Karpuzda kabak tadı mı var?

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Karpuzda kabak tadı mı var?

08 Temmuz 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Tem 8, 2008

Geçen yıl kuraklığın etkisi ile karpuz üretimi az oldu. Fiyatlar yükseldi.  Yüksek fiyatı gören çiftçi bu yıl daha çok karpuz ekti. Verim yüksek olunca fiyat düştü. Bu sadece karpuzda değil, yıllardır bir çok üründe yaşanır. Çiftçi, piyasanın ihtiyacına göre değil o yıl hangi ürün çok para getirmişse ona göre üretime karar veriyor.
Karpuz fiyatı düşünce,”bu yıl aşılı karpuz çok ekildi, verim yükseldi ve fiyat bu nedenle düştü. Üstelikte aşılı karpuzlarda kabak tadı var, tüketici karpuz almıyor” iddiası ortaya atıldı.
Aşılı fidenin verimliliği artırdığı doğru. Karpuz fidesinin bal kabağına aşılandığı da doğru. Ancak, aşılı karpuz üretimi Türkiye’de bu yıl başlamadı. Aşılı fide üretimi ilk kez 1989’da patlıcan ile başladı. Son 10 yıldan beri ise ağırlıklı olarak karpuz ve domateste yaygın olarak kullanılan bir teknik. Bal kabağına karpuz aşısı, yaban domatesine ise domates aşısı yapılarak verimi, kalitesi yüksek ürünler elde ediliyor.
Uzun yıllardır birlikte Anadolu’yu gezdiğimiz  ve aşılı fide üretiminin öncülerinden Dr. Hasan Ünal’ın çabaları ile bugün Trakya’dan, Hakkari’ye kadar Türkiye’nin her yerinde aşılı fide dikiliyor. Geçen yıl Hakkari’de katıldığımız mini tarım fuarında aşılı fideden üretilen domates ve karpuzları görmüştük. Tokat’ta domates üretimi aşılı fide ile 200 bin tondan 1 milyon tona ulaştı. Bu domatesler hem iç piyasada hem de ihraç edilen ülkelerde herhangi bir sorun olmadan tüketiliyor.
Türkiye’de son 10 yıldan beri aşılı karpuz ve aşılı domates fidesinden ürün elde ediliyor. Üstelik son yıllarda hem domateste hem de karpuzda pazara sunulan ürünün  neredeyse yüzde yüzü aşılı fideden elde ediliyor. Dolayısıyla piyasada yediğiniz domatesin, karpuzun çok büyük bölümü aşılı fideden üretiliyor.
Aşılı karpuz ile ilgili iddialar doğru mu? Aşılı fideden elde edilen karpuzun sağlığa bir zararı var mıdır?
Dr. Hasan Ünal, bu sorulara şu yanıtı veriyor: “Aşılı karpuz, üretiminde kullanılan anaçlar çok güçlü olduğu için, topraktan gelen birçok hastalığa dayanıklı karpuzdur. Bu ne demektir? Bu, çiftçinin üretim aşamasında daha az kimyasal madde (ilaç) kullanması, sonuç itibariyle, tüketicilerin de daha sağlıklı meyve yemesi demektir. Yapılan yorumlarda, aşılı karpuzla aşısız karpuz arasında tat farkı bulunduğu söyleniyor. Oysa, aşılı veya aşısız fark etmez, karpuzu olgunlaşmadan tüketirseniz kabak tadı alırsınız. Adana Tuzla Belediye Başkanlığı bu yıl 15 Mayıs’tan önce karpuz koparılmaması için tarlalarda zabıtalara nöbet tutturdu. Tarım Bakanlığı ise, yine 15 Mayıs’tan önce karpuz koparılmaması için genelge yayınladı. Ama bütün bu önlemler karpuzun piyasaya erken sürülmesini engelleyemedi. Bu işin ticaretini yapanlar, kurallara uymadılar ve karpuzlar vaktinden önce koparılarak tüketicilere sunuldu. Anlattığım bu üretim ve satış kurallarını tüketicilerimizin bilmesi tabi ki mümkün değil. Satın alınan karpuzun, aşılı mı yoksa aşısız mı olduğunu sadece konunun uzmanları tahlil edebilir.”
Aşılı karpuza ilişkin tartışmalar, tarımda teknolojinin yoğun olarak kullanılması için yıllardır çaba gösteren Dr. Hasan Ünal’ı çok üzmüş. Üzüntüsünü şöyle ifade ediyor: “Benim üzüldüğüm nokta, yapılan bu olumsuz yayınların Türkiye’nin son yıllarda büyük başarılar elde ettiği teknolojik gelişmelere engel olması. Ülkemiz, tarımda teknolojiyi ve gelişmeyi bu tür asılsız yayınlar nedeniyle kaçırmamalı, bu işlerle uğraşan insanların da önü kesilmemelidir. Aşılı karpuz üretimi Türkiye’de başlamadan önce, karpuz tohumu satan firmalar  bin metrekare alana, 800 fide dikilecek şekilde satış yapıyorlardı. Aşılama teknolojisi kullanılmaya başladıktan sonra ise, bu rakam bin metrekarede 250-300 fideye düştü. Bu da, tohum firmalarının dörtte bir oranında daha az tohum satmalarına neden oldu. Çiftçilerimiz, şu anda aşılı üretim tekniğini kullanarak, 800 fide yerine 250 fide dikiyorlar. Daha az fide dikmek, girdilerde herhangi bir değişikliğe neden olmuyor ama daha sağlıklı ve verimi yüksek ürün elde etmiş oluyorlar. ”
Dr. Hasan Ünal’ın  anlattıklarından anlaşılıyor ki, birileri tarımdaki plansızlığın, bilgi eksikliğinin faturasını teknolojiye kesmek istiyor. Özetle, karpuzdaki kabak tadı aşılı fideden değil, bilinçsizlikten.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. mustafa demir 8 Temmuz 2008 - 06:41 - Yanıtla

  ADANA/ceyhan cok verimli topraklari uzerinde kurulmus bir koyde ikamet etmekte ve ciftcilik yapmaktayim. karpuz yetistiricisi degilim. misir, bugday ve soya uretimiyle ugrasiyorum. fakat karpuzn kabak tadi verdigi iddiasinin, tohum firmalari tarafindan ortaya atildigi fikrine katiliyorum. sayin UNAL hocam hic uzulmesin. karpuzun anavataninda yasamamiza ragmen pahaliligindan dolayi bol bol karpuz tuketemiyorduk. yaptigi calismalar sayesinde kaliteli ve ucuz karpuz yeme firsati yakaladik. kendisine cok tesekkur ediyorum
  ayrica bir konuya daha deginmek istiyorum.
  biliyorsunuz misir tarlalarinin ilaclanmasinda ucak kullanimi cevreye zarar veriyor bahanesiyle yasaklandi. o kararin alinmasinin arkasinda da ilac firmalari vardi. ucakla bir kez ilacliyorduk misir bitkilerine hic zarar vermeden. simdi uyduruk traktorlerle en az uc kere ilacliyoruz misirlari kira kira. attigin fazla ilaca mi yanarsin, kirdigin misirlara mi?

 2. arif çıngı 8 Temmuz 2008 - 10:12 - Yanıtla

  aşılı karpuzda kök kısmı kuvvetli olduğu için bitki meyveyi çok iyi beslemekte,meyveler daha verimli ve daha iri olmaktadır.karpuzun iriliğine yanılan,piyasaki yüksek fiyata dayanamayan çifçi karpuzu erken hasat edince karpuzun kabaklığı kabağın başına patladı!

 3. hasan alpullu 8 Temmuz 2008 - 13:14 - Yanıtla

  slm duyarlı çiftçi dosttu biz çiftçilerin neyi para etmişki karpuz yada domades diyer ürünler vs.bu sistemle bu çalışmayla ne bizim yüzümü güler nede bizler bir çikmazda çıkarız…. sayın ali bey sizde bir ricam olacak bu konuda bize yardımcı olma şansınız varmı konu şu 89 90 yılında köye kadıstro girdi ve köyün tüm ve tüm arazisini m. hazinesine ve ormaniye yazdılar işi bilen ve okuyanımız yoktu arada zaman gectikce bize gelin tarlalarınızı alın ne tarlası dedik sonra baktıki tüm arazi m.hazinesine ve ormana yazdırılmış sonra bir cok kişi satın aldı tarlasını yani anlayacağın şu 200, 300.yıldır biz burda yaşıyoruz ama şuan kendi topraklarımızı satın alıyoruz benim 38 emlak kayıtı ve 88 vergisi var sonra 2003.kadar erçimisil ödedik konu cok uzun var sa telinizi verirsen cok sevinirim yardımcı olursan cok cok sevinirim saygılar

 4. ahmet koç 8 Temmuz 2008 - 14:28 - Yanıtla

  sayın hocam şimdiye kadar bütün yazılarınıza imzamı koyarım.fakat aşılı karpuz konusuna geli,nce kesinlikle katılmıyorum.geçen yıl ben tohum ektim komşum aşılı ekti.benden iki kat fazla ürün aldı fakat benim karpuzun tadı ve kokusu kendine has karpuz gibiydi,kömşumunki resmen kabak tadı.iki kat verim almasına rağmen benim fiyata ancak sattı.bu insanlar artık cahil değil araşptırıyorlar ,karpuz satıcılarına sorun müşteri önce kabak aşılımı diye soruyor öyle alıyor.lütfen gdo ve aşılı karpuzu övmeyin.doğal olan en güzeli.saygılar.ahmet koç 05423271682

 5. ahmet koç 8 Temmuz 2008 - 14:31 - Yanıtla

  karpuz dediğin yerken suyu çenenden akmalı.aşılı karpuz öylemi sanki salatalık veya çiğ kabak yiyorsun.değilmi

 6. aykan 11 Temmuz 2008 - 11:26 - Yanıtla

  evet bence de karpuzda kabak tadı var
  çünkü uzun yıllar öncesine kadar kötü karpuz bulmak zordu
  ama bu yıl ise istemediğimiz kadar kötü karpuz var ama bunun nedeni aşı mı yuksa kuraklıkmı ya da başka nedenler mi orası tartışılr

 7. gülcan ekiz 19 Temmuz 2008 - 11:53 - Yanıtla

  size katılıyorum said bey doğal olanı en güzeli(organik olanı)

 8. KORAY ÇOĞUL 24 Haziran 2010 - 02:25 - Yanıtla

  KABAK AŞISINI BULAN KİŞİNİN KİM OLDUĞUNU BİLMİYORUM, ANCAK ONA KARŞI İYİ HİSLER BESLEMİYORUM.ÇÜNKÜ KARPUZ BENİM İÇİN BİR TUTUKUYDU VE BEN BU ZEVKİMİ KABAK TADI YÜZÜNDEN YİTİRDİM.LÜTFEN BU ZULĞME DEVAM ETMEYİN.AZ VE PAHALI OLSUN AMA BAŞKA HERHANGİ BİR TAT GİRMESİN İÇİNE.

Yaş Meyve ve Sebze: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler