Bakan şov peşinde, çiftçi can derdinde

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Bakan şov peşinde, çiftçi can derdinde

25 Mart 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Mar 25, 2008

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İstanbul’da 5 yıldızlı otelde büyük bir şovla ‘2008-2012 Tarım Vizyonu’nu açıkladı. Bununla da yetinmedi, medya kuruluşlarını gezerek başarılarını(!) anlattı. Yaptığı açıklamalardan en çarpıcı olanı şu: 2012 yılına kadar çiftçiye 30 milyar YTL destek verilecek.
İki yıl önce de, yine büyük bir şovla ‘2006-2010 Tarım Stratejisi’ açıklanmıştı. Daha iki yıl geçmeden rafa kaldırıldı.
Belirlenen stratejilerden acaba kaç tanesi gerçekleştirildi?
Henüz 2007 desteklerini ödeyemeyen, çiftçilerle yüz yüze gelmeye çekinen Tarım Bakanı, İstanbul’da 2012 için pembe tablolar çiziyor.Tarımla, çiftçiyle pek ilgilenmeyen medyamız da bu pembe tablolara inanıyor. Bakanın her söylediğini, araştırmadan, soruşturmadan gerçekmiş gibi kamuoyuna ‘müjde’ olarak aktarıyor.
Kimse, “Sayın Bakan, bırakın 2012’yi, geçen yılın desteklerini ödediniz mi?” diye sormuyor.
Çiftçi, banka borçlarını ve faizlerini ödemek, girdilerini alarak üretim yapmak, yaşamını sürdürmek için aylardan beri 2007 desteklerinin ödenmesini bekliyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Müjdeler olsun, gübre ve mazot desteği iki ay öne çekilerek Mart ayında ödenecek. Ayrıca, hububat ve hayvancılık destekleri kapsamında 1 milyar 840 milyon YTL de yine Mart’ta ödenecek” dedi. Mart’ın bitmesine 5 gün kaldı, ödeme yok.
2007’ye ait doğrudan gelir destekleri ödenmedi. Ne zaman ödeneceği de belli değil.
Başbakan Erdoğan, “Doğrudan gelir desteğini kaldırıyoruz, alana değil, ürüne destek vereceğiz” dedi. Tarım Bakanı Mehdi Eker’in imzası ile Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere hazırlanan Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu kararına göre, doğrudan gelir desteği 2008’de de devam edecek. Başbakan’ın verdiği sözün ömrü bile bir ay.
Aynı karara göre, hayvancılık destekleri yarı yarıya azaltılıyor.
Henüz ödenmeyen 2007 destekleme primleri  enflasyon oranında bile artırılmıyor. Mısır primi 6.7 kuruştan 2 kuruşa düşürülüyor.
Tarım Bakanı, 19 Mart’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çiftçilere, “Mısır fiyatı çok arttı, daha ne desteği istiyorsunuz” diye tersliyor.
Bir gün sonra İstanbul’da, “2012’ye kadar 30 milyar YTL destek vereceğiz” diyor.
Bakana kim inanır?
Bu satırların yazarı her fırsatta tarımsal politikaların, desteklerin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi en az 5 yıllık dönemler itibariyle belirlenmesini ve uygulanmasını savundu. Bizim Tarım Bakanlığı, iki yılda bir 5 yıllık ‘strateji’, ‘vizyon’, ‘eylem planı’ belgeleri açıklıyor. Fakat, uygulamada değişen bir şey yok. Hatta geriye gidiş var.
Özetle, Bakan şov peşinde, çiftçi can derdinde. Çiftçi, 2007 desteklerinin ödenmesini bekliyor. Geleceğe umutla bakmak için en azından geçmişte verilen sözlerin tutulmasını istiyor.
                           *****
Tarıma katkı ödülü
Dünya Su Günü Etkinlikleri kapsamında, Anadolu’nun her yerinden gelen üreticilerle bizi Ankara’da buluşturan ve yazılarımız nedeniyle ‘Tarım Sektörüne Katkı Ödülü’ veren, Türkiye Sulama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Halis Uysal ve Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın dostumuza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. AYTKEN YALANUZ 25 Mart 2008 - 03:04 - Yanıtla

  HÜKÜMETİN PLANLARINI OLUMLU BULUYORDUM. AMA PLANLAR TUTMAYINCA BUNUN MAĞDURU GEÇEN YIL DESTEKLEMESİNİ ALIP BU SENE YİNE AYNI TARİHTE ALACAĞINI SANIP KREDİ KULLANAN, BUNUN SONUNDADA VARINI YOĞUNU KAYBEDEN ÇİFTÇİ OLDU. DESTEKLEMELERİ ALAMAYAN ÇİFTÇİNİN 60 BİN YTL YE ALDIĞI TRAKTÖRÜ TAKSİT ÖDEMESİ ÜÇ AY GECİKİNCE İCRA YOLUYLA 20 BİN YTL YE SATILIYOR. TRAKTÖR ELDEN GİTTİĞİ HALDE GERİYE DAHA İCRA MASRAFLARI VE FAİZ HARİÇ 40 BİN YTL BORÇ DAHA KALIYOR, ŞOV YAPAN AHKAM KESEN TARIM BAKANI KENDİNİ KANDIRIYOR. ŞAVŞAT’ A BİR GELSİN BAKALIM TRAFKTÖRÜ SATILAN İCRAYA VERİLEN KEFİLLERİN TEHDİDİ ALTINDAKİ ÇİFTÇİLER ONU ÇORUH NEHRİNE ATIYORLARMI ATMIYORLARMI SONUCU GÖRECEĞİZ.

 2. çiftçi atila 25 Mart 2008 - 14:41 - Yanıtla

  sayın bakanım mısır üretiçisini ğöz ardı etmeyin merhamete gelin durumumuz vahim bu mısır destegini düsünün derim yoksa köylere gelipte nasıl oy istersiniz ve ne konuşa bilirsiniz

 3. ismail(t.yayım danışmanı) 25 Mart 2008 - 08:17 - Yanıtla

  tarım bakanı zaten bu işi bilse bunu tarım bakanı yapmazlar,efendim diyiyor ben bu kadar bakan gördüm onlarla çalıştım ve her bakandan birşeyler öğrendim ve onlardan daha üstünüm diyor.benim külahıma anlat bakan m.eker sen bu işi bilsen çiftçi kardeşleri bu kadar mağdur etmen önce yaptığın işi bilecen arkadaş demogoji yapmayacaksın,ziraat odaları birlikleri susturmussun zaten (menfaatçi guruplar için bilhassa)derdimizi anlatacak ve onları dinleyecek adam yok.gülenlerin sonu çok acı olur bu kadar bedduva aldınız hümetteki bakanlar bilhassa tarım bakanı.

 4. zafer 25 Mart 2008 - 09:33 - Yanıtla

  yaa,üreterek ,var olacağız… yaa, tüketerek yok olacağız..kunduz hayatının devamı için barj yapar…. topcam barajını yirmibeş yıldır bitirmiyenler maalesef bidaha düşünsünler..biz kuraklık, yanlış tarım politikaları ve zamanında ödenmeyen desteklerden vallahii bittik. utanıyorum, haysiyetime dokunur laf duyacağım diye

 5. yaşar duran 25 Mart 2008 - 09:45 - Yanıtla

  ALİ BEY SİZE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ. BU ÜLKEDE PİYASALARIN ÇARKINI BİZ ÇİFÇİLERİN DÖNDÜRDÜĞÜUNUTULDU.MALESEF BİZDE OLMAYINCA ESNAFI BAKKALI, SANAYİCİSİ,TIKANDI KALDI. DÖNEN ÇARKA 5-6 YILDIR ÇOMAK SOKULUYOR AMA NE ULUSAL MEDYAMIZ NEDE BİZ ÇİFTÇİLER GÖZLERİMİZDEN AT GÖZLÜKLERİNİ ÇIKARAMADIK. YALAKALIĞIN YALAMALIĞIN PRİM YAPTIĞI ÜLKEMİZDE ÇİFTÇİ GERÇEK SAHİBİNİ ARAMAKTADIR.

 6. veyis avcı 25 Mart 2008 - 14:37 - Yanıtla

  TARIM BİTİYOR PRİM DGD ŞOV OLDU LAF ÇOK İCRAAT YOK MAZOT 2.80 YTL GÜBRE 85 YKR 1 TORBA MISIR TOHUMU 230 YTL BUDA YETMEZMİŞ GİBİ 6.7 YKR MISIR PRİMİ 2 YKR YE DÜŞÜYOR BUNLAR UYUYORMU ? TARIM BAKANI KENDİNİZE GELİN ÇİFTCİ’Yİ MAĞDUR EDİYORSUNUZ BAŞBAKANA HOŞ GÖRÜNMENİN BİR BEDELİ VARDIR YARIN HALKIN İÇİNE GİRİNCE ANLARSINIZ.
  KOLTUK SEVDASINI BIRAKIP DOĞRU GÖZLEM’LEYİP ÇİFTCİNİN SORUNUNU BAŞBAKANA İLETİN BU KOLTUĞUNUZA SEBEB OLSADA HAK HAK HAK ADALETLİ OLUN. ÇAĞBAŞI -TARSUS -MERSİN

 7. Faruk Aktaş 26 Mart 2008 - 08:57 - Yanıtla

  sn.yıldırım,öncelikle bugünkü cesur yazınızdan dolayı sizi kutluyorum.kalemlerin menfaat veya korku ile eğildiği günümüzde hele tarım sektöründe yazan sizin gibi bir duayen olduğu için çok şanslıyız.sn bakan defalarca bizimle görüştü ama,bizi dinlemek yerine görüşlerini dikte ettirdi.siz bugün “kral çıplak” dediniz.doğruları yazan kaleminizin “dik” olmaya devam edeceğinden eminiz.tüm damızlık sığır yetiştiricileri birliklerinde okunan tek ekonomi gazetesi dünya ya da yayın hayatında başarılar diliyorum.

  Veteriner Hekim Faruk Aktaş,
  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yön.Kur. Üyesi.

 8. ülkerdikmelik 26 Mart 2008 - 00:15 - Yanıtla

  Sn. Ali E. Yıldırıma teşekkür ederiz.
  Gerçekten sn. bakanın açıklamaları üzücü.Zeytin de ağaç sayısını artırmakla çok övünüyor ama ,zeytin fidancısının işi bitti farkında mı acaba ? ilk defa seralar boş ,üretim yapılmadı,bu alanda çalışan binlerce kişi işsiz kaldı.Fidancılık kilitlendi.nasılmı? Destekleme tebliğleri zamanı sezonla uyuşmadı, usulsuzluklerin incelemesi bitmedi ,2007 ödemeleri yapilmadı.2008 tebliği hala çıkmadı ,sezon bitmek üzere.Çeşit politikası tutmadı. Gemlik hala en çok satılan çeşit,kayıt dışına çıktı. Sertifika arayan yok.Damızlık sorunu çözülmedi,çözülemez.Dikilen fidan sayısı dogru bir şekilde tespit edilemiyor.Dertler küçükken konuşuluyor, büyüdükçe suskunlaşılıyor, sonra patlıyor.

 9. soner çelik.. 26 Mart 2008 - 04:01 - Yanıtla

  NOLUYORUZ..NEREYE GİDİYORUZ.ÇİFTÇİMİZ İN SESİNİ DUYURACAK KİMSE YOKMU.KİME SORUYORSAM.BEN BU HÜKÜMETE OY VERMEDİM DİYOR?KİM VERDİ ÇİFTÇİYİ BİTİRMEK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR.MURATLARINA ERDİLER BİTTİ ÇİFTÇİ.(ALLAH GÖZÜNÜZÜ DOYURSUN) DİYORDU BİR ZAMANLAR.BUNLARI SÖYLÜYEN HÜKÜMETTEN BİŞE BEKLEMİYELİM.MİLLETİN EFENDİLERİ…SAYGILAR..ÇAĞBAŞI KÖYÜ.TARSUS .MERSİN

 10. mehmet uzuğ 26 Mart 2008 - 07:56 - Yanıtla

  ARKADAŞLAR NE BEKLEDİNİZ YAA.BUNLARIN OLACAĞINI ANLTMAK İÇİN YIRTINANLARHAKSIZMI İDİLER.BİZ SADECE TARIOMDAN GELDİĞİMİZ İÇİN TARIMDAN YAKINIYORUZ OYSA BU ÜLKENİN ALTI OYULUYOR.YARIN EKMEKDE BULAMAZİSEK BİRBİRİMİZİ YİYECEĞİZ(şimdilik somun yiyoruz).BEŞ YILLIK YAPTIKLARIBELLİ.ŞÜKÜRKİ ANAMDA YOK.YİNEDE SAYGILAR BİZDEN

 11. aydın 26 Mart 2008 - 13:43 - Yanıtla

  tarım bakanı kendı koltuğunda rahat maaşıda ıyı duşunurmu çıfçıyı hıç bır ıcraatları olumlu değil en zayıf huklumetler kadar destekleme vermedıler her yenı reform dedıklerınıde çifçiden kırpıyorlar
  bırazda kendılerınden kırpsalar

 12. kaankoca 27 Mart 2008 - 02:53 - Yanıtla

  herzaman söyleri üretim olmadan kalkınma olmaz diye ama bunlar üretimi tamamen bitirme çabasında DGD diye dağa taşa para veriyorlar gerçek üretiçiye öl diyorlar burada DGD lerden asıl avantayı alan zaten belli kırda bayırda arazisi beşpara atmayen üretim bile olmayan onbinlerce dönüm arazisi olan lar el insaf yani

 13. Necati 1 Nisan 2008 - 05:30 - Yanıtla

  öncelikle bu yorumlara yer verdiğiniz için sizlere tşk ediyorum gerçekten biz çiftçiler bu sene çok mağdur olduk gelir desteğine güvenerek borçlandık ama kimin umrunda çiftçi ölmüş kalmış kimse düşünmez. sayin bakan verecez diyo bende dinledim TBMM deki konuşmasını ama sözden öteye geçmiyorlar yazıktır bu insanlara verceklerse ne zaman veriyorlar kandırmakla olmaz bu iş sayin bakan

 14. aykan 20 Mayıs 2008 - 02:29 - Yanıtla

  çok harika bir yorum köşesi yapmışsınız teşekkürler
  ben sahsenbir üreticiyim.fakat kar zarar hesapı yaptığımda %100 zararda olduğumu görüyorum .ALLAH devletimize zeval vermesın.eğer bu desteklemeler de olmasa idi çiftçi ölmüş tü…..AMA çiftçiyi ölmekten kurtarmak la bitmiyor onu doyurmak ta şart………

 15. ayaz 2 Haziran 2008 - 15:44 - Yanıtla

  bakan bey inşallah son baknlıgın olur ulkeyı ve tarım gerı gotoruyorsun bırak bu ısı beceremıyorsun

En Son Yayınlanan Makaleler