Yaş çay alım fiyatı 2 lira

Yaş çay alım fiyatı 2 lira

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 ürünü yaş çay alım fiyatını 2 lira olarak açıkladı. Ayrıca üreticiye kilogram başına 13 kuruş prim ödenecek.
Rize’de ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen, 2017 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış töreninde konuşan Faruk Çelik, “Geçtiğimiz yıl yaş çay alım fiyatı 1,77 liraydı. Üreticiye kilogram başına 13 kuruş prim ödeyerek,1 lira 90 kuruşa çay alımını gerçekleştirdik. Toplam 168,4 milyon lira yaş çay primi ödeme yaptık. 1,2 milyar lira çay alım fiyatı, 145 milyon lira budama tazminatı ödedik. 2,2 milyon lira mazot ve gübre desteği olmak üzere geçtiğimiz yıl çay üreticisine 1,5 milyar lira ödeme yapıldığını ifade etmek istiyorum.” dedi.
Bu yıl için de üreticiyi tatmin edecek bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Çelik, “2017 yılında çay kilogram alım fiyatı 2 lira artı 13 kuruş prim ile 2 lira 13 kuruş. Hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.
Alımlar sürüyor
ÇAYKUR 3 Mayıs’tan bu yana yaş çay alımlarını sürdürüyor. Üreticiler artan maliyetler karşısında açıklanan fiyatın düşük olduğunu belirterek, özel sektörün bu fiyatın çok altında çay alımı yaptığını ifade ediyor.

Reklam Ver

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız