Anadolu'dan yükselen çığlık…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Anadolu'dan yükselen çığlık…

27 Mart 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Mar 27, 2008

Bugün söz okurun. Ülkenin her yerinden gelen yüzlerce mesajdan çığlıklar yükseliyor. Belki duyan olur diye birkaç tanesini paylaşıyoruz.

                    ****
Tarım çıkmaza doğru gidiyor. Çiftçinin en çok kullandığı girdi olan gübrenin fiyatına her gün zam yapılarak üretici bunaltılıyor. Gübredeki fiyat artışı yüzde 140 ile yüzde 70 arasında. Fiyatlar böyle artarsa çiftçi gübre kullanamayacak. Verim düşüklüğü Türkiye’nin dışa bağımlılığını artıracak. Hayvancılıkta da büyük sorunlar yaşanıyor. Geçen yıl 1 çuval yem 20 YTL iken şimdi 30 YTL’den alıyoruz. Arpa 40 kuruştan 60 kuruşa çıktı. Yem ve saman fiyatları en az yüzde 50 arttı. Et ve süt fiyatı geriledi. Bu şartlarda hayvancılık nasıl yapılır? Girdiler artmaya devam ediyor. Biz daha 2007 desteklerini alamadık.(Necmettin Ünüvar)
                     ****
Mart’ta gübre ve mazot paraları verilecek dediniz bankaya gidiyoruz yok diyorlar. Verin artık şu parayı, işimize bakalım. Artık köye gidemiyoruz….iş yok güç yok. (İrfan Aslan)

Hükümetin planlarını olumlu buluyordum. Ama planlar tutmayınca bunun mağduru, geçen yıl desteklemesini alıp bu sene aynı tarihte alacağını sanarak kredi kullanan ve bunun sonunda varını yoğunu kaybeden çiftçi oldu. Desteklemeleri alamayan çiftçinin 60 bin YTL’ye aldığı traktörü, taksit ödemesi üç ay gecikince icra yoluyla 20 bin YTL’ye satılıyor. Traktör elden gittiği halde geriye icra masrafları ve faiz hariç 40 bin YTL daha borç kalıyor. Şov yapan, ahkam kesen Tarım Bakanı kendini kandırıyor. Şavşat’a bir gelsin bakalım, traktörü satılan icraya verilen kefillerin tehdidi altındaki çiftçiler onu Çoruh nehrine atıyorlar mı atmıyorlar mı sonucu göreceğiz.( Aytekin Yalanuz)
                        ****
Mart ayı bile bitiyor. Halen mazot, gübre, hububat paralarından haber yok. Veriyorlarsa versinler, vermiyorlarsa bizi oyalamasınlar. Bizi iyice çocuk oyuncağı yaptılar. Devletin alacağı oldu mu hemen yakamıza yapışıyor, ama vereceği oldu mu hiç sallamıyor. Nasıl adalettir bilemiyorum. Tarlaya gübre atacağım, atamıyorum. Bilmiyorum ki, çiftçiyi düşünmeyenler evlerinde ekmek yemiyorlar mı? Eğer yiyorlarsa o ekmek o sofraya nasıl geliyor düşünemiyorlarsa söylenecek bir şey yok.(Bülent Bayhan)
                   ****
Babam çiftçi, ben öğrenciyim. Hiçbir şeye kızmadım bugüne kadar. Ne yolsuzluklara ne hortumlara, ne özelleştirmelere ne satılan topraklara, ne keriz gibi ödediğimiz vergilere ne şerefsizlere ne şerefsizlerin yanında çalışan şerefli olduğunu sananlara ya da olanlara. Ama çiftçiye dokundukları gün, köylüye dokundukları gün artık ülkede hiçbir şeyin kalmadığını anladım. Köylü milletin efendisiymiş, artık kölesi. Çiftçi ülkenin dinamiğiymiş, artık küfü. Varın gerisini yorumlayın. (Gariban Çiftçi)
                    ****
Ben Diyarbakır’ın köyünde sulu tarım yapmaktayım 1982’den 2005’e kadar pamuk ekiyordum.  Ben iflas etmedim. Ama yönetimler sayesinde köyün yüzde 50’si iflas etti ve arazisini sattı. Bölgeye alternatif ürün olarak mısırı sundular. Ne yazık ki üçüncü yılında gübredeki aşırı fiyat artışı, mısır priminin düşürülmesiyle birlikte yok olacağız. Bir de kendini insan yerine koyan ziraat odaları genel başkanı niye demokratik yollardan haykırmıyor ve bir eylem günü belli etmiyor.(Kenan Islanmaz)
                  ****
10 yıldır hayvancılık sektörü içindeyim. Ziraat yüksek mühendisiyim. Sadece bir inat uğruna, sadece birilerine para kazandırmak için tıkır tıkır işleyen sistemi bozmak ne sanayicinin ne de ülkemizi yönettiğini zannedenlerin!!! yanına kalmaz. Unutmasınlar ki; yaşayacakları başka ülke yok. Çocuklarına içirecekleri sütten, yiyecekleri dondurmaya kadar her mamulde milletin efendisi sayılan köylünün emeği var. Ama, köylüye ihanet etmektedirler. (Adil Konuk)

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. seyit 27 Mart 2008 - 04:42 - Yanıtla

  arkadaşlar tarla paraları martın 30 da cekmeye başlarız mart ayı dediler nisanı 1 alırız ordanda bize 1 ay vurdular mart ayı ama sonunda ödeyecekler bizim paramızı kullanıyorlar

 2. S.S.Kütahya Bölgesi HAYKOOP Bşk.yusuf çalışkan 27 Mart 2008 - 06:47 - Yanıtla

  Anodoludan yükselen sesi bizler yaşıyoruz,çiftçilerimiz çok zor şartlarda çiftçilik yapmakta iken şu son bir ay içinde gübre,mazot’a gelen zamlar çifçilerimizi topraktan elini çekmesi beni kahretmekte buna bir çare bulmak zorundayız,bulmalıyız .Bu Ülke bizim,bu çiftçi bizim lütfen Tarım Bakanımıza sesleniyorum.Sayın Bakanım Çiftçi temsilcileri ile üç beş gün konular üzerinde değerlendirme toplantısı yapalım.Çiftçi temsilcileri olarak çiftçinin sıkıntılarını size anlatalım siz bizim yaşadıklarımızı değerlendirince ben inanıyorum bu sorun çözülecek.Mutlaka toplantı yapılmalı hiç olmaz ise Kütahya Haykoop Başkanı olarak Sayın Tarım Bakanım Mehdi EKER beyle görüşerek çiftçinin sıkıntılarını aktarmak istiyorum .Gün 24 saat gün ün 16 saatini çiftçilerin içinde geçiriyorum çiftçilerimize mutlaka üretmeliyiz diye diye 18 yıldır yorulmadım ama şu bir yıldır çiftçinin sıkıntıları arttı.Çiftçinin sıkıntılarını çözmek zor değil onların yaşadığını yaşamak onların durumunu anlamak sorunu çözecektir.S.S.KÜTAHYA HAYKOOP Bşk.Yusuf ÇALIŞKAN

 3. Abdullah Cotuk 27 Mart 2008 - 09:35 - Yanıtla

  Biz artık yönümüzü nereye çevirecez destek beklerken mısır primi de 6,7 kuruştan 2 kuruşa indi. marta ödenmesi gereken DGD ve mazot desteği rafa mı kaldırıldı yoksa müdürler mi vermiyor. Mardin Kızıltepeden sesleniyorum duy sesimizi????

 4. ahmet küçük 27 Mart 2008 - 13:47 - Yanıtla

  yeter artık tak dedi ne verecekleri var ne görecekleri çiftçinin halini yakında köylerde adam kalmayacak. Aç kalacağız. ne zaman verilecekse açıklansın artık bu destek.

 5. şahin 28 Mart 2008 - 11:02 - Yanıtla

  sayın tarım bakanımız ne durumda acaba vıcdanı sızlamıyormu merak edıyorum. bız öldük bize kım sahip çıkacak.çiftçi öldü aglayanımız yok.bu hukumet ne yapmaya calışıyor.televızyonda pembe tablo cizmekle olmaz varsa yuregınız inin koylere çiftcılerle paylaşın hayatı ama yemezler.fuarlar da artık tarım acıklamaları yapılıyor.hersene agostos da odenen yem bıtkılerı destegı ne zaman odenecek .bellı degıl.sayın yetkılıllerımız önumuzdekı sene mısırı nasıl ithal ederız dıye mısır prımını 67 krş tan 22 krş a indırmekle mesgul.merak edıyorum busene kımse mısır ekmez .mısır ıthalı hangı bakanın akrabasına düsecek .bence kemal abının oglu sırayı kımseye kaptırmaz.

 6. yaşar duran 28 Mart 2008 - 12:59 - Yanıtla

  SELAMLAR ALİ BEY ÇİFTÇİNİN DÖRT GÖZLE BEKLEDİĞİ MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ HESAPLARIMIZA YATIRILDI. GÜNLERCE ŞOVLAR YAPILDI DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM ÇKS.DA 102 DÖNÜM KAYITLI ARAZİYE VERİLEN DESTEĞİN TAMAMI 683 YTL BOZDUR BOZDUR HARCA. YAPILACAK İLK SEÇİMLERDE BİZLERİN GERÇEK SAHİPLERİNİ ARAYALIM.

 7. şahın 28 Mart 2008 - 14:20 - Yanıtla

  BIRISI BU HUKUMETE DUR DESIN.CAN DEDIK BAGRIMIZA BASTIK.MEGER KOYNUMUZDA YILAN BESLEMIŞİZ.GECEN SENEDEN KALAN YEM BITKILERI NE OLDU.2007 DGD DEKARA 10 YTL OLARAK BAKANLAR KURULU TOPLANDI KARAR VERDI.İCMALLER HAZIRLANDI .KOY CAMILERINE ASILDI .6 AY SONRA İKINCI BIR TEBLIG DGD 7 YTL. BU NE SORUMSUZLUK BU LAUBALILIK ANLAMADIM.ÇİFTCIYI ADAMDAN SAYMIYORLAR.ÇİFTÇİYİ ADAM YERINE KOYMAYAN ÇİFTÇİ HIC BIR ZAMAN ADAM YERINE KOYMAZ.HAYVANCILIK KONUSU ZATEN IZDIRAP.BIR SÜT INEGININ SADECE YILLIK SUT DESTEGI 600 YTL.BUZAGI 160 YTL. GEBE DUVE 550 YTL. YEM BITKILERİ MAKINE DESTEGI VS TOPLAMDA BIR SUT İNEGININ YILLIK DESTEGI 1100 YTL 1300 YTL ARASINDA DEGISIYORDU.BUTUN HUKUMETLERDE BOYLE İDI.SAYIN TARIM BAKANIMIZ BIR GECE BIR RUYA GORDU BUTUN HAYVANCILIK DESTEKLERINI KALDIRIYORUZ.ONUN YERINE HAYVAN BAŞINA 300 YTL 350 YTL ARASI PARA VERILECEKMIŞ.BE ADAM 1300 YTL NERE 350 YTL NERE.BIRDE VETERINER İMİŞ TARIM BAKANIMIZ.YAZIKLAR OLSUN VETERINER OLDUGUNA YAZIKLAR OLSUN DIYARBAKIRLI OLDUGUNA.

 8. FERHAT 28 Mart 2008 - 14:23 - Yanıtla

  SAYIN TARIM BAKANIMIZ DUY SESIMIZI.TARIMI ÖLDÜRDÜNÜZ.HAYVANCILIGI ÖLDURDUNUZ.MISIRCI YI ÖLDURDUNUZ.PAMUKCUYU ÖLDURDUNUZ.SIRA KIMDE ACABA.

 9. AKILICA 28 Mart 2008 - 14:25 - Yanıtla

  MISIR 6.7 OUT MISIR 2.2 KRŞ İN.

 10. FERMAN 28 Mart 2008 - 14:29 - Yanıtla

  hangı tarıhte gorulmuş yuzde 300 azaltılmiş bır urun prımı. o şeref sayın bakanımıza ait. dort kat azaltır.ne marıfet ama.maaşlarınızı dort kat azaltın 6000 ytl degılde 1500 ytl yapın maaşınızı.ama oyle olmaz.maaşlara üç kat artış çiftçiye hayvancılık yapana üç kat azalış.sızlerı allaha havale edıyorum.

 11. mehmet uzuğ 30 Mart 2008 - 08:06 - Yanıtla

  AKILICA ARKADAŞIMIZ TAM DAMARDAN VERMİŞ.BİZİM YANİ TARIMIN ÖLMESİ NEYSEDE YA ÜLKE.YAHU ÜLKEYİ YOK EDEİYORLAAAARRRRRR.ONLAR DUYMAZ AMA BİRBİRİMİZİ DUYSAK YETECEK.DUYALIM ARTIK NEOLUR.BOL KAZANÇLI BEREKETLİ VEDEEEEE BOL DESTEKLİ YILLAR.

 12. akıllıca 30 Mart 2008 - 14:13 - Yanıtla

  bızler buyuk umutlarla hayvancılıga başladık başladık da baslamaz olaydık.ıyı kotu gıdıyordu.sagolsun tarım bakanımız bır sabah kalktı dedı kı hayvancılık yapanlar cok para kazandı yolayım bıraz.ölüme terkedeyım kı bır daha bu işi yapmasınlar.sut destegını kaldırdı,buzagı destegını kaldırdı,gebe duve ,makıne destegı ,soy önsoy destegını kaldırdı,yem bıtkılerını yarıya düşurdu belkı kokunden de kaldırır.bunlar sıze ne yaptı da bu cezayı verıyorsun.yarım asırdır süt destegı var turkıyede nıye kaldırıyorsunuz.ak partı mı süt destegını vermeye başladı yok.getırmedıgın bır sistemı kaldırmaya hakkınız yok sayın bakanımız.yıne ahırlar boşalacak.yıne perişan olacagız.malıye ve tarım bakanımıza canımız feda .zaten bı canımız kaldı oda sızlerın olsun.alın tepe tepe kullanın.

 13. kahtalı 30 Mart 2008 - 14:22 - Yanıtla

  sayın bakanlık yetkılılerı hıc mı bu sayfalara bakmıyorlar.baksalarda icraatlarını görseler.bizleri hangı çukura attıklarını gorseler.türban ve kapatma davasının peşine takılmış sayın yönetıcılerımız.bizim sorunumuz türban degıl,bizim sorunumuz ak partı kapatma olayı degıl, bızım sorunumuz aclık,bızım sorunumuz yaşam savaşı.bu hukumete baştan inancım sonsuzdu ama son dört aydır anladım kı bızı nen fazla bunlar yıprattı.koylu düşmanı kesıldı hepsı.yüzde doksan beş oy aldınız burdan.ama mukafatı da boyle oldu tam tersı.bu insanlar sıze guvendı.işiniz garantı seçime yakın bı turban olayı ortaya atar mllet yutmaz ona gore.turban degıl rahat yaşam istıyoruz.

 14. ismail(tarımsal yayım danışmanı) 30 Mart 2008 - 14:25 - Yanıtla

  2007 desteklemesini 10 ytl den vereceklerdi haralde onuda 7 ytl den vereceklermiş.2003 den bu yana bunlarıkıntı yarattı çiftçilere yeter hepsi şov yapıyor bir insan itibarıyla yaşar burda oda yok ziraat odaları birliği nerdesin geçen hafta odalar birliği başkanı sayın hisarcıklıoğlunun yanında şov yapıyon,sen nasıl bu çiftçinin vebalini ödeyeçeksin… son model arabalara binmekle bu işler bitmez bizim gibi tarlada sürünmüyorsun ki senin ne tecrüben var ziraat odaları birliği başkanı……

 15. yunus 31 Mart 2008 - 04:48 - Yanıtla

  yazık yazık bugun koskoca ıtalya tarımla ayaktayken biz batıyoruz turkiyenin yuzde 70 şi çifçi turkiye neden bunu kullanmıyor çifçiler opjektif olalım 1

Tarım,Tarım Politikaları: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler