Süt üretimi arttı, “milli içecek” ayran üretimi düştü

Süt ve peynirde artış, yoğurt ve ayranda düşüş var

Süt üretimi arttı, “milli içecek” ayran üretimi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre,ticari süt işletmelerince Ağustos ayında 840 bin 578 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.3 arttı.Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı yüzde 11.3 arttı.

Peynir üretimi arttı,ayran ve yoğurt düştüı

Ağustos ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 129 bin 241 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.8 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 60 bin 749 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.2 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 2 bin 933 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.5 arttı.Yoğurt üretimi 107 bin 431 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.7 azaldı. Ayran üretimi ise 66 bin 378 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 azalış gösterdi.

Eylül’de üretim düşebilir

Döviz krizi nedeniyle artan yem fiyatları, diğer girdilerdeki fiyat artışı, çiftçiye süt priminin ödenmemesi,Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen litre başına 1 lira 70 kuruşluk fiyatın gecikmeli olarak uygulanması gibi bir çok olumsuzluk nedeniyle süt inekleri kesiliyor. Bu nedenle Eylül’den başlayarak çiğ süt üretiminin düşmesi bekleniyor.

Reklam Ver

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız