Bakan şov peşinde değil, çiftçinin hizmetindeymiş!…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Bakan şov peşinde değil, çiftçinin hizmetindeymiş!…

01 Nisan 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Son güncelleme Nis 1, 2008

Geçen hafta bu sütunda yer alan “Bakan şov peşinde, çiftçi can derdinde” başlıklı yazımıza Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan 3 sayfalık bir açıklama geldi.
Açıklamanın büyük bölümü 2002’de verilen tarımsal desteklerin 2007’ye kadar, yani AKP Hükümeti döneminde ne kadar çok artırıldığını kapsıyor. Oysa, yazımızda 2002 yılına ilişkin hiçbir değerlendirme olmadığı gibi, hiçbir zaman ve hiçbir yerde 2002 yılında verilen desteklerin 2007’den az olduğunu söylemedik, yazmadık. Sayın Bakan, ezberlediği bu rakamları her fırsatta söylüyor. Hepiniz defalarca duydunuz, okudunuz, tekrar yazmaya gerek yok.
2007 yılına ait desteklemelerin zamanında yapılmadığını, destekleme primlerinin resmi olarak açıklanmadığını yazdık.
Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu Kararı’na göre kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve aspir destekleme primlerinin enflasyon oranında dahi artırılmadığını, dane mısır priminin 6,7 kuruştan 2 kuruşa düşürüldüğünü yazdık.
2007 destekleri bile ödenmezken, Tarım Bakanının  “2012’ye kadar çiftçiye 30 milyar YTL destek vereceğiz” yönündeki açıklamasının inandırıcılıktan uzak ve şovdan başka bir şey olmadığını yazdık.
Yazımızın yayınlanmasından 3 gün sonra, 28 Mart Cuma günü mazot ve gübre desteği kapsamında 850 milyon YTL ödemesi başladı.
Bakanlığın açıklamasına göre, yapılan bu ödeme ile birlikte  mart ayı sonu itibariyle çiftçiye ödenen destek miktarı 2.3 milyar YTL olacak. Yanlış anlaşılmasın bu 2008 desteği değil, 2007 desteği. Dahası var, çiftçilerin 2007 destekleri kapsamında  devletten 3.5 milyar YTL alacağı ise duruyor.
Açıklamada, 2007 yılı doğrudan gelir desteğinin ilk taksitinin Nisan 2008, ikinci taksitinin ise  Ağustos 2008’de ödeneceği söyleniyor. Demek ki, DGD’ nin yarısı Nisan sonunda, diğer yarısı Ağustos sonunda ödenecek. Bakanlık her nedense ayın ilk günlerinde ödeme yapmayı sevmiyor.
Bakanlık açıklamasından anlaşılıyor ki, Doğrudan Gelir Desteği(DGD) konusunda da çiftçiye yeni bir oyun oynanıyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in de imzasını taşıyan Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu Kararında, “2008 yılında Doğrudan Gelir Desteği ödenmesine, dekara ödenecek temel DGD miktarının 7 YTL/ dekar olarak belirlenmesine ve toprak analizi yaptıran çiftçilere ilave 1 YTL/dekar ve  organik tarım yapan çiftçilere ilave 5 YTL/dekar DGD verilmesine” görüşü yer alıyor.
Tarım Bakanlığının açıklamasında ise, “2008’de ödenecek olan, 2007 yılının tahakkuk eden DGD ödemesidir. 2008 için DGD ödemesi yapılmayacak” deniliyor. Buna göre, 2006’da dekar başına 10 YTL olan DGD, 2007’de 7 YTL olarak ödenecek. Çiftçinin kaybı dekar başına 3 YTL. Daha ödeme yapılmadan 3 YTL’ si çiftçinin cebinden çalınıyor.
Mısır destekleme primi 6.7 kuruştan 2 kuruşa düşürülüyor.
DGD 10 YTL’ den 7 YTL’ ye düşürülüyor.
Hayvancılık destekleri 1.3 milyar YTL’ den 975 milyon YTL’ ye düşürülüyor.
2007 ürünü destekleme primlerinin ne zaman ödeneceği bilinmiyor.
Çiftçinin 2007’den 3.5 milyar YTL alacağı var.
Tarım Bakanı, “boş verin bunları, 2012’ye kadar 30 milyar YTL destek vereceğiz” diyor.
 Doğrusu haksızlık etmişiz. Bakan şov peşinde değil, çiftçinin hizmetindeymiş. Hem de ne hizmet..

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. bülent bayhan 1 Nisan 2008 - 02:33 - Yanıtla

  ali abicim ödeme yapıldıda niçin paramızı alamıyoruz şubattan berli ödeme yapılıyoda bukadar ödeme yapılmışta banka neden bize para vermiyor diyebilirlermiki paranızı yatırdık gidin alın pes dogrusu türk çifçisi çin oyuncaklarını geçti bir günde bozulup kırılıyorlar ondan sonra tamiret edebilirsen ama bu hale getirenler utansın bu politikalAr yüzünden bizi mafetiller daha su basar tarlalardan bile ürün alamaz olduk allah yardımcımız olsun tümçitçilik yapan çiftçilerimize sabır ve kolaylık diliyorum her ne olursa olsun bu vatanda toraklarda bizim inşallah birgün bizimde yüzümüz güler saygılar

 2. S.S.Kütahya Bölgesi HAYKOOP Bşk.yusuf çalışkan 1 Nisan 2008 - 03:06 - Yanıtla

  Sayın Bakanın hizmet peşinde olduğuna gönülden inanıyorum.Türkiye Cumhuriyetinin hangi bakanı olursa olsun ,Tarım Bakanımızda dahil Çiftçi kötü olsun diye bir şey yapmaz ,mutlaka daha iyi yapabilirmiyiz diye çalışır.Çiftçinin aldığı desteklerde bakan beye açıklama yapanlarda ve uygulamaları anlatmada bir yanlışlık olduğu kanatindeyim.Fransa,Almanya da uygulanan Hayvancılık ve Tarım hesabı yapılır,Türkiye ‘de uygulamaya kalkılırsa tarım ve hayvancılık şu ankinden daha kötü olur .Fransa-Almanya -ABD 1850 lerde Kooperatifcilik başlamış girdiler ucuza mal edilmiş çiftçi bilinçlendirilerek gelmiş desteklerle kayıt işlemleri sağlamlaşmış Çiftçi üretme mücadelesi vermiş ,vermeye devam ediyor.Bizim Güzel Ülkemizde ise Çiftçilerimizi nasıl bölerek yok ederiz peşine düşenler var,var olan 5400 Tarım Bakanlığı denetiminde olan Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerni değilde yeni bir şeyler kurarak üreticiyide birbirine düşürme politikası uygulanmakta bu sistemde Yönetici olan arkadaşlarda sıkıntılar yaşamakta bu güzel Ülkemin güzel insanlarının ben yaptım oldu demekten,vazgeçer BİZ yaptık oluyor’ söyleyebilirsek bu ülkede aşılmayacak sorun olduğunu göremiyorum .Üretenlere ,Çiftçilerimize Saygılarımla KÜTAHYA HAYKOOP Bşk Yusuf ÇALIŞKAN

 3. şahin 1 Nisan 2008 - 04:46 - Yanıtla

  her şey tamam da 2007 de yeşil olarak biçilen yem bitkıleri daha ses seda yok.mayıs ayında bıçtık 11 ay oldu.yazık bu insanlara

 4. ferman 1 Nisan 2008 - 04:49 - Yanıtla

  valla ne dıyelım.hayvancılık desteklerı bıtırıldı.yenı bu tür kanunlarla tarım da bıttı.başka işler bulmamız lazım .artık hırsızlık mı olur kap kac mı olur bılmem

 5. ferhat 1 Nisan 2008 - 05:18 - Yanıtla

  bu hukumet gıder ayak çiftçinin ve hayvancılık yapanları 20 yıl gerıye attı.yenı cıkarılan kanunla 20 yıllık kazanımlar hepsı kayboldu.20 yıl daha calışmamız lazım.karnımız ac.hayvan yemı iki kat arttı gubre üç kat arttı mazot keza aynı.bırde hukumet desteklerı kaldırıyor ve kaldırdı.vay halımıze.

 6. mustafa 1 Nisan 2008 - 12:18 - Yanıtla

  bugdaya prim odemekten vazgecip vatandasi misira yonlendiren, misirlar ekildikten sonra da misir primini dusuren hukumetin vatandasin hizmetinde olmadigi belli. kimin hizmetinde oldugunu ise fanatik AKP lilerin disinda herkes biliyor.

 7. sercan şaşmaz 2 Nisan 2008 - 06:02 - Yanıtla

  yazıklar olsun… bitirdiniz çiftçiyi..

 8. soner 2 Nisan 2008 - 06:39 - Yanıtla

  hükümet,yaptın yapacagını,eline koluna saglık,hedefine ulaştın.çiftciyi bitirdin,bu sene hepimizin cenaze namazını kılarız.mısır desdek fiyatı 2 ykr nolacak çifçini hali.sen kendini düşün nasıl bir ölüm bekliyor aceba seni çiftçinin ahı çok kötü çıkar merak etme sen syn başbakan.tarsus mersin…

 9. Abdullah Cotuk 3 Nisan 2008 - 12:50 - Yanıtla

  En iyisi biz tarımı bırakalım yurt dışından herşeyi alalım prim ve desteklemeden kurtuluruz. Mazotu, Gübreyi,İlacı ve tohumu borca alıyoruz ve üründen gelir elde etmiyoruz. Umudumuzu DGD’ye, Mısır Primine ve Pamuk Primine bağlıyoruz. Ama bakanlarımız bunu bize çok gördükleri için kısıtlama getiriyorlar. Artık tarlamızı satıp şehirlere mi yerleşelim? Mardin’nin verimli topraklarını verimsizleştiriyor sayın bakanlarımız? Güneydoğuya yardım paketi buydu demek ki?

 10. mehmet uzuğ 4 Nisan 2008 - 09:49 - Yanıtla

  Niye yırtınıyoruz beyler.Baksanıza Koop başkanına.Evet Tarım Bakanı ay sonunda Kayseri de idi.Ne buyurdular.Sayın ALİ beyin değindiği konulardan hiç ama hiç yanına varmadı.Öğünmekten başka .10 ytlden 7 ytl ye düştü destek.Mısır 2krş(hangi bakan çocuğu sevinecekse) a bunlarda mı anlatmıyor aldatıldığımızı.2002 yılında bundan çooookkrahattım Sayın Bakan.Bana toplam ödeme yaptığını değil ne ödediğimi UNAKITAN’a sor.Zahmetse.Bereketli ve Bol destekli yıllar.(320krş a yalvara yalvara sattığımız buğday ortalama700krş kim sevindi acaba Sayın HAYKOOP başkanı)

 11. Murat ÜZÜMCÜ 8 Nisan 2008 - 08:15 - Yanıtla

  Hükümetten istegimiz bütün tarımsal desteklemelerin kaldırılmasıdır.Çiftçinin itibarını geri verin desteklemeler sizin olsun. Biz Çiftçiler olarak kimseye inancımız kalmamıştır.

 12. emek 27 Nisan 2008 - 14:35 - Yanıtla

  sayın tarım bakanı ve yetkililer biz çiftcilerin onuruyla ve helal kazancıyla oynamayın sizlerin tv karşısına çıkıpta şov yapmanıza gerek yok bizler sizlerin krşluk vesadaka gibi verdiginiz destegede ihtiyacı yoktur çiftci kardeşlerim bu memleketin namuslu ve onurlu insanlarıdır siz yetkililer bizlerin üzerinde siyaset yapmayın dsstekler sizin olsun

En Son Yayınlanan Makaleler