Pamuk ithalatına destek

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Pamuk ithalatına destek

22 Ocak 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 22, 2024

Türkiye’nin pamuk ithalatı 1 milyon ton sınırına dayandı. İthalatın ağırlıklı olarak yapıldığı Amerika ve Yunanistan’da pamuk üretimi devlet eliyle destekleniyor. Öyle küçümsenecek destekler değil. O kadar yüksek destekler veriliyor ki, Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet edilen Amerika bu konuda ceza bile aldı. Fakat destekler aynen sürüyor. 
Yunanistan ise Avrupa Birliği’nin sağladığı olağanüstü desteklerle pamuk üretimini her yıl artırıyor. Pazarı ise kapı komşusu Türkiye.
Onların verdiği destekler yetmiyormuş gibi, Türkiye’de pamuk ile ilgili aldığı her karar ile Amerika ve Yunanistan’daki çiftçiyi destekliyor.
Son olarak, Maliye Bakanlığı’nın pamukta katma değer vergisini yüzde 1’den yüzde 8’e çıkarması yerli pamuk üretimine darbe vururken, ithalatı cazip hale getirdi. 
Böyle bir karara neden gerek duyuldu?
Maliye Bakanlığı, kararın gerekçesini “vergi gelirlerini artırmak” olarak açıklıyor.
Sektör temsilcileri ise, bu şekilde vergi gelirlerinin artmayacağını, kayıtdışı uygulamaların artması ile vergi gelirinde kayıp olacağını ifade ediyor. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kesen, 1990’da Maliye Bakanlığı’nın kayıtdışılığı önlemek amacıyla, pamukta KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e düşürdüğünü hatırlatıyor.
Pamukta sorun sadece KDV artışı da değil. İşçilik maliyetlerinin çok yükselmesi nedeniyle bazı çiftçiler bireysel olarak, bazıları birleşerek pamuk toplama  makinesi satın alıyor. Bu konuda ciddi bir atılım var. İşçi bulamayan veya maliyetler yüksek olduğu için pamuğunu elle toplatamayan çiftçi toplama makinesi satın alıyor. Çiftçinin makineyi peşin para ile alamadığı için leasing ile alabiliyor. Bu makinelerin fiyatı da 240-250 bin dolar. Hükümet bunu fark etmiş olmalı ki, leasingde KDV oranını yüzde 1’den yüzde 18’e çıkardı. Yani, pamuk toplama makinesi almak isteyen çiftçiye  40-50 bin dolar vergi vereceksin diyor.
Bir başka karar ise bu yıl uygulamaya konulacak. Pamuk çiftçisi ürettiği her kilo pamuk için destekleme primi alıyor.Tarım ve Köyişleri Bakanlığı destekleme primini azaltmak için bir formül(!) buldu. Kilo başına destek yerine, alan üzerinden yani araziye destek verilecek.
Üstelik bu çalışma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “araziye değil ürüne destek vereceğiz” dediği bir dönemde, yapılıyor. Eğer çalışma sonuçlanır ve uygulamaya geçilirse, Türkiye’nin ortalama pamuk verimi dekar başına 400 kilo olarak kabul edilecek. Bunun üzerinden çiftçiye destek verilecek. Çiftçi bir dekardan 600- 700 kilo verim alsa bile sadece 400 kilosuna destek verilecek. Yani verimlilik cezalandırılacak. 
Hükümet, çiftçiye “pamuk ekme, ekersen toplayamazsın., toplarsan cezanı görürsün” demeye getiriyor. Dışarıya da “ithalatı destekliyorum, üretime devam edin” mesajı veriyor.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

  1. mümtaz 8 Şubat 2008 - 06:05 - Yanıtla

    Dunyanın en kalıtelı pamuklarını ureten Turkıyede pamukçulugu bıtırenler utansın kımse papuk ekmıyor dsardanlmaya zorlanıyoruz dayan Türkiyem dayan buda geçer.

  2. zafer 20 Şubat 2008 - 10:35 - Yanıtla

    kuraklıktan dolayı sökede yarıya düştü verim..üç yüz kilo alan sevindi..ama ortalama ikiyüzelli.. beşyüz ve beşyüz elli kilo alıyorduk.. israili den ,amerikadan daha fazla birim alanda ürün aldık diye seviniyorduk…çünki , üretmek,var olmaktır… şimdi 400 kiloya destek varmış yeni çıkarılacak yasaya göre.ben inanmadım.. aklı selim değil neden israili amerikayı geçtin cezası olur o zaman.. oysa bizlere aferin size ödülü istiyoruz. bakanlığında , bizim gibi düşüneceğini umuyoruz…aklın yolu,bu.

İthalat ve İhracat,Pamuk: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler