Tarımsal sulama elektrik desteği 6 ilde uygulanıyor

Destekleme 5 yıllık olarak düzenlenmiş ve her sene destek miktarı %10 azaltılarak devam edecektir.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli dün (19 Haziran)yaptığı açıklamada yağlı tohumlu bitkiler ve tarımsal sulama elektrik desteği kapsamında üreticilere toplamda 1 milyar 469 milyon 303 bin TL ödeme yapılacağını söyledi. Açıklamaya göre, tarımsal sulama elektrik desteği kapsamında 35 milyon 303 bin lira ödendi.

Bu haberi paylaştıktan sonra çok sayıda okurumuz “ Tarımsal sulama elektrik desteği ne demek, hangi illerde uygulanıyor? Bizim neden haberimiz yok?” diye sordu. Biz de soruyu Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine sorduk. Gelen yanıtı aynen paylaşıyorum.

TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİK ENERJİ BEDELİNİN DESTEKLENMESİ

“Bazı İllerde Tarımsal Sulamada Kullanılan Elektrik Tüketim Bedelinin Desteklenmesine ilişkin Karar” 30.05.2018 tarih ve 2018/11844 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girmiştir.

• İlgili karar Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde Tarımsal Sulama Abone Grubuna dahil üreticilerin 2018 yılı için elektrik faturalarının %35’ini ödemesi koşulu ile geri kalan %65’ini Bakanlığımız destekleme bütçesinden ödenmesini içermektedir.

• Destekleme 5 yıllık olarak düzenlenmiş ve her sene destek miktarı %10 azaltılarak devam edecektir.

• İlgili bütçe, çiftçiler tarafından ödenmiş faturaların destek karşılığı olarak çiftçiler adına dağıtım firmasına aktarılacaktır.

Reklam Ver

6 YORUMLAR

  1. Neden aksaray konya kayseri yozgat vb iller dahil edilmedi bu uygulamaya.oysa ki türkiyenin tahıl ambarı konya.pancar şekeri ambarı aksaray.maliyetleri yüksek.türkiyede ne olursa doğu bölgesine öncelik tanınıyor.türkiyede yağlık ayçiçek desteği almayan il kalmadı bir aksaray hariç.çiftçinin mahsülünü dön vurdu tolu vurdu bu mu sizin yanımızda oluşunuz

  2. Evet 150 200 bin lira fatura gönder yüzde 60 ını çiftçi ödesin merhaba destek siz kimi kandırıyorsunuz haram olsun çifçiden haksız yere aldığınız paralar her sene bana 70 bin ile 90 bin arası fatura gönderiyorsunuz fabrikamız ulan bu çiftçinin gerçekten anasını…… Yaptınız haram olsun size Allah belanızı versin sizin yüzünüzden bu sene buğdayı sulamam mısırda ekmedim lanet olsun size.

  3. iç Anadolu daki çiftçi değil mi? neden düne kadar yüzde 50 indirimli elektirik faturası şimdi normalden %15 pahalı… 16 dekar yere 15 günlük 1119 fatura geldi bizde mi kaçak kullanalım?

Average
5 Based On 6

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız