Başbakan çiftçiye müjde mi verdi?

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Başbakan çiftçiye müjde mi verdi?

28 Şubat 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Son güncelleme Şub 28, 2008

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çiftçiye müjdeler verdi; gübre ve mazot desteği iki ay öne çekilerek mart ayında ödenecek. Ayrıca, hububat ve hayvancılık destekleri kapsamında 1 milyar 840 milyon YTL de yine Mart’ta ödenecek.
Tarım sektörünü yakından izlemeyen, çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları, uğradığı haksızlıkları bilmeyenler Başbakanın bu cömert davranışını ayakta alkışladı.
Oysa, Başbakanın “öne çekerek” ödeyeceklerini müjdelediği destekler aylar öncesi ödenmesi gerekiyordu.
Geçen yıl genel seçimler öncesinde tarım bütçesini cömertçe harcayan ve oylarını artırarak iktidarını pekiştiren AKP Hükümeti, 2007 desteklerini ödeyemedi.Yani 12- 13 aydır hayvancılık, süt, yem desteklerini bekleyen çiftçiler var. Hububat desteğini, mazot ve gübre desteğini 8-9 aydır alamayan çiftçiler var. Aylardır ödenmeyen destekler mart ayında “iki ay öne çekilerek” ödenmeye başlanacak. Bu da çiftçi için “müjde” olacak. Pes doğrusu. Mehter takımı bile iki adım ileri bir adım geri de olsa ilerleme kaydeder. Hükümet, 12 ay geciken ödemeleri, “iki ay erkene çekiyoruz” diye müjde veriyor.
Çiftçiler aylardır bu desteklerin ödenmesini bekliyor. Beklerken banka borçlarını geri ödemek, üretim girdilerini almak ve yaşamlarını sürdürmek için kimileri bankalardan, kimileri tefeciden yeniden borçlandı. Borçlarına her gün için faiz işleniyor. Fakat aylardır kendilerine ödenmeyen alacaklarına faiz işlemiyor. Bir çok çiftçi bu yüzden üretimden, tarımdan koptu. Hala birileri buna “müjde”, “erken ödeme” diyebiliyorsa söylenecek hiçbir söz bulamıyoruz.
Daha da vahim olanı var. 2007 yılında üretilen ve satılan kütlü pamuk, zeytinyağı, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanolaya verilecek destekleme priminin miktarı belli değil. Avrupa Birliği ve Amerika’da üreticiler ekim yapmadan 5 yıl önce hangi ürüne ne prim verileceğini bilerek üretim yapmaya karar verir. Türkiye’de üretim yapılmış, ürün satılmış ama daha ne kadar prim verileceği belli değil. Ödemesinin ne zaman yapılacağını tahmin etmek bile mümkün değil. Çiftçiler dört gözle AKP Grup toplantılarını bekleyecek. Bakalım Sayın Başbakan hangi toplantıda bu müjdeyi verecek. Bakalım kaç ay hatta yıl geçtikten sonra ödemeler iki ay “öne çekilerek” ödenecek.
Başbakan Erdoğan, müjdeler vermekle kalmadı.Aynı zamanda çok yerinde bir tespit yaptı.Tespiti şöyle: “Biliyorsunuz geçen sene yakın tarihte neredeyse benzerini hiç yaşamadığımız bir kuraklık felaketine maruz kaldık. Çiftçimiz, köylümüz bu durumdan olumsuz etkilendi. İmkanlarımız neyse yardıma koştuk, kuraklıktan zarar gören tam 545 bin çiftçimize, değerli arkadaşlar yaklaşık 264.5 milyon YTL -yani 265 trilyon- ödeme yaptık.”
Tespit iyi fakat ödemede çarpıklık var. Kuraklık nedeniyle tarımdaki zarar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin tespitlerine göre 5 milyar YTL. Tarım ve Köyişleri Bakanlığına göre 3 milyar YTL.
Başbakanın verdiği bilgilere göre, çiftçinin uğradığı zararın yüzde 10’u bile karşılanmamış. Türkiye’de 4 milyona yakın çiftçi var. Her dört çiftçiden biri bundan yararlanmış. Bu çiftçilere yapılan ödeme ortalama 485 YTL. Yani bir aylık asgari ücret. Güle güle harcasınlar.
Son olarak birde uyarımız var. Başbakanın “öne çekerek” verdiği müjdelere bakarak çiftçiler paraya boğuluyor sanmayın. Daha önce de çok müjdeler verildi. Çiftçiye ulaşması aylar aldı.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. bülent bayhan 28 Şubat 2008 - 03:36 - Yanıtla

  sayın ali bey size çok teşekür ediyorum hiç bir fedakarlılıktan taviz vermeyerek bizi bilgilendirip bilgilerinizi paylaşıyorsunuz bir nebzede olsa bizim yanımızda olmanız bizi gerçekten menmun ediyor biz çifçilerin yok olma durumundaykan sizin gibi doslara çok ihtiyacımız var çalışmalarınızın devamını dilyor saygılarımı sunuyorum bülent bayhan

 2. cafer 28 Şubat 2008 - 03:37 - Yanıtla

  sn ali by başbakanın mujdesi ne alış kınız cifciolarak kaşik laverif kebcele aldılar biliriz 2 yıl fayiz ödöyoru kooparitif lere bakalara
  öduyok ne mujdesi bu anlamadık saygılar

 3. Sakin 29 Şubat 2008 - 06:57 - Yanıtla

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Tayyib sultan hazretleri sadaka dağıtır tarzda veriyor tarım desteğini. Artık gözümüzü toprak doyursun.

 4. seyit 4 Mart 2008 - 04:46 - Yanıtla

  merhaba ali bey insanları bilgilendirdiginiz icin size cok teşekkür ederim ben konyadan kaonya 50 dölüm yeşil mahsul eken bir cifci yanlız burda dölüm 2.5 metre kareder yani 100 dölüm eken cifci türkiyeyi yönetir gibi kendi işini yönetiyor
  yani okadar zorlaşitıkı nefes almıya vakti kalımıyor bu yöneticilerde biz yönetiriz diyor gelsinler yönetsinle 50 dölüm yeşil mahsülü destekmiş verdiler ama geri almasınıda biliyorlar dap gübresini alamdık aşırı yükselmiş taban gübreleri geri alyolar destek filan istemiyoruz malımız pazar bulun benim aldıgım cifci aletleri %18 vergisini ödüyom sattıgımım bugdayıda tabi ama fabrikalar %8 vergi ödüyor sacmalık ya sen kimden alıp kime veriyon

 5. YAŞAR DURAN 4 Mart 2008 - 11:10 - Yanıtla

  SAYIN BAŞBAKANIMIZ MÜJDE VERİNCE BANKADA SOLUĞU ALAN ÇİFTÇİ KARDEŞLERİMİZİN ÇOĞU HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI.HER YÜZ KİŞİDEN ONVEYA ONİKİ ÇİFÇİ KARDEŞLERİMİZİN HESAPLARINA PARA YATIRILDIĞI TESPİT EDİLDİ.AMA BU MUAMELE BİZ ÇİFÇİLERİN AĞZINADA ÇOK YÜZÜNEDE ADAMLAR TARIM NÜFUSUNUN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE OY PATLAMASI YAPTILAR BİZLER LAYIK OLDUĞUMUZ ŞEKİLDE YÖNETİLMEYİ HAK EDİYORUZ.

 6. S.S.Kütahya Bölgesi HAYKOOP Bşk.yusuf çalışkan 5 Mart 2008 - 02:06 - Yanıtla

  Sayın Ali Ekber bey,
  Çiftçimizin sesi olduğunuzdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.Başbakanımızın yapmış olduğu açıklama çiftçimizi sevindirdi.Çiftçimizin derdi çok ürettiği ürünün değerlendirilmesi,pazarlanması satış döneminde ürün fiyatlarının dalgalanması gibi bir çok sorunları var,ama şu bilinmelidirki tarım ve hayvancılıkta bir geçiş dönemindeyiz ,bu dönem çok önemli bir dönem çiftçilerimizin geleceği ,Ülkemizin geleceği olacak bir çalışma yapılmakta ben çiftçilerimizden arz ediyorum .Çiftçilerimizin de görevleri ve ödevleri olduğunu düşünüyorum.Köyünde ,Beldesinde,İlçesinde 1163 Sayılı Kanunla Kurulmuş Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine sahip çıksın çünkü gelecek toplanma zamanı geç kalınmış bile olsa toplanma zamanı girdileri ucuza ,ürettiğimizide en iyi fiyat üzerinden size hizmet edecek olan Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinize sahip çıkın,yönetici arkadaşları çalıştırın size hizmet edecek duruma gelmesini sağlayın.Devletin verdiği destekleri alacağız mutlaka üretmek zor ama ödevlerimizi, görevlerimizi gözden geçirelim.Çalışacağız,Üreteceğiz,en güzel şekilde yaşayacağız.Birbirimize,Toprağımıza,Ürünümüze,ÜLKEMİZE sahip çıkalım.Yusuf Çalışkan S.S.Kütahya Haykoop Bşk.

 7. mustafa önder 8 Mart 2008 - 07:01 - Yanıtla

  size çok teşekker ederiz sizler olmasanız çifçileri çookk yere vurur bu hükümet saygılar

 8. ferman yıldırım 8 Mart 2008 - 14:05 - Yanıtla

  sayın alıbey tesekkurler.bır çiftçi ve hayvan üretıcısı olarak sıze tesekkur ederım.yenı sıstemde hayvan başına destekten bahsedılıyor.bu kapsamda sosyal yardımlaşmadan hayvan alanlar faydalanabılırler mı.teşekkur ettım. tuglutarimsalkalkinma koop.proje koordınatoru. ferman yıldırım

 9. ADEM 9 Mart 2008 - 01:59 - Yanıtla

  merhaba dgd nin kalkacağını ve ürüne destek verecekleri söyleniyor peki bu şartlar altında çifçi ürününü ekebilecekmi
  ben şu anada traktörüm olduğuna rağmen arazimin 4 te birini eke biliyorum traktörü olmayan komşularım 10 da birini bile ekemiyor bu duruma sevinelimmi üzülelimmi

 10. muammer cakıcı 12 Mart 2008 - 13:15 - Yanıtla

  sayın bakan saygılar sayın basbakan saygılar herkese bızlerı anlamak ıstemıyorsanız bızlerı anlayanlarda gelır ama sunu bılın sızler daha azla yetınmeyı tarlada calısıpda urunun kuraklıktdan dolayı olmadıgı yılın gectımı ya nasıl anlayıs ben tefecıden gupre alıyorsam sende zamanında vermıyorsan hersey ates pahası oldu nezaman yanımızda olacaksanız ya Allahını seven dua etsınde gıdın ya basımızdan boyle desdeksızın olsun sız gıdın bu memleketın yonetenler gelsın bır avuc ıtlerın hakından gelelmedınız 27 sehıttımız gıttı ya nekı pkk buyutulecek kadar coksa oldurun boyle anlasılmadık ad altında zamlara devam gunluk fıaat ayarlaması mazot alacak gucumuz kalmadıkı utanın babaknlar utanın bızlerı yonetenler

 11. cıfcı arkadasımız azıyorbunuda 12 Mart 2008 - 13:25 - Yanıtla

  bu sene tohum yokktu ekın ekmek ıcın gupre bulamadık kandırmayalım 200 dekar ekılecek kaldı borcum olmadıgı halde bana gupre vede buday alamadık tarım kopretıfınden hemde mudur bey dedıkı kuraklık var vadeleı veremem zarar edıyorum pesın satacagım dıye daha satmadı deposun buday gupre ya benım yanımda dar gunumde olmayanlar var gunumde olsa ne yazar yazıklar olsun bızlerı yonetenlere ya yalan soylemeyın bızlerı guvendırmeyın vermeyınde ama vercegız deyıpde yıllar gecmesın devletın kopretıfınde fıatlar pahalı ozel sektorde ucuz gupre neden yanı duamız cıfcıye duamız yene cıfcıye yonetenlere bedduamız var

 12. ali tekin 14 Mart 2008 - 12:00 - Yanıtla

  sizlere başarılar dilerken sayın başbanımızın artan gübre fiatlarından haberleri varmı çiftci gübre alamıyor buda bizleri çok üzüyor saygılarımla
  ali tekin

 13. Sencer Murat Çelik 16 Mart 2008 - 14:01 - Yanıtla

  Sn. Ali bey ;
  Tarım sektörünün sorunlarını çok iyi yansıtmış ve çok objektif olarak yazmışsınız.Niye diğer medya gruplarında bu şekilde yazacak bilgi ve birikime sahip arkadaşlar yok peki?Yani koca medyada sizin gibi kalem sayısı neden bu kadar az?20 milyon kişilik tarım sektörünün dertlerini anlatabilecek daha çok insan olmalı diye düşünüyorum.Sanırım hükümetin tarıma olan ilgisi ne ise medyanın da o!

 14. çifçiler üvey evlat mı 4 Mart 2009 - 10:11 - Yanıtla

  kredi kart borçlarına odeme kolaylıgı getırılıyo.esnafa cansuyu verılıyo.kobilere destek veriliyo.çifçiye ne varrr.müjde olarak verdıklerı odemeler zaten gecen yılın desteklemelerı.

En Son Yayınlanan Makaleler