Buğday, pirinç, pamuk, et, süt… Sırada ne var?

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Buğday, pirinç, pamuk, et, süt… Sırada ne var?

15 Nisan 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 22, 2024

Türkiye, önce buğday fiyatının yüzde 100 artması ile sarsıldı. Ekmeğin fiyatı arttı, tüketici daha pahalıya ekmek yemeye başlayınca buğdayın önemi anlaşıldı.
Sonra  pirincin fiyatı yüzde 100’den fazla arttı. Tüketici pirinci iki kat pahalıya almaya başlayınca, adeta kıyamet koptu.
Tarım sektörünü görmezden gelen, tarım haberlerine dudak büken medya sayfa sayfa pirinç haberi vermeye başladı. Televizyonlarda özel programlarla pirincin faydalarından, spekülatörlerin oyunlarına, ithalattan, üretime  her yönü ile ele alındı.
Yer yerinden oynarken tartışmaları uzaktan izleyen ve Toprak Mahsulleri Ofisi’ni günah keçisi olarak  medyanın önüne yem olarak atan Tarım Bakanlığı nihayet sessizliğini bozdu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “buğdayda ve pirinçte sıkıntı söz konusu değildir. Şu anda bizi yeni sezona götürecek kadar elimizde hem buğdayımız hem de pirincimiz var. Türkiye açısından endişe edilecek bir problem yok. Bazı spekülatörler bundan istifade edip daha çok kar etmek istiyorlar. Biz önlemimizi aldık. Endişe edilecek bir şey yok.” diye açıklama yaptı.
Hafta sonu Amerika’da yapılan Uluslar arası Para Fonu – Dünya Bankası toplantısında gıda sorununa dikkat çekilerek “savaş çıkabilir” uyarısı yapılıyor. Biz de, “endişeye gerek yok” deniliyor.
Bakan daha önce de “kuraklık için endişeye gerek yok” demişti. Bu vurdumduymazlık ülke tarımını bu hale getirmedi mi?
Sayın Bakanın açıklamasında sözünü ettiği spekülatörler kim?
Sayın Bakanın elinde yeterince buğday ve pirinç olduğuna göre neden spekülatörlerin oyununu bozmuyor, spekülatörler AKP’ ye yakın isimler olduğu için dokunulmazlıkları mı var?
Tüketici neden pirinç ve buğdayı pahalıya tüketmek zorunda kalıyor, fiyat artışı neden frenlenemiyor?
Sayın Bakan bu sorulara gerçekçi yanıt verebilirse o zaman gerçekten endişeye gerek kalmaz. Fakat, asıl endişe Bakanlığın uygulamalarından kaynaklanıyor.
Buğday ve pirinçteki fiyat artışı ve ortaya çıkan kaos ortamı sektörü ve dünyadaki gelişmeleri yakından izleyenler için hiç de şaşırtıcı değil. Buğdayda, pirinçte, pamukta,  bakliyatta ve daha bir çok üründe dışa bağımlılığın arttığını, uygulanan tarım politikalar ile üretimin değil ithalatın desteklendiğini her fırsatta dile getirdik. İthalatın faturasının çok ağır olacağını da defalarca yazdık.
Sektörden ve dünyadaki gelişmelerden kopuk yaşayanlar ise hep aynı şeyi söyledi: “Endişeye gerek yok.”
İddia ediyoruz bugünkü politikalar devam ederse, Türkiye yakın gelecekte her üründe kriz yaşar.
Son yıllarda en iyi durumda olan süt üreticileri bile krizle yüz yüze getirildi. Şu günlerde hiçbir gerekçe gösterilmeden üreticiden alınan çiğ sütün fiyatı düşürüldü. Tüketici fiyatlarında ise düşüş yok. Tam da böyle bir dönemde hükümet süt teşviğini kaldırmaya karar verdi.
Üreticinin sütü değersizleştirilirken, yasal ve kaçak yollardan tonlarca süt tozu ülkeye sokuluyor. Süt hayvancılığının en yaygın olduğu yerlerde bile mandıralarda üreticinin sütü değil, ithal edilen süt tozu işleniyor.
Süt sektöründeki kriz bugün yarın patlayacak. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, bu hafta gazete ilanları ile bu soruna dikkat çekecek. Yakından izlemenizi öneririz.
Buğday, pirinç, süt, et, fındık, pamuk, tütün, pancar, yağlı tohum, bakliyat… sırada ne var? 

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. cefer 15 Nisan 2008 - 02:52 - Yanıtla

  sayın ali bey bisde anlamıyom budurumu büs sutu 500 veriyok faprilara tuketici 1300 alıyo nerde budevlat buadaletsilik

 2. ŞAHİN 15 Nisan 2008 - 03:08 - Yanıtla

  ALIBEY TEŞEKKUR ETTIK BIZLERIN DERDINI DILE GETIRDIGIN İÇİN.MERAK EDIYORUM T.M. O. DEN PRINÇ CELTIGI ALAN İLK DORT FIRMALARIN ARKASINDA KIMLER VAR.İHRACAT YAPACAGIZ DERKEN 2007 TEMMUZDA BUGDAYI 160 KRŞ VERDINIZ BAZI FIRMALARA.BIZIM ALIN TERIMIZI PEŞKEŞ ÇEKTINIZ.ŞİM DI DE BUGDAY 800 KRŞ.NE OLDU.MISIR YAGI TENEKESI 100 YTL OLDU.AMA HUKUMET NE YAPTI MISIR PRIMINI 6.7 KRŞ TAN 2,2 KURUŞA ÇEKTI MISIRIMIZ BOL.BUGDAYIMIZ DA BOL.BIZ NIYE BU HALLERE DÜŞTUK.TARLAYA KÜSTUK,HUKUMETE KÜSTÜK,KENDIMIZE KÜSTÜK.BIRŞEY EKMIYORUZ.DİŞARDA İTHAL YAPSINLAR ARLADASLAR BEN PES ETTIM.PAMUK EKMEME RAGMEN MISIR EKMEME RAGMEN HAYVANCILIK YAPMAMA RAGMEN PES ETTIM .BURDA SON NOKTAYI KOYDUM .MISIR EKIM SEZONUDUR TARLAYA GIREMIYOM.PAMUK DA AYNI.ELEKTRIK PAHALI.AYNI BOLGEDE TEKSTIL İŞİ YAPANLAR ELEKTRIK BIZE GORE ÜÇ KAT DAHA UCUZ.BEN ÜRETİCİYİM BANA YOK ELEKTRIK .BENIM EKTIGIM PAMUGU İSTANBULDAN GELMİŞ ADIYAMAN A FABRIKA KURMUŞ ONA ELEKTRIK UCUZ BANA PAHALI.KOYLU MULLETIN EFENDISIDIR YAA.EFENDILIK İSTEMIYORUZ.EMEGIMIZIN KARŞILIGINI İSTIYORUZ. ŞAHİN

 3. ferhat 15 Nisan 2008 - 03:22 - Yanıtla

  arkadaşlar bakliyattaki balon patladı sıra et ve sut urunlerıne geldı. hayvancılık sektörü çöküş içinde.önlem alınmazsa altı ay sonra prınc ve bugdaydakı durum aynı et ve sut urunlerıne yansır.ama yetkılılerın bır önlem alacagı da yoktur.tarım bakanlıgının butcesını denk getırmek için kurbanlık koyun gıbı kestınız.önümüzdeki günlerde birinci ligdeki veye bütün spor külüplerinin borcu faizsiz beş on yıl ertelemek için bir çalişma var.hani para yok.fenerbahçe ,galatasaray ve beşiktaşın borcu turkıyede kı butun tarım hayvancılık prım teşvıgı ,hepsını beşe katlar.arkadfaşlar üretimi bırakalım bırer tane spor kulubu kuralım.başımızdakıler bunu istıyor.bugday neyımıze ,prınc neyımıze ,mısır neyımıze pamuk neyımıze.nevletımız dıyorkı ekmeyın .bol bol çocuk yapın.tarlayı satın sıze yeşilkart vereyım .500kg kömur.çocuk başıda ayda 80 ytl neyımıze yetmez.üretim out… çok çocuk yapma in.

 4. mustafa 15 Nisan 2008 - 11:58 - Yanıtla

  tabii ki endiseye gerek yok. “endiseye gerek yok” u bize, yani halka, emekcilere , iscilere, koylulere demiyor ki. kendi yandaslarina soyluyor.
  korkmayin diyor. siz soyguna devam edin. onlar bagirir cagirirlar da sonucta br sey cikmaz. endiseye gerk yok. yola devam….

 5. yaşar duran 15 Nisan 2008 - 12:14 - Yanıtla

  SELAMLAR ÇALIŞ ÇABALA AMA ELDE VAR KOCA BİR SIFIR. DUYUMLARIMIZ BİZLERİ İYİCENE ÇİLEDEN ÇIKARIYOR.SERBEST BÖLGE ANTREPOLARINDA HANGİ SPEKÜLETÖRLERİN PİRİNCİ, BUĞDAYI VAR ? AKDENİZDE PİRİNÇ YÜKLÜ GEMİLER LİMAN AÇIKLARINDA DEMORAJA GİRME PAHASINADA OLSA BEKLETİLİYORLARMIŞ. ADAMLARIN GÖZÜ DOYMAK BİLMİYOR. BU SPEKÜLATÖRLERİ ADANANIN TEMMUZ AĞUSTOS SICAKLARINDA TARLADA ÇALIŞTIRACAKSIN BELKİ AKILLARI BAŞINA GELİR. SAYGILARIMLA

 6. yusuf çalışkan 16 Nisan 2008 - 00:25 - Yanıtla

  SIRADA NE VAR başlıklı yazınızda belirtilen konular buralara geleceği aylar öncesinden belliydi,ürettiğimizin değerini bilemiyoruz.Ürettiğimiz ürünümüzü kayıt altına aldırmıyoruz.Kayıt altına alınmayan 1 kğ SÜT senin benim Türkiye genelinde 6 milyon ton ediyor kayıt altında olmayan SÜT’ün sorumlusu Tarım Bakanlığımı,Üretici çiftçi arkadaşlarım ürettiğimiz her ne ise üretimden, tüketimine kadar biz çiftçilerin elinde ,Çiftçi Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine gitmez,sivil toplum kurluşlarına gitmez oralardan hizmet istemez ne nerede ne kadar araştırmaz sadece kahvelerde konuşursa SIRADA NE’yin olduğunuda bilebilir.Bu yorumum bazı çiftçileri üzecek ama bu gerçek ,yokmu kayıt altına aldıran ürettiğine sahip çıkan Tarım teşkilatlarından hizmet alan var, işte onların sorunları aşılabilecek sorunlar ve onlar sorunlarını dile getirecek örğütlenmeyi sağlamışlar.Ürettiğine ,Kooperatifine ve emeğine sahip çıkıyor bu üretici zarar görmüyormu mutlaka zarar görür çünkü bu üreticilerin sayısı az ,ben biliyorum diyenler çok fazla ,daha iyisini yapalım diyenler Tarım teşkilatları ile iştişare içinde olanlar az bu böyle olmaz olmamalı kendimize gelelim özümüze ,sözümüze ,ürettiğimize ,birbirimize sahip çıkalım. Her ne olursa olsun ÜRETELİM fırsatcılara ödün vermeyelim ,oyunlarını bozalım biz kazanacağız kazanmak ÜRETİM ‘le olur.Yusuf ÇALIŞKAN KÜTAHYA HAYKOOP Bşk

 7. mustafa 29 Nisan 2008 - 10:38 - Yanıtla

  hiç bir işe yaramaz bence

 8. cengiz adak 8 Mayıs 2008 - 23:05 - Yanıtla

  MERHABA ARKADAŞLAR BÜTÜN MEDYA TARIM ÜRÜNLERİNİN YÜKSEKLİĞİNDEN BAHSEDERKEN BUNA ÖNLEM ALIN DİYE BAĞIRIRKEN NEDEN MAZOT VE GÜBREYE AYNI ŞEYLERİ SÖYLEMİYORLAR DEKARA >1805.4<YTL DESTEĞİN BOYUTUNU SİZE BIRAKIYORUM MISIRDAKİ 6.7 ykrş DESTEĞİN 2 YKRŞ A DÜŞMESİDE ÇABASI.

 9. Ali Ekber Yıldırım 13 Mayıs 2008 - 16:29 - Yanıtla

  From: DOĞAN IŞIK
  To: Ali Ekber Yıldırım
  Sent: Wednesday, April 16, 2008 1:28 am
  Subject: RE: Buğday, pirinç,pamuk,et,süt… Sırada ne var?”

  sayın Yıldırım,
  Yazınızı okudu beğendimde, konu üzel. Yalnız ufak bir eleştirimide hoş karşılarsınız inş.
  Bu işte hükümet doğrudan sorumludur ve her türlü önlemi almak zorundadır. Ancak yazının tarım bakanının endişeye mahal yok sözü üzerine bina edilmesi çok doğru değil. Bakanın kötü yönetimi vb diyebiliriz bakan endişeye mahal var diyipte ortalığı havayamı kaldırsaydı. O durumda herşey daha karmaşık olmazmıydı. Buğday çeltik bakliyat fiyatları doğrudan dünya piyasaları ile ilgili malüm ki siz dünya fiaatlarını ve borsalarını yakndan takip ettiğiniz için benden çok dahaiyi olarak yıllar bazında buğday fiatlarını bilirsiniz. Malüm bakanlar kurulu TMO ya ithalat izni verdi piyasayı regüle etmesi için ama size katılmayarak diyorumki Tmo nun beceriksiz yönetimi ithalat yapmada çok geç kaldı fiaatlar iyice artınca devreye girp ithalat yaptı. Basından öğrendiğimiz kadarıyla bu bile dünya borsalarında fiaat artışına neden oldu. Şimdi TMO yönetimi ki bakan adına bu işi yapıyor neden geç kaldıkları konusunda hesap vermeli bakana vede bakanda halka hesap vermeli. Hesabıda bizim adımıza siz sormalısınız.
  Teşekkür ediyor yeni yazılarınızı bekliyorum.

 10. Ali Ekber Yıldırım 13 Mayıs 2008 - 16:31 - Yanıtla

  From: Kesap Fındık Üreticileri Birliği Kesap Fındık Üreticileri Birliği
  To: Ali Ekber Yıldırım
  Sent: Tuesday, April 15, 2008 1:04 PM
  Subject: RE: Buğday, pirinç,pamuk,et,süt… Sırada ne var?”

  Ali Ekber Bey,yazınızı çok beğendim.Kaleminize ve aklınıza sağlık.devamını diler,teşkkür ederim.

 11. Ali Ekber Yıldırım 13 Mayıs 2008 - 16:32 - Yanıtla

  From: [email protected]
  To: Ali Ekber Yıldırım
  Sent: Tuesday, April 15, 2008 12:52 PM
  Subject: Re: Buğday, pirinç,pamuk,et,süt… Sırada ne var?”

  Sayın Ali Bey,

  Yazılarınızı hayranlıkla okumaktayım. Kanımca değindiğiniz konular çok doğru ve tam teşhis. Dediğiniz üzere malesef Hükümet ve yetkililer Türkiye’de tarım ve hayvancılık sorunlarına duyarsız kalmakta, üretimi köstekleyip ithalat desteklenmekte. Ancak biliniz ki yazılarınızı, teşhislerinizi, ve çözüm önerilerinizi destekleyen, tarım ve hayvancılık sektörünün gerçeklerine vakıf olan bir kitle var ki onlar da eminim en az benim olduğum kadar sizin görüşlerinizle hemfikir. Sizden ricam bu aydınlatıcı ve bilgilendirici yazılarınıza yılmadan devam etmeniz. Hükümetler gelir gider, ve zamanı geldiğinde bu haykırışlarımız yerini bulur. Sektörümüzün durmunun en kısa sürede anlaşılması dileğiyle…

  Sağlıcakla kalın.

  Mehmet Zincircioğlu

  ŞEN İHRACAT DIŞ TİCARET A.Ş.

 12. Ali Ekber Yıldırım 13 Mayıs 2008 - 16:33 - Yanıtla

  From: Salih Madra
  To: Ali Ekber Yıldırım
  Sent: Tuesday, April 15, 2008 12:49 PM
  Subject: Re: Buğday, pirinç,pamuk,et,süt… Sırada ne var?”

  çok güzel yazı.
  tamamen katılıyorum.
  elinize sağlık.
  sevgiler
  salih

 13. ebru 22 Şubat 2009 - 08:05 - Yanıtla

  güzel bir site ama yeterince bilgi olduğunu düşünmüyorum

En Son Yayınlanan Makaleler