Gübre,mazot,yem, hayvancılık destekleri ödeniyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 2009 üretim yılına ait gübre, mazot, toprak analizi, yem, küçükbaş hayvancılık, hububat ve sertifikalı tohum desteği kapsamında 1.5 milyar lirayı üreticilerin banka hesaplarına aktardı. Destekler hafta sonuna kadar çiftçinin eline geçecek. 
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şubat ayında çiftçilere ödenecek destek miktarı şöyle:
Şubat 2010 destek ödemelerinden toplam 2 milyon 600 bin çiftçimiz yararlanacak. Ocak ayında da 475 milyon lira destek dağıtan Bakanlığın 1 milyar 525 milyon liralık son ödemesiyle birlikte 2010’un ilk iki ayında dağıtımı gerçekleştirilen destek miktarı 2 milyar liraya ulaştı. Bu meblağ, 2010 yılı içerisinde dağıtılacak olan 5,6 milyar liralık toplam teşvik ve desteklerin yüzde 36’sına karşılık geliyor.   
Destek kalemleri ve destekleme miktarları şöyle:  
Mazot Desteği    :512 milyon TL
Gübre Desteği    :622 milyon TL
Toprak Analizi Desteği             :72 milyon TL
Küçükbaş Hayvan Başı Ödeme :135 milyon TL
Yem Bitkileri Desteği   :70 milyon TL
Hububat Desteği   :100 milyon TL
Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği :14 milyon TL
Toplam     :1 Milyar 525 Milyon TL

Reklam Ver

4 YORUMLAR

  1. Bakanlar Kurulunun 2008/14266 kararı ile Tarımsal Faaliyette Kullanılan Mazot ve Kimyevi Gübre İçin Çiftçilere 2009 Yılında Alan Bazlı Destekleme Ödemeleri yapılıyor. Banka tarafından destekleme tutarlarından Bakanlar kurulu kararının 5. maddesinde belirtilen %0,2 dan, fazla hizmet komisyonu tahsil edilmesinden dolayı çiftçilerin yoğun şikayetleri var.

  2. Desteklemeler Dünya çiftçileri ile kıyaslandığında çok gerilerde. Desteklemelerden bankalarda büyük destek sağlamakta ve karları bundan dolayı da artmaktadır. TMO üretici hesaplarından Hesap açılış ve işletim ücreti alınmakta, desteklemelerdeki hizmet komisyonlarından binde 2 oranından fazla hizmet komisyonu alınmaktadır. Kısacası binbir güçlükle hasat edilen üründen pay alanların sayısı arttıkça üreticinin eline geçen ürün bedelide bir o kadar azalmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız