Ziraat Mühendisleri

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Ziraat Mühendisleri

14 Mart 2007

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Mar 14, 2007

Jandarmayı saymazsak çocukluğumuzda köye gelen iki devlet memurunu bilirdik. Birisi kaymakam,diğeri ziraat mühendisi.
Köyün, köylünün ışığı,bilgi kaynağı, pusulasıdır ziraat mühendisleri.
Köy çocuklarının kaymakamlık veya ziraat mühendisliği hayali ile yaşamaları bundandır. Fakat son yıllarda bir çok köy çocuğu ziraat mühendisi göremez oldu.
Son zamanlarda köyden,köylüden koparılmaları,uzaklaştırılmaları onların suçu değil elbette.  Köye gitmemekle suçlanan ziraat mühendisinin köye gidecek aracı var mı soran yok. Aracı varsa konulacak yakıt var mı?
Tarım politikasının iplerini IMF ve Dünya Bankası’na teslim eden Türkiye, onların direktifleri doğrultusunda  kamu harcamalarını kıstıkça kısıyor.
Sulama için yatırım yapılamıyor. Yılda 400 bin hektar alanın sulamaya açılacak yatırım yapılması gerekirken ancak 40 bin hektarlık sulama yatırımı yapılıyor.
Verimliliğin artırılması, üreticinin bilinçli üretim yapması için ziraat mühendisinin köye gitmesi, çiftçiye yol göstermesi gerekiyor.Ama ziraat mühendisleri köye gidemiyor.
Peki ne yapıyor?
Üretmemeyi teşvik eden doğrudan gelir desteğinin hesaplamasını yapıyor. Tarım il müdürlüklerinde veya ilçe müdürlüklerinde doğrudan gelir desteği hesapları ile görevlendirilen ziraat mühendisi mutsuz.
Tarlada bilgiye muhtaç çiftçi, ziraat mühendisi ile buluşamamaktan şikayetçi. O nedenle üretici de mutsuz,çaresiz.
Ülkede 85 bin ziraat mühendisi var. Bunlardan 10 bini işsiz veya geçici bir işte çalışıyor. Bu kadar işsiz mühendis dururken her yıl yüzlerce yeni mezun veriyor Ziraat Fakülteleri. Bunların  bir bölümü mesleğini yapabiliyor,çoğu başka işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor.
Tarladaki üretici bilgiden yoksun,ziraat mühendisi iş bulamamaktan şikayetçi. Bu iki kesimi buluşturmadıkça tarımda başarıyı yakalamak mümkün mü?
Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın’a sorarsanız, Türkiye’nin 160 bin ziraat mühendisine ihtiyacı var.Ancak, ziraat mühendisi ile köylü arasındaki bağın 1980’li yıllardan sonra bilinçli olarak koparılması nedeniyle ziraat mühendisleri işsiz. İş bulanların önemli bir kısmı ise masa başı işlerde görevlendiriliyor. Çiftçiye, üretimi artırmanın yolunu gösterecek ziraat mühendisi, üretim yapmayan çiftçinin devletten ne kadar Doğrudan Gelir Desteği alacağını hesaplamakla görevlendiriliyor.
Hangi mühendis istemez okulda öğrendiklerini tarlada uygulamayı.Ülkesine hizmet etmeyi. Bilgilerini ülkesinin yararına kullanmayı.
Fırsat bulanlar, tarımda verimliliğin sağlanması, bilinçli üretim yapılması,doğru tekniklerin kullanılması için gecesini gündüzüne katarak üreticiye hizmet veriyor.Çoğu zaman hakkettiğini almadan,alamadan.
Tüm engellere,engellemelere rağmen  ziraat mühendisleri ülke tarımının gelişmesi,kırsalda yaşayanların refah seviyesinin yükselmesi  için büyük bir çaba gösteriyor.
Yarım asırdan fazla bir süredir Ziraat Mühendisleri Odası, büyük bir özveri ve yurtseverlik bilinci ile tarıma katkıda bulunuyor.
Tarım arazilerinin talan edilmesine karşı çıkanların ön saflarında hep ziraat mühendisleri var. Çünkü toprağın değerini en iyi bilen onlar.
Atatürk’ün kendi çabaları ile kurduğu Atatürk Orman Çiftliği’nin yağmalanmasına karşı çıkanlar da onlar.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova‘da arazi satın alarak kurduğu ve 1937 yılına kadar bizzat kendisi işlettikten sonra “tarım yapılması ve hilesiz meyve yetiştirilmesi” için halka bağışladığı Yalova Tarım İşletmesi’nin turistik tesise dönüştürülmesi için yeşil sermayeye verilmesini yargı yoluyla engelleyenlerin başında da yine ziraat mühendisleri var. Atatürk’ün mirasına sahip çıkmayı görev bilen de yine onlar.
Tarımla ilgili her yasal düzenlemeyi titizlikle inceleyen ve ülke yararına, tarım sektörünün yararına  çıkması için çaba gösteren,çözüm üreten de onlar.
Anadolu’da gittiğimiz her yerde onların, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın ve arkadaşlarının izlerine rastlıyoruz. Gitmedikleri il,ilçe kasaba yok. Bilgileri ile Anadolu’yu aydınlatıyorlar.
Avrupa Birliği sürecinde çiftçiyi bekleyen tehlikelere dikkat çekiyorlar. Ülke potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi için  eğitim çalışmaları ile çiftçiye yol gösteriyorlar.
Her yıl yapılan Tarım Haftası etkinlikleri, teknik seminerler ve çıkarılan yayınlarla tarım sektörüne ve ülke ekonomisine yol gösteren Ziraat Mühendisleri Odası, ziraat mühendislerinin özlük hakları ve sorunlarını da her platformda savunan gerçek anlamda bir sivil toplum örgütü.
Bizimde her zaman yararlandığımız çok verimli bir internet sitesi var.Çalışmalarını bu sütuna sığdıramadığımız Ziraat Mühendisleri Odası’nın www.zmo.org sitesini izlemenizi ve yararlanmanızı öneririz.
Bir başka önerimiz ise  IMF ve Dünya Bankası Programlarının Türkiye tarımına etkileri hakkında bilgilenmek istiyorsanız, Ziraat Mühendisleri Odası  Tarım Politikaları Yayın Dizisi altında yayınlanan Dr. Necdet Oral’ın “Türkiye Tarımında Kapitalizm ve Sınıflar”  kitabını okumanız. 

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. hacı ayata 27 Şubat 2008 - 16:04 - Yanıtla

  yazılan herşey çok doğru bende ziraat mühendisiyim hap mesleğimin dışında çalıştım çünkü mesleğimle ilğili hiç iş bulamadım mesleğimi sadece askerde fenerbahçe ordu evinde uyguladım bu mesleği mesleğimizi ayaklar altına düşüren bu siyasiler bunun hesabını nasıl verecek bilmiyorum üretimin olmadığı yerde ülkenin sonu ne olur onu çok iyi biliyorum kendi düşen ağlamaz allah bu ülkeye yardım etsin gün gelecek afrikadan kötü olacağız oazaman ziraat mühendislerini mumla arayacaklar ama bulamayacaklar işsiz parasız züğürt ziraat mühendisi bu ülkede bilim adamı olana kadar belediyede çöpçü olsaydım ozaman belki karnım doyardı saygılarımal hacı ayata

 2. RIZA 16 Ekim 2008 - 06:17 - Yanıtla

  çocukluktan beri olan tutkum ziraat mühendisliğini sectim bu mesleği çok seiyorum ama günümüz koşularında ziraat mühendislerinin durumu belli.Devletimizin bizi okullarda borclandırdığı harc kredileri bekliyor önce bizi,sonra bulabilirsek ekmek parasına bir iş.kimisi itfayeci kimisi gümrükçü,kimisi çöpçü,muhasebeci,pazarlamacı gibi meslekleri secmek zorunda kaldıkları için her gün onlar yani bizim için daha bir zor daha bir karanlık.Devlet daha ne kadar bir tarım ülkesinin lokomotifi olan ziraat mühendislerini daha ne kadar kpss gibi sacma bir sınava tabi tutacak.bu insanların kppss yi kazanacam diye dershanelere akıttıkları para daha ne kadar olacak.üniversiteyi kazanacam diye dershane,dil öğrenmek için dershane,yüksek öğretim için dershane,kpss için dershane daha nereye kadar.
  zmo larada ve onların başındakilerde aynı hükümet üyeleri gibi asalak yatalak.öyle olmasaydı şimdi sivil toplum örgütleri gibi çiftçileri yollara dökmüşleridi.bırakın çiftçileri asıl ziraat mühendislerini bile yola döküp bu insanların dertlerini bir gün bile ankaraya ankardakilere anlatamamışlardır.
  bu imkanları sağlayanlara dertlerimizi bir nevi anlatma fırsatı veren site kurucularına teşekkür ediyoru.
  sağlıcakla kalın

 3. M. Şükrü Acar 19 Ekim 2008 - 05:45 - Yanıtla

  Ben de bir Ziraat Mühnedisyim. Yeni mezun oldum. Yazılanalar her ne kadar doğru olsada ben o kadar karamsar değilim. inanıyorum ki kendine güvene ve bu işi hakkıyla yapmak isteyen Ziraat mühendisleri hem kendilerini hem de ülkelerini geliştirip kalkındırarak faydalı olacaklardır..

  Saygılarımla…

 4. Ahmeet ÖZTÜRK 19 Ekim 2008 - 08:48 - Yanıtla

  Sayın Ali Ekber YILDIRIM Bey;Ülkemizde Tarım sorunları ile ilgili tüm yazılarınızı devamlı okumaktayım. Ülkemizde tarım adına uygulanan politikaların çarpıklığı konusundaki yaklaşımlarınızı her zaman paylaşmaktayım. Sizinle daima bu konularda hem fikirim Ama Ziraat Mühendisleri başlıklı yazınızı okudum. Emekli Ziraat Teknisyeni olarak çok yadırgadım. Sizin meslek şovenisti olduğunuza inanmak istemiyorum. Ama yazınız baştan sona kadar bu izlenimi veriyor.Ben 26 yıl Ziraat Teknisyeni olarak görev yaptım. 20 Yılımı Köy grubu teknisyeni olarak köyde geçirdim. O dönemler çoğu teknisyen arkadaşımız aynı durumda idi.2000 li yıllara kadar köylerde hizmet veren l tane Ziraat Mühendisi bulamazsınız. Sadece köylere gelip giderlerdi. Köylülerle bire bir uğraşan kesim bizlerdik.İlçelerde ise Çoğunda bizim ağabeyimiz Ziraat Teknisyenleri bulunurdu. Hatta Bunlar kaymakam vekilliği bile yaparlardı. Bence Mesleğimizi savunurken; Ziraat mühendislerini ön plana çıkarıp,diğerlerini yok sayarsanız. Sizin tarımcılığınız fazla inandırıcı olmaz. Hatta söylemek istemiyordum ama; Çoğu ziraat mühendisi arkadaşlarımızı pratik yönünden de bizler yönlendirdik.Yani o zamanlar ayrımcılık diye bir şey yoktu. Tüm sorunlarımızı toplu olarak çözmeye çalışırdık.Geçmişini unutan veya inkar eden bir meslek grubu bence bir kopmleks içersindedir. Değerlendirmelerinizi daha mantıklı yapacağınızı umut ederek iyi günler dilerim.

 5. saban cabuk 19 Ekim 2008 - 08:59 - Yanıtla

  Sayın Yıldırım: Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bu yazınızda Mühendis terimini kullanarak yaptığınız yorumlarda teknisyen ve teknikerlere haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bizler Çiftçilere hizmet götürmede birbirimizle daima işbirliği içinde çalıştık. Diplomanın tabiki önemi var. Bu yönüyle kimse dediklerinizi inkar edemez.Ancak bizler bir meslek grubunun ayrılmaz parçalarıyız. (Veya öyle biliyorduk.) Meslek camiasında görev yapan ve yapmış arkadaşlarımızın rencide olmamaları adına yazılarınızda bu hususa dikkat etmeniz temenisiyle iyi günler dilerim.

 6. m.veysi turgut 29 Aralık 2009 - 12:22 - Yanıtla

  sayın:yıldırım ben zirrat müh. 1 sınıf öğrencisiyim sizin yorumunuza baktığımda hem güven hemde güvensizlik geldi bana inşallah çiftçilere elimizden geldiği kadarıyla yardım ederiz .ama tam olarak ne yapacağimida tam bilmiyorum .sizin yorumlarınızı bekliyoruz .saygılarımla

 7. halil kaya 11 Ocak 2010 - 15:39 - Yanıtla

  bende diğer arkadaşlar aktılıyorum 2001 mezunuyum kendi mesleğimle ilgili hiç bir iş yapmıyorum sağlık sektöründe asgari ücretli olaraak çalışmaktayım diyorlar kpss çalış yaş geçti 10 yıl oldu okul biteli yaş 37 ömrüm sınava girmekle geçti belli yaştan sonra kafa kladırmıyor sınavları sayın m. eker duy sesimizi

 8. halit kayacan 11 Ocak 2010 - 15:46 - Yanıtla

  tarım bakanın tarım alakası olmayan birini koymuşlar tarım anlayan işi bilen mehmet şimşek gibi çalışkan insanları versin tarım bakanlığı siyasi reklam yeri değil tarım yapacak insanları başarılı işler yapma yeridir. mezun sayısı az olan ziraat mühendisleri tarımda çalıştırmak yeine ekonomik ihtiyaçları için başka işlerde çalışmaktalr ilk etapta alınan 1000 ziraat mühendisi milletvekili torpiliyle yerleşti bizim gibi garibanlarda beklesinsi sıra gelsin
  tarım bakanlığını bilen insanlar yapsın

 9. burçin 18 Şubat 2010 - 19:08 - Yanıtla

  ben bu yorumları okuyunca mesleğimden soğudum daha yeni kazandım ege hazırlık öğrenisiyim hiç mi umut veren bi yanı yok ???

 10. Emre AYHAN 22 Aralık 2018 - 18:12 - Yanıtla

  Ben de ziraat istiyorum ama bu kadar yorumdan sonra vazmı geçsem ne yapsam?

Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler