Balıkesir’in “Kirli Hanım Peyniri”ne dünya ödülü

·

30 Ekim 2023

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Balıkesir’in “Kirli Hanım Peyniri”ne dünya ödülü

30 Ekim 2023

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Norveç’te yapılan Dünya Peynir Yarışması’nda Balıkesir’in “Kirli Hanım Peyniri” dünya üçüncüsü olarak bronz madalya aldı. Yarışmada Norveç’in Nidelman Blu peyniri ise dünyanın en iyi peyniri seçildi. Yarışmaya 43 ülkeden 4 bin 502 peynir çeşidi katıldı.

Dünyanın en büyük peynir yarışmasında Balıkesir’in “Kirli Hanım Peyniri” nin Cumhuriyetimizin 100.yılında bronz madalya alması büyük mutluluk ve gurur yaşattı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yarışmaya katılan peynirlerin gördüğü yakın ilgi ve elde edilen ödül ile Türkiye peynirciliği adına büyük bir başarıya imza atıldı. Tam 35 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen “Dünya Peynir Ödülleri” farklı kökenlere, geleneğe, tat ve tarza sahip ülkelere özgü geleneksel peynirlerin uluslararası sahnede sergilenmesine, üretimlerinin korunarak devam etmesi için etkin rol üstleniyor.

Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur’un katkısı büyük

Yarışmada bronz madalya alınmasında peynir konusundaki çalışmalarıyla tanınan Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur’un büyük katkısı var. 2019 yılında Balıkesir’in köklü peynir geçmişinin kayıt altına alındığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur’un bu çalışması “Gourmand Awards” dünya birincilik ödülünü kazanarak en iyi kitap seçilmişti. Bu başarının ardından peynirde dünya üçüncülüğünün kazanılması Balıkesir ve Türkiye’nin dünya çapında tanıtımına büyük katkı sağlıyor.

Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur Norveç’te yapılan Dünya Peynir Yarışması’nda

Ödüllü “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur, İngilizce çevirisi yapılan peynir kitapları ile bu uluslararası organizasyonunda Türkiye peynirlerinin tanıtımına katkı sağladı. Balıkesir’in peynirleri Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında ilk kez uluslararası büyük bir organizasyonda ülkemizi temsil etti. İlk yarışmada da “Kirli Hanım Peyniri” üçüncü oldu.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

  1. Nevra Ozbatur 1 Kasım 2023 - 15:10 - Yanıtla

    Tebrikler ❤️ sevgiler ️

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler