Dünya Çiftçiler Günü'nüz kutlu olsun!

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Dünya Çiftçiler Günü'nüz kutlu olsun!

15 Mayıs 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: May 15, 2008

Çiftçiyi üretim yapamaz hale getiren, ithalatı tek çıkar yol görenler ve onların bu politikalarına suskun kalan çiftçi örgütleri dün Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı.
Çiftçilerden gelen yüzlerce mesajdan birkaç tanesini paylaşarak, ülke tarımını bu hale getirenlerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlarız(!).

“Ey hükümet, ey Tarım Bakanlığı, sağır sultan dahi feryadımızı duydu sizde duyun.Süt üretemiyoruz. Bu sene kuraklık var. Gel gör ki bölge milletvekilleri Başbakanın korkusundan bölgelerinde kuraklık olduğunu dahi saklıyorlar. Ak Parti cunta gibi . 2007 yem bitkileri destekleri ödenmedi..Bu sene yemde yok.Hükümet süt üreticisini, çiftçiyi gözden çıkarmış. Nasıl olsa onları hükümete taşıyacak yeşil kart sahibi 15 milyon kişi var.Gerisini boş ver. Çiftçi ve hayvancılık yapanlar oturup düşünmeli.10 yıl önce benim neyim vardı, bugün neyim var .Fark ortada. Kocaman borç yığını.” (Ferhat) 

“Sayın Tarım Bakanı ve yetkililer, biz çiftçilerin onuruyla ve helal kazancıyla oynamayın. Sizlerin televizyon karşısına çıkıp şov yapmanıza gerek yok. Bizler sizlerin üç kuruşluk ve sadaka gibi verdiğiniz desteğe de ihtiyacı yoktur. Çiftçi kardeşlerim bu memleketin namuslu ve onurlu insanlarıdır, siz yetkililer bizlerin üzerinde siyaset yapmayın destekler sizin olsun. “ (Emek)

“Sayın Bakan Eker: ‘Süt üretimine desteği artırdık’ diye övünüyor. Son 1 ayda süt fiyatlarında yaşanan düşüşler ve bunun üstüne süt destek primlerinin kaldırılması sonucunda ülkemizde tarım ve hayvancılık yok olmaya sevk edilmiştir. Burada amaç çiftçinin örgütlenmesine köstek olmak ve Güneydoğu’ da çayırda yetişen melez hayvanlara destek olmaktır. Damızlık birlikleri, süt birlikleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri işlerliğini kaybedecek, kırsal alanda üretim düşecek ve kayıt dışı ekonomi büyüyecektir. İMF reçetelerinin getirdiği sonuç budur. Bu uygulamanın derhal geri çekilmesi gerekmektedir. Tüm bu birlikler de gerekli mücadeleyi vermek zorunda. Aksi taktirde Türkiye’de tarım hayvancılık yok olacaktır.” (Ertan Aydoğan)

“Trakya’ da süt hayvancılığı yapıyorum. Kaliteli 1 kg yemi 0,60 ykr’ tan alıp, 1 litre sütü 0,55 ykr ‘tan satarsak ve destekleme almazsak bu işi nasıl yapacağız? Her gün çalışıp zarar etmektense süt hayvanlarımızı kestireceğiz. Benim gibi geçimini hayvancılıktan sağlayan arkadaşlar ne yapacak, kimin yanına gidip çalışacaklar veya çalışmaya iş bulabilecekler mi?” (Caner)

“Babam emekli olduğu için üç ay için memleketi Kayseri’ye gidecek. Giderken de bir kaç kilo sucuk götürecekmiş.Bana anlatırken inanamadım ama iki arkadaşı yapmış, babam neden yapmasın ki?.Ben hiç unutmam, küçükken Almanya’ya gelirken bulgur, mercimek, pastırma, sucuk vs. getirirdik. Sonra bu ürünler Almanya’da satılmaya başlandı. Türkiye’den getirmemeye başladık. Ve simdi buradan Türkiye’ye sucuk pastırma götürüyoruz! Türkiye sanayi ülkesi olmadan neden çiftçiliği batırdı?” (Kadir Tuna – Almanya/ Ştutgart)

“Ülkemiz git gide bir kuraklık dönemi yaşamaktadır. Gerek Tarım Bakanlığı gerekse ziraat odaları bu konuda tutarsız davranmaktadır. Bizim ekinler bu yıl çok büyük bir zararla karşı karşıya kaldı. Bunun için Tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurduk.Bize ‘kuraklık’ deyip geçiyorlar. Çaresizlik içerisindeyiz. Yaşanılan kuraklıklar nedeniyle İstanbul’a  göç etmek zorunda kaldım. Böyle giderse Güneydoğu’ da hiç çiftçi kalmayacak.” (Orhan Yıldırım)

“Herkes buğday ve diğer tarım ürünlerinin fiyat yüksekliğinden bahsediyor da, neden çiftçilerin girdilerinin yüksekliğinden bahsetmiyor. Dekara 100 kg gübre ve de 25 litre mazot harcanıyor. Diğer masraflar hariç, buda dekara 180 YTL masraf demek. Hükümet çıkıp ‘mazot ve gübre desteği verdik’ diyor. Dekara 5.4 YTL para veriyor. Desteğin boyutunu siz hesaplayın.” (Cengiz Adak)

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. ahmet 15 Mayıs 2008 - 23:54 - Yanıtla

  Merhabalar ben buraya ilgimi çeken konularda yorum yazıyorum ve sanırsam hep muhalefet yapıyorum yada öyle görünüyorum.Yukarıdaki yorumları yada mesajları okudum haa bu arada çiftçiler günümüz kutlu olsun (sadece adet yerini bulsun yoksa çiftçinin kutlama yapacak hali yoktur.)
  Yukarıda okuduğum ve çok üzüldüğüm bazı konulara değinmek istiyorum bilmiyorum bana herhalde çok kızıyorsunuz.
  1.si 1kg yemi 0.60 ykr ye aldığımız doğrudur ve sütü 0.55 ykr ye sattığımızda fakat 1 kg kesif yemden 2.5 lt süt elde edilir teorisi ne dayanarak bu kadar insafsızca yakınmanın doğru olmadığı düşünüyorum tamam haklısınız yem fiyatları aşırı arttı eğer zarar ediyorsanız bence bu işi bırakın bu iş emek ister gönül ister daha az emek harcanan bir iş bulun yazık değilmi emeğinize 2.si buyıl kuraklık allah a şükürki geçen sene kadar yok ve şu dikkatimi çekti neden bu işte devleti sorumlu tutuyorsunuz yazık devlet yağmur yağdıramaz o allah ın takdiridir.Birde hiç şükür etmiyoruz daha daha kötüsü olsaydı mesela benim olduğum bölgede süt 0.45 ykr peki biz ne yapacağız biz nasıl geçiniyoruz yok beyler yok çiftçimiz şükretmiyor .
  Bunca olumsuzluktan sonra evet sayın hükümet yetkilileri bugün ayın 16 sı hala hayvancılık desteklerindeki tebliği yayınlamadınız ben söyleyeyim kesin olmamakla birlikte süte 0.50 ykr destek geliyor burası güzel ama aması da hayvan başına verilecek destekten maalesef %80 oranında insanımız yararlanamıyor başta tohumlama şartı var bir(bu uygulama aslında çok güzel) ikincisi destek alacak hayvanın doğum yapıp buzağının küpelenme şartı var yoksa destek yok bide damızlık olsun süt birliği olsun kayıt olma şartı haa bide kooparatifte olabilir burasıda iyi paralara gelince 2009 da 2 parti halinde gelecek ammma bu işte sanki doğrudan gelir desteğine dönecek gibi yani vatandaş çerez parası denilir ya bu ondanda kötü olacak bir şekilde para bekleyecek bu söylediklerim sadece duyduklarım.
  bide diyolarki bu dedikleri %00.1 ihtimal eski düzene dönülec ek fakat miktarlar azaltılacakmış.
  Zamanında ben bu seviyeye gelinceye kadar çok çile çektim inşaat ameleliğinden tutun binbir işte çalıştım bunu neden söylüyorum yukarıda başka iş yap diye yorumladığım arkadaş için inanın inşaatta çalışmak bile bu işten kolay hiç değilse tatilin var bayramın var vs. ama gelin görünki beyler bu iş benim en kötü şartlarda bile(yani şu aralar) mutfak masrafımı çıkartıyor
  Son söz olarak tarım bakanı denen şahsın sadece kendi cebini düşünüp bol bol ithal hayvan getirdiği şu dönemlerde başbakan bu adama bir dur demelidir bence değişmelidir bu adam.

 2. aykan 20 Mayıs 2008 - 02:18 - Yanıtla

  çifçiler gününüz kutlu olsun ..ama çiftçi gülermi ağlarmı meçhul……

 3. TEOMAN 21 Mayıs 2008 - 10:20 - Yanıtla

  Hangi hükümet KURAKLIK sorununu çözmüş ki bu hükümet çözecek.Allah’la anlaşması olan bir hükümet gösterin oylarımızı onlara verelim.KURAKLIK dünya sorunudur bu ülkenin değil,hükümetin hiç değil.
  Hayvancılığıda yapan adam gibi yapsın 2 tane inek bakmakla hayvancı olunmaz.Devlet nihayet bunu anladı umarım en az beş tane sağılır hayvanı olma şartı getirilmiştir desteklemeler için.Bekliyoruz şu tebliği

Tarım,Tarım Politikaları: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler