Tarım küçülürken destekler de küçüldü…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Tarım küçülürken destekler de küçüldü…

03 Nisan 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Nis 3, 2008

Son dönemde rakamlarla, istatistiklerle oynanarak milli gelir yükseltiliyor. Kişi başına milli gelir bir anda 9 bin doların üzerine çıkıyor. Geçen yıl 2006’nın rakamları ile oynanarak tarım sektöründeki küçülme bir anlamda gizlenmişti. Fakat bütün bu rakam oyunlarına rağmen tarımdaki küçülme 2007’de gizlenemedi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2007 büyüme rakamlarına göre, tarım sektörü küçülme rekoru kırdı. Tarım sektörü 2007 yılının son 3 aylık döneminde yüzde 9.7 küçüldü. 2007 yılının 12 aylık döneminde ise küçülme yüzde 7.3  oldu. Sanayi, inşaat, ticaret, ulaştırma, haberleşme, mali kuruluşlar ve diğer sektörler arasında negatif sonuç veren yani küçülen tek sektör tarım. Hem de son 40 yılın küçülme rekoru kırıldı. (Daha önce 1973 ve 1989’da da tarım yüzde 7’nin üzerinde küçülmüştü.) Ekonomik krizin yaşandığı 2001’de bile böyle bir küçülme yaşanmadı.
Yüzde 7.3’lük küçülmenin anlamı başta çiftçiler olmak üzere tarımda olan herkesin 2007’yi çok büyük kayıplarla geçirdiği.
Sektörü yakından izleyen birisi olarak aylardır bu gerçeği söylüyor ve yazıyoruz. Bazılarına abartılı geliyordu. İşte devletin rakamları. Üstelik makyajlı rakamlara rağmen gerçek ortada.
 Böyle bir tablo karşısında sektörün daha çok desteğe, daha çok morale ihtiyacı olduğu çok açık.
Fakat Hükümet, bırakın destekleri artırmayı, çiftçiye moral vermeyi, aldığı her karar, yaptığı her uygulama ile sektörü daha büyük bir darboğaza sürüklüyor.
Tarım küçülürken, sektöre verilen destekler enflasyon oranında dahi artırılmadı.
Mazot, gübre, enerji başta olmak üzere bütün girdiler bir yılda yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artarken, ürün fiyatları büyük ölçüde aynı kaldı. Çiftçiler bu nedenle ciddi bir zarara uğradı.Tek umutları desteklerle bu zararın azaltılmasıydı. Fakat, tabloda da görüldüğü gibi destekler enflasyon oranında dahi artırılmadı. Sadece zeytinyağı primi 9 kuruş ve gübre desteği 12 kuruş artırıldı. Buna karşılık dane mısır desteği 4.7 kuruş, Doğrudan Gelir Desteği ( DGD) ise 3 YTL düşürüldü. Çiftçiye bir tokat da hükümet vurdu.             
Destekleme primi kapsamında sadece zeytinyağının primi 9 kuruş artırıldı. Zeytinyağı primi ilk uygulandığı 1998’de kiloya 40 sent prim ödendi. Sonraki yıllarda prim kırpıla kırpıla 2005’te 10 kuruşa düşürüldü. 2006’da 11 kuruşa çıkarıldı. 2007 için 20 kuruş olarak belirlendi. Üretici 40 senti görmek için bu gidişle 40 yıl daha beklemek zorunda kalacak.
Ayrıca, 2007 destekleme primlerinin en iyimser tahminle 2008’in Mayıs-Haziran döneminde, zeytinyağı priminin ise yıl sonunda ödenmesi bekleniyor.
Doğrudan gelir desteğinin ilk taksitinin bu ay ikinci taksitinin Ağustos’ta ödenmesi planlanıyor. Yani, tarım 2007’de küçüldü, çiftçilerin paraya ihtiyacı var diye destekler erken ödenmiyor. Aksine, daha da geciktiriliyor.
Bütün bu veriler, uygulamalar gösteriyor ki, tarımdaki asıl sorun rakamlardaki küçülme değil, beyinlerdeki küçülmedir. Körelmedir.

2006-2007 DESTEKLEME TABLOSU

DESTEK                                            2006            2007
————-                                ———-      ———–
PRİM (Yeni kuruş/ Kg)

Kütlü pamuk                                           29                29
Sertifikalı pamuk tohumu kullanan     34.80           34.80
Soya , kanola, aspir                                 22                22
Sertifikalı soya tohumu kullanan           26.40         26.40
Yağlık ayçiçeği                                       20              20
Zeytinyağı                                            11               20 
Dane mısır                                              6.7               2

DGD (YTL/Dekar)          10                 7

MAZOT (YTL/Dekar)
Sebze, meyve                                         1.8              1.8
Hububat,yem,baklagiller                            2.88           2.88                      
Yağlı tohum,endüstri bitkileri                    5.4              5.4

GÜBRE (YTL/Dekar)
Sebze, meyve                             1.43             1.55
Hububat, yem, baklagiller                            2.13             2.13                      
Yağlı tohum, endüstri bitkileri                       3                 3

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. soner 3 Nisan 2008 - 04:01 - Yanıtla

  bütün suç bizim arkadaşlar çiftci demek milletin efendisi demek.biz efendiligimizi koruyoruz baş kaldırmıyoruz.o yüzdende istedigimiz verilmiyor.ayaklanma zamanı gelmiştir,yollara dökülme zmanı gelmiştir arkadaşlar yazık günah bize.çalış çalış boş emegimizi alamıyoruz çagbaşı köyü tarsus mersin

 2. Olcay 3 Nisan 2008 - 13:51 - Yanıtla

  ürün destekleri ödeme gününe yakın zamanda değil hasat mevsiminde açıklanmalıdır. Bu şekilde yapıldığında insanlar hayal kırıklığı yaşamaktadır. Mısır priminde bu büyük yıkım oluşturmuştur.

 3. yaşar duran 4 Nisan 2008 - 00:07 - Yanıtla

  SELAMLAR BİR ÇİFTÇİ OLARAK HERKES ŞU ÖZ ELEŞTİRİYİ YAPMASI LAZIM.SİZE GELEN YORUMLARIN ÇOĞUNLUĞU DGD, MAZOT,GÜBREPARASI, HAYVANCILIKDESTEKLERİ NE ZAMAN ÖDENECEK V.S. ARKADAŞLAR ELİN ADAMI MADURİYET ROLÜNÜ ÖYLE GÜZEL OYNUYORKİ ÜLKENİN GERÇEK MADURLARI ÇİFTÇİLERE SIRA GELİNCE TİYATRO PERDESİNİ KAPATIYORLAR.GELİN BU OYUNU BOZALIM, SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN DESTEK PARALARI, BİR AVUÇ NOHUT .FASULYE V.S AĞIZIMIZIN SALYALARI AKARAK SANDIK BAŞINA GİTTİĞİMİZİ ÇABUK UNUTTUNUZ. BENİM BİR ADAYIMDA YOK BİZLERİ KUCAKLAYACAK SÖZÜNÜN ERİ DÜRÜST BİRİLERİ ELBETTE ÇIKAR. SAYGILARIMLA.

 4. fatih ılgın 4 Nisan 2008 - 04:34 - Yanıtla

  sizi gidi koyun sürüleri sizi ne zaman sağılmayı bırakıp meydana ineceksiniz ?

 5. cafer 4 Nisan 2008 - 05:24 - Yanıtla

  bizim hükümeten alacaklarımızı faizle ödemıyorlar ama onlar alacaklarını faiziile söke söke alıyorlar

 6. mehmet 4 Nisan 2008 - 14:46 - Yanıtla

  selamlar!mazot 3 ytl sınırına gelmişken,gübre 1,5 ytlyi bulmuşken,tohumlar aynı keza yani kısaca girdilerimiz sürekli artmışken belirsiz bir piyasa koşulu ve destek adındaki ben köstek diyorum buna bu ülkede çiftçilik sadece aç karın doyurmaya yeter belkide o bile yetmeyebilir ya bunlar gerizekalımı,kafalarına saksımı düşmüş analmıyorum,bu ülke ihracat yapabilmesi için tarım sanayisinin geliştirmesi lazım ve tarımsal ürünlerin verimin arttırması gerek ama bizde düşürülmeye çalışılıyor…ARTIK YETER DEMENİN ZAMANI GELDİ ARKADAŞLAR BUNU İÇİN ZİRAAT ODALARINA BASKI YAPIN VE EYLEM BİRLİGİNİ ALMAMIZ LAZIM BUNU YAPMASSAK HALA ÇIKIP BİZ BUNU VERDİK BUNU YAPTIK DERLER VE ÇİFTÇİ OLMAYAN KESİM ONLARI HAKLI GÖRÜR YETER DİYELİM BU KONU MEDYAYA İNTİKAL ETMESİ LAZIM YOKSA GELECEGİMİZ YOK OLMAKTA SAYGILARIMLA…

 7. Muhammet kızılkaya 6 Nisan 2008 - 07:40 - Yanıtla

  arkadaşlar tamamen doğru söylüyorlar.ama söz edilen ayaklanma bilinçli bir şekilde yapılması gerikiyor.tabi öncelikli olarak kendimizin bilinçlenmesi gerikiyor.zaten bu olaylar 5-6 senede olacak şeyler değil alt yapısı yıllardan beri hazırlan mış şeyler eğer bir şeyler yapılacaksa sonuçlarının ne olacağı tahmin edilmelidir yapılmassa şu anki durumda daha kötü şeyler olabilir.öncelikli olarak bütün tarım kuruluşlarından yasal olarak almamız gerken ne ise almak için ne gerkiyorsa yapılmalıdır gerekirse kalemle olmazsa döğüşle elde edilmelidir .döğüş en son çaredir bu hiç bir zaman unutulmamalıdır.unutmayın ki türkiye cumhuriyetinin tarihten silinmesi imkansızdır zamanı gelecek türk ve islam birliğini dünyayı yayacak olan da TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir.

 8. engin 6 Nisan 2008 - 23:55 - Yanıtla

  Yorum güzel ama h erşey herkesin istediği gibide olmuyor maalesef.Hem çifçi milletin efendisi değil bence ben eğitimciyim köyde ziraat ve hayvancılıkla alakalı eğitim veriyorum.hemde ücretsiz ama bir allahın kulu kalkıpta gelmiyor.adamlar kahvede oyun oynuyor ama bilgiyi öğrenmeye ihtiyaçları yok.bunlar müstahak herşeye.devlet ordaama çifçi orda değil…

 9. şahın 7 Nisan 2008 - 00:46 - Yanıtla

  sevgılı çiftçi kardeşlerim, bız ne yapsak boşuna.başımızda despotlar var.ziraat odaları genel başkanı gecen sene manısa da çok buyuk mıtıng gıbı bır toplantı yaptı.hukumetın gozu korktu.hemen ceza olarak zıraat odalarının gelırı olan çiftçilik belgesını iptal ettı.dgd dosyalarında ıkı yıldır çiftçilik belgesı artık istenmıyor.ziraat odalarını kızaga çektı.aklınınzı başınıza devşırın dedı .yoksa gerısını sız duşunun.bu olaydan sonra seçim oldu yuzde kırkyedı oy aldı.çiftçilerden gık çıkmadı.hepimiz de oy verdık.demek kı ıyıdır.ekonomı kotuye gıdıyor arkadaslar.borc batagındayız.bana turban bana ergenekon.ben uretıcıyım.hakkımı alın terımın karşılıgını istıyorum.herkese seslenıyorum burdan tarım bakanlıgı ve akp genel merkezını mail ve fakslarla kıtleyın kıtleyın kı uyansın yetkılıler.

 10. ferhat 7 Nisan 2008 - 00:56 - Yanıtla

  sevgılı ali bey her konu da bılgı verıyon da.2007 yılına ait yem bıtkılerı destegı hala odeme tarıhıyle bır ip ucu yok.bu sıtede bılgı verırsen cok memnun olurum.tarım bakanlıga bılgı edınme sayfasına mail attım.HABER VERIRIZ demişler. 2008 ürününü bır ay sonra bıcecegız.2007 yılının ilk odemesı yem olacaktı.hanı nerde.rakam yuksek cıktı boyle yapıyorlar.hayvancılıgı geliştırın dendı hayvancılıga gırdık gırmez olaydık.yıllardır odenen sut desteklerını hepsını kaldırdılar.her şey tamam da süt destegını kaldırmanın alemı neydı.

 11. murat aydın 15 Nisan 2008 - 02:54 - Yanıtla

  merhaba ali abi ben şu anda askerim
  askerligim 23 gün sonra bittiyor geciimizi çiftçilikle saglıyoruz köye dönünce ne yapmamı önerirsiniz bırakıp şehirde iş bulmayamı gideyim yoksa çiftçilige devammı edeyim çifçinin bir gelecegi varmı sizce cevap yazarsan sevinirim.

 12. alattin bozok 21 Nisan 2008 - 13:17 - Yanıtla

  merhaba ali bey yazılarınızı okurken bir arkadaşa damızlık birlikleri hakında yolsuzluk yaptılarsa elinizde belge varsa gönder dediniz
  ben eskişehir DSYB üyesiyim iki yıl önce aynı zamanda denetleme kurulu üyesiydim birlik başkanıyla aramız birliği ilgilendirmeyen sahsi sebeblerden dolayı açıldı başkan bunu birliğe yansıtarak beni üyelikten atmak istedi ve ilk ihtarı verdi aynı zamanda yetkisi olmadığı halde beni denetleme kurulu üyeliğinden aldı bunu tarım il müdürüne bizzat bildirdim daha sonra ankaraya üst birliğe ilgilenmeleri konusunda defalarca yazı yazdım en sonunda ilgilenmezlerse bakanlığa bildireceğimi söyledim onlarda bizim birliğe bildirmişlerki beni üyelikten attılar bende mahkemeye başvurdum mahkeme yoluyla 4 ay sonra birliğe döndüm elimde bu konuyla ilgili belgeler mevcut gerçi aradan ikiyıl geçti ama yapabileceğim birşey varmı

 13. aykan 2 Haziran 2008 - 07:38 - Yanıtla

  ne yapmaya çalışıyorlar bi anlayabilsem.
  israil çöl de bile domates yetiştiriyor .. biz bu politika ile en verimli topraklarımızda dahi buğday yetiştirmeye korkuyoruz acaba kar mı? zarar mı ?hesabı ………..
  ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN…..

 14. aykan 2 Haziran 2008 - 07:40 - Yanıtla

  ALİ BEY SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HERGÜN SAYFANIZA YORUM YAZIYORUM .. RAHATLIYORUM

 15. ceyhanbekirli 7 Haziran 2008 - 02:00 - Yanıtla

  çifçileri desteklicek hiç bir kurluş yok bunun yanında iş yerlerin de oldugu gibi bi sendikalaşma vs gibi ciiddi kuruluşların olması gerekiyor ben ce çifçiyi zamn nı geldigin de ayaklandırlıcak kuruluşlara ihtiyaç oldugu kanatındayım neden derseneniz birlik olmadıgı yerde bu şekilde ezilmeye devam ederiz gelin bi toplumsal örgüt kuralım hakkımız bu şekilde savunalım bu şekilde olmadıgı takdirde hiç bir üretmiş oldugumuz üürn emegimizin karşılıgın da satamicaz ve de yakında ellerimizdeki tarlalarıda yabancılara satmış olcaz avrupa sisitemi peşindeyiz ya büyük çifçilik onun için gelcek adamlar ederinin 3 katı fazlasını vercekler ve bizlerde zorda kaldıgımı zz için atalarımızdan kalan toprakları satacaz ve gelin birlik olalım biz nasıl onlara oy vererek bi yerler e hetrimiş isek kendi çifçi örgüttümüzü
  kuralım vede meyvesini yemeye başlayalım tabi hmen degil ama tabanımızı oluşturdumuzda olur

En Son Yayınlanan Makaleler