Tarım danışmanı desteği 30 bin liraya çıktı

Tarım danışmanı desteği 30 bin liraya çıktı

Bakanlar Kurulu Kararı ile her bir tarım danışmanı için ziraat odaları ve üretici birliklerine ödenen yıllık 20 bin lira destek 30 bin liraya çıkarıldı.
Bakanlar Kurulu’nun 5 Mayıs 2016’da yayınlanan 2016 Tarımsal Desteklemeler Kararnamesi ile Ziraat Odaları ve üretici birliklerinde istihdam edilen tarım danışmanları için verilen destek danışman başına 36 bin liradan 20 bin liraya düşürülmüş, istihdam edilecek danışman sayısı ise 8’den 2’ye indirilmişti. Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik dün yaptığı açıklamada istihdam edilecek danışman sayısının 2’den 5’e çıkarılacağını söylemişti. Bakan Çelik’in sözünü ettiği değişiklik 9 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Böylece ziraat odaları ve üretici örgütlerinin istihdam edeceği tarım danışmanı sayısı 2’den 5’e çıkarılırken her bir danışman için ödenecek destek yıllık 20 bin liradan 30 bin liraya çıkarıldı. Destek 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanacak.
Yapılan bu son düzenlemeye rağmen destek ve danışman sayısı geçen senenin altında kaldı. Geçen yıl ziraat odaları ve üretici örgütleri 8 tarım danışmanı istihdam edebiliyor ve her danışman için 36 bin lira alıyordu.

Reklam Ver

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız