıtla

  Bne kayseriden doğan kayapınar sattığım hububat fiyatı en baş fiyat 480 bin lira iken internet sayfasında 500 550 deniyor.Alan şirketler üretcilere bu fiyattan veriyo:Çiftçi bu sene battı herşeyin fiyatı arttı fakat gelir olmadığı için biz çiftçilerde T.K.K başvuruyoruz ora dutduruldu çiftçi düşünüldü ama mazot ve gübre çok pahaklandı eğer bu çiftçini durumu 2 sene daha olursa ülkemizde çiftçi dene bir şey kalmıyacak sayın EKER :2007 PRİM DESTEKLEME borçları daha verilmedi bunun n kısa zamanda verilmesini arz ederim.SAYGILARIMLA

 5. Samat Umirzakov 7 Eylül 2008 - 08:48 - Yanıtla

  Kazakistan buğdayını almak isteyenler bizimle irtibata geçsin.

  http://www.yersamastana.com

 6. abdullah cotuk 7 Eylül 2008 - 11:11 - Yanıtla

  Mısırın kilosu 38 Ykr ve desteklenmesi de 2 Ykr şimdi çiftçi ne yapacak. Buğdaya 0,5 Ykr destekleme artırıyor, mısırdan 4,7 ve pamuktan da aşırı bi düşüş yapıyorlar. Az verip çok almak bu derler. Çiftçinin sonu ne olacak….

 7. uğur 23 Eylül 2008 - 08:22 - Yanıtla

  arkaşlar bunların hepsi oyun bakın buğday 5 yıldır para etmiyor gübreye yüzde ikiyüzlere varan zamlar geldi- mazot desen öle bankalardan verilen kırediler hele özel bankalar çiftçi gırtlana kadar borç bakaın dün bi adam gedli emlakcı satılık tarla istiyor bunun araştırmasını yaptım emlakcı tarlayı kendine almıyor italyada bi holding türkiyeden tam 500 bin dönüm toprak almayı pilanlamış ve bu alım lar 6 ilde başalmış biirncisi eskişehir ve bizim köye geldiler dönümüne 3 bin ytl veriyolar nerde o kadar para adecek tarla bide kıraç yani bunların hepsi oyun türk tarımını bitirmek bi tek tarım kalmıştı yabancıların girmedi o nuda yapıyolar artık bizim milletimiz afedersin aptal arkadaş parayı gördümü tamam ya arkadaşlar anlayın bunların hepsi nedemek yani bi düşünün neden para etmiyor mahsüller yalandan desdek viryorlar verdiği destek le tarlayı ekemessin kandırmaca tarım ice kötüye gidiyor bu bi tek bizim türkiyede var gözünüzü açın türkiye dedinmi tarım akla gelir işte topreaklarımız böle elimizden alacaklar herkes kendi menfatine çalışıyor

 8. şener sezgin 23 Ekim 2008 - 14:49 - Yanıtla

  arkadaslar devletin cifciye verdigi destek falanyok benim 90 ton arpam var maliyetini kurtarmıyor. tarım bakanı milletin gözünü boyuyor köylü milletin efendisi degil kepazesi oldu tarlayı tapanı sattım amelelige devam tarım bakanına saygılar….

 9. şener sezgin 23 Ekim 2008 - 15:00 - Yanıtla

  haaa unutmadan arkadaslar devletin kurdugu sistem tefecilere yaradı. bizim ordaki gübreci mazotcu americada tatilde biz yine ahırdan cıkamıyoz gene acız gene acız önceden köyde samsun sigarası vardı şimdi bafrayı bulamıyoz somaliden kötü olduk.. avratta babasının evine kactı cıs cıbıl kaldım

 10. Tuncay Mermerkaya Konya 23 Kasım 2008 - 19:09 - Yanıtla

  Japonya,pirinci istese yerli üretim maliyetinin,dörtde bir fiyatına ithal edebiliyor.Ama yinede,çiftçisini destekliyor.Sebebini bürokratlar sayın bakana açıklasın.Ben bir şirkette çalışırken babamın vefatı nedeniyle çiftçiliğe başladım.Şimdi yaka silkiyorum.Herşeyi boş verin tarım politikası,sanayiciye ve tefeciye yarıyor.Çünkü girdi fiyatlarının vadesini,destekler belirliyor.Oda cukka toptancının cebeine faiz olarak giriyor.Şimdi çiftçiliği bıraktım asgari ücretle çalışıyorum.
  Böyle giderse 5 yıl sonra şehirlerde ekmek bugün parasıyla 10 ytl olunca biz hatırlanırız.o zaman şehirlerdeki insanlar,ithal buğday yerler.Ama ya ithal de biter tüm dünyaki kuraklık,sonucu neler olur.

 11. Yusuf YILDIRIM 1 Aralık 2008 - 02:06 - Yanıtla

  Selamlar. Bu haber maalesef hala resmiyet kazanmadı. Çünkü o günden beri Resmi GAzeteye baıyorum, herhangi bir karar çıkmadı.

  Çiftçiler her gün ellerinde müstahsil makbuzuyla TArım İlçe Müdürlüğüne gelip onaylatmak istiyorlar ancak elimizde buna ilişkin resmi birşey olmadığından hiçbir şey yapamıyoruz maalesef. Ne Tarım Kredi Kooperatifleri ne de İlçe Müdürlükleri bu konuda bilgi sahibi.

 12. rafet ekici 8 Ocak 2009 - 08:26 - Yanıtla

  konya karapınar köyleri dönümü 500 liraya arazilerini İSRAİL e satıyorlar.ne iyi para değilmi,inşallah çiftçi bu parayla bir müddet devam eder.ondan sonra gazzeye mi döneriz, bilmem yorum sizlerin arkadaşlar,eee bizlerinde bir ergenekonu var bizde onunla oyalana dururuz.

 13. Ahmet ÇAVDAR 13 Ocak 2009 - 07:06 - Yanıtla

  ben konya karapınar köyündenim hani kim veriyor tarlaları 500 liraya ben alıyım.
  Yalannan dolannan iş olmaz.

 14. faik yılmaz 18 Ocak 2009 - 10:00 - Yanıtla

  ahmet çavdar bilgin yoksa bu işlere burnunu sokma çiftçi olsan bu yorumu zaten yazman…rafet ekicinin yorumu doğrudur ben senden iyi biliyorum…

 15. Mehmet Müdüroğlu 21 Ocak 2009 - 12:59 - Yanıtla

  2008 buğda y desteği ertelenmişti.Ne zaman verilecek.Bilgilendirriseniz sevinirim.T.K.K faiz fiatlarını düşürmeli.Bu şartlar altında borçtan başımı kaldıramıyoruz.Üretimimiz aksadı.Bi çok banladan kredi almak zorunda kaldık.Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz.Yerlerimiz sürülmaedik ayçiçek sapıyla duruyor.Bırak ekmeği tarlaya gidemeiyoruz!!!!!!!!!!

 16. karapınar bölgesinde benimde arazim var 600 den verir se bende israilden alayım bakın dahada fazla veriyorum tekerleme-masalı gerekyok 25 Ocak 2011 - 05:17 - Yanıtla

  bizde israilden 600 den alalım

Hububat: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler