Rusya’dan et,süt ve balık ithalatı yapılacak

0
Rusya'dan et,süt,balık ithalatı

Rusya’dan et,süt ve balık ithalatı yapılacak

Dünyada bir çok ülke korumacı politikalarla tarımda yerli üretimini desteklerken, Türkiye ithalata dayalı politikada ısrar ediyor. Bir iki tropikal ürün dışında hemen her tarımsal ürünü yetiştirebilecek iklime,toprağa ve kültüre sahip olan Türkiye’nin ithal etmediği tarım ve gıda ürünü neredeyse yok gibi.
Yaşanan gelişmelere bakıldığında tarımda “kendi kendine yeterlilik” yeniden büyük önem kazanacak. Yakın gelecekte tarım ve gıda ürünü ihraç etmek çok daha zor olacak.
Rusya Federasyonu’nun Avrupa Birliği ülkelerine yönelik gıda ambargosu,Türkiye ile uçak krizi sonrasında yaşananlar ve bu ülkenin kendi ihtiyacını karşılamak üzere yerli üretimi artırma çabaları, gelecekte tarım ve gıda dış ticaretinde nasıl bir dünya ile karşı karşıya kalacağımız hakkında önemli ipuçları veriyor.
Rusya Federasyonu, 2 yılı aşkın bir süre Türkiye’den tarım ürünleri ithalatına ambargo uygularken bir yandan kendi üretimini artıracak ciddi yatırımlar yaptı. Geldiğimiz noktada Türkiye’ye yönelik yasakları belli kısıtlamalar koyarak kaldıran Rusya Federasyonu bunun karşılığında Türkiye’ye et,süt ve balık ihraç etmeye hazırlanıyor.

Krizi fırsata çevirdi

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizi kısaca hatırlayalım. Rusya’ya ait bir savaş uçağı 24 Kasım 2015 günü sınırı ihlal ettiği için Türkiye tarafından düşürüldü. Uçağın düşürülmesinden sonra iki ülke arasında büyük kriz yaşandı. Rusya Federasyonu, 1 Ocak 2016 itibariyle Türkiye’den 24 tarım ürününe ambargo uygulamaya başladı.Rus turistlerin Türkiye’ye gitmemesi,Rusya’daki Türk işadamlarına yönelik uygulamalar başta olmak üzere bir çok yaptırım uygulandı. Bir kaç ay içerisinde tarım ürünleri hariç, diğer yaptırımlar büyük oranda kaldırıldı. Krizin başlamasından 10 ay sonra sembolik olarak bir kaç tarım ürünündeki yasak kaldırıldı.
Yasağın simgesi olan domates dahil, 14 ürüne yönelik yasak aylarca sürdü.Türkiye, 2017 Mart ayı ortasında buğday başta olmak üzere 6 üründe Rusya’ya yönelik yaptırımı devreye soktu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Mayıs 2017’de Soçi’deki görüşmesinden sonra Türkiye, buğday dahil 6 üründe kısıtlamayı kaldırdı. Rusya ise domates dahil 14 üründe yasağı sürdürdü.
Görüşmeden sonraki basın toplantısında, Putin domatesteki kısıtlamanın neden kaldırılmadığını şu sözlerle açıkladı:”Türk dostlarımızdan şunu anlamalarını rica ettik, malum trajik olaylardan sonra hayat durmadı gelişmeye devam etti. Örneğin domates üretimiyle ilgili bunu ifade edebiliriz. Bizim üreticilerimiz büyük miktarlarda kredi aldılar. Bir üretim süreci söz konusu burada. Dolayısıyla bununla ilgili kısıtlamalar devam edecek. Domatese gelince kendi pazarımızı Türk domatesine sonsuza kadar kapatmayacağız. Fakat bahsettiğim yatırım sonuçlanınca bu konu da liberalleşecek.” 
Daha sonra Rusya Federasyonu,aşamalı olarak tarım ürünlerindeki ambargoyu kaldırmaya başladı. Fakat karşılığında önemli tavizler alarak. Domateste yasak kaldırıldığında bu kez miktar kısıtlaması getirildi. Sadece Rusya’nın izin verdiği bir kaç firma toplamda 50 bin ton domatesi bu ülkeye ihraç edebilecek bir yapı oluştu.

Rusya’ya verilen tavizler

Tarım ürünlerine yönelik ambargoyu pazarlık gücü olarak kullanan Rusya Federasyonu, geçen hafta itibariyle patlıcan,biber,marul ve kabakta da yasakları kaldıracağını ilan etti.Böylece tüm ürünlerde yasak kaldırıldı.
Rusya’nın, tarım ürünlerinde yasakları kaldırmanın karşılığında ciddi tavizler aldığı biliniyor. Verilen tavizler doğrultusunda Rusya Tarım Bakanı Alexander Tkachev, Türkiye’ye et,süt ve balık ihraç edeceklerini açıkladı.

Tarım Bakanı’nın haberi yok!

Önceki gün gazeteciler, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya Rusya’nın Türkiye’ye yapacağı et,süt ve su ürünleri ihracatını sordu. Fakıbaba, özetle şu yanıtı verdi:”Gittiğiniz ülkede diyorlar ki ‘Sizden bu kadarlık mal alıyoruz, siz bizden ne alacaksınız?’ Bu en fazla et konusunda oluyor. Mecburen bir şeyler almak zorunda kaldığınızda et gündeme geliyor. Süt ve su ürünlerini ilk defa duyuyorum. Genelde ülkelere gittiğimizde mutlaka ihracat ve ithalat şeması ortaya çıkıyor, ülkelerle oturup bir yerde anlaşmak zorunda kalıyorsunuz. Bu pazarlıklar oluyor. Bu bağlamda süt ve su ürünleriyle ilgili bizim bilgimizde böyle bir konu yok ama et ile ilgili konuşulduğunu biliyorum. Genelde halkın sandığı gibi Türkiye’nin et ihtiyacından değil, siyasi amaçlı olarak veya ihracat yaptığınız ülkelerden ithalat da yapmak zorunda olduğunuzdan dolayı bazı kalemlerde ister istemez bazen böyle şeyler gündeme gelebiliyor.”
Açıklamanın özeti şu;Rusya’dan et, süt ve balık alacağız. Fakat,Tarım Bakanımızın süt ve balık konusunun konuşulmasından haberi bile yok. Fakıbaba’nın açıklamalarına göre, et ithalatı da zaten ekonomik nedenlerle değil, siyasi olarak yapılıyormuş. Yani,Türkiye 2010 yılından bu yana yaklaşık 5.5 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithalatını “siyasi” olarak yapıyor. Yapmaya da devam ediyor. Bu neyin siyaseti acaba?
Özetle, Rusya’dan ithal edilecek et,süt ve balık bu ürünlerdeki üretimi olumsuz etkileyecek.Bir çok ülke yerli üretimi artırmak için büyük yatırımlar yaparken, tarım ürünü ihraç etmek için ciddi pazarlıklar yaparken, tarım ülkesi Türkiye, üretimi yok etmek,tarım ürünü ithal etmek için ciddi ciddi siyaset yapıyor.

Amerika ile ticaret savaşında yeni cephe;soya

0
Türkiye tükettiği soyanın sadece yüzde 7'sini üretiyor

Amerika ile ticaret savaşında yeni cephe;soya

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump göreve geldiği günden bu yana ithalat yerine yerli üretimi destekleyeceklerini söylüyor. Yatırımcıları Amerika’da üretim yapmaya davet ediyor.
Kapitalizmin kalesi Amerika,üretimi desteklemek,ithalatı engellemek için bazı sınırlamalar, vergiler getirerek korumacı bir politika uyguluyor. Son olarak demir çelik ithalatına yüzde 25 vergi uygulanacağı duyuruldu.
Demir çelikte yüzde 25 vergi uygulamasına karşılık Türkiye’nin de Amerika’dan ithal ettiği pamuğa fon uygulaması gündemde. Türkiye, uzun yıllar pamuk üretimi yerine ithalatı destekleyen politikalar uyguladı. Özellikle 1990’lı yıllarda Amerika’nın 2 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli GSM kredileri ile bu ülkeye pamuk ithal edilerek yerli üretim adeta yok edildi.
Türkiye, bu sistemli politikanın sonucunda pamukta ürettiğinden daha fazlasını ithal ediyor. Son iki yılda üretimdeki artışa rağmen 1.5 milyon ton pamuk ihtiyacının 800-900 bin tonu ithal ediliyor. Bunun da yaklaşık yüzde 45’i Amerika’dan alınıyor. Üretim artırılmadan Amerikan pamuğuna fon uygulanması, ya yeni pazar bulunması veya Amerika’dan daha pahallıya pamuk alınması anlamına gelir.
Yıllarca pamuk ithalatı yerine, üretimin desteklenmesi ve artırılması gerektiğini yazdık. Dinleyen olmadı. Türk çiftçisine verilmeyen destekler Amerikan çiftçisine sağlandı.

Soya ihtiyacının yüzde 93’ü ithal ediliyor

Amerika ile tırmanacak ticaret savaşında asıl en önemli ürünlerden birisi soya. Türkiye’ nin yıllık soya ihtiyacı 2 milyon tonun üzerinde. Üretimi ise yıllık ortalama 100 ile 150 bin ton arasında değişiyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’nin soyadaki kendine yeterlilik oranı yüzde 6.9 seviyesinde.
İnsanların ve hayvanların beslenmesi için vazgeçilmez ürünlerden biri olarak kabul edilen soya ithalatının çok büyük bölümü Amerika,Arjantin,Brezilya ve Kanada’dan ithal ediliyor. Bu ülkelerdeki üretimin neredeyse tamamı genetiği değiştirilmiş soya. Türkiye, yem amaçlı olarak genetiği değiştirilmiş soya ithal ediyor.
Amerika ile yaşanan ticaret savaşında soya konusunda atılacak her adım hayvancılık sektörünü doğrudan etkileyecek. Türkiye’nin soya ithalatına engel koyması bir yana, Amerika “size soya vermiyorum” dese hayvancılıkta büyük kriz olur.
Yaşanan ticaret savaşları daha da derinleşecek. Bu nedenle soya üretiminin artırılması hem gıda sektörü hem de hayvancılık için büyük önem taşıyor.

Üretim neden artırılamıyor?

Soya konusunda çalışmalar yapan ve soya tohumu üreticisi Progen’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday yapılması gerekenleri şöyle özetliyor:
“Hem insan ve hayvan beslenmesinde, hem de sanayide son derece önemli bir ürün olan soya, diğer bitki ve hayvan yem kaynaklarına göre, birim alandan daha fazla ve ucuz protein sağlayan bir ürün. Ülkemiz soya tüketimi yıllara göre değişmekle birlikte iki milyon tonun üzerinde. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre 2016 yılında ithal edilen soya tohumu miktarı 2 milyon 175 bin ton.Yağlı tohumlar ve türevleri ithalatı için 2016 yılında ödenen döviz miktarı 3.47 milyar dolar.Bu değer son on yılda ithalat için ödenen döviz miktarının yaklaşık üç kat arttığı anlamına geliyor.Üretim miktarımız ise Türkiye İstatistik Kurumu 2017 verilerine göre sadece 140 bin ton civarındadır. Bitkisel Ürün Denge Tablolarına göre tüketimimizin ancak yüzde 6.9’unu yerli üretim soya ile karşılıyoruz.
Oysaki, soya dünya genelinde birçok ülke için yağlı tohumlar arasında öncelikli ürün olarak kabul görüyor ve toplam yağlı tohum üretiminin yaklaşık yüzde 55-60’ını soya oluşturuyor. Ülkemizde ise bu oran sadece yüzde 2 düzeyinde.
Soya ithalatımızda son zamanlarda yaşanan ve değişik nedenlerden kaynaklanan sıkıntılar, kanatlı sektörünün yem tedarikini riske ediyor ve soya fiyatları hızla yükseliyor. Bilindiği gibi, Türkiye soya ithalatını en fazla ABD, Arjantin, Brezilya, Kanada gibi ülkelerden yapmaktadır. Bu ülkeler genetiği değiştirilmiş ürün ekilişlerinde önemli bir yere sahiptir. Dünyadaki toplam genetiği değiştirilmiş ürünlerin ekiliş alanı 185 milyon hektardır ve bu dört ülke bu miktarın 157 milyon hektarını oluşturmaktadır. Dünya soya üretimi yaklaşık 117 milyon hektar alanda yapılmakta ve bunun yüzde 78’i genetiği değiştirilmiş çeşitlerin ekildiği alanlardan oluşmaktadır. İthal ettiğimiz soyalarda böyle bir tablo varken, yerli soya üretimimizin konvansiyonel olması da önemli bir avantaj olarak ortaya çıkmaktadır.”

TMO, 3 yıl alım garantisi vermeli

Ali Özbuğday’ın anlattığına göre, soya üretiminin artmamasının önemli nedenleri var. Bunlardan birisi, çiftçiler tarafından soyanın alternatifi olarak görülen iki ürün var.Mısır ve pamuk. Pamuk konusunda devlet koruması yok. Fakat mısırda hem yüksek vergi duvarı var.Hem de Toprak Mahsulleri ofisi tarafından alım garantisi olan bir ürün.
Soya tarımının yaygınlaşmamasındaki en önemli nedenlerden birisi,fiyat istikrarsızlığı. Dünya fiyatlarındaki dalgalanmalardan buğday ve mısır gibi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin destekleme fiyatlarıyla korunan ürünlerin aksine direkt etkilenen soya üreticilere güven vermiyor. Yıldan yıla satış fiyatlarındaki dalgalanmalar ve satış kaygısı üreticiyi bu üründen uzaklaştırıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) gibi pazar yapıcıların devrede olması ve asgari 3 yıllık bir destekleme alım politikası ile soyanın satış kaygısını ortadan kaldırması soya tarımının yaygınlaşmasını sağlar. Ayrıca destekleme primleri de büyük önem taşıyor.
Ayrıca bitkisel üretimde uygulanan havza modeli kapsamında bir çok havza da soyanın destekleme kapsamına alınmaması üretimin önündeki engellerden birisi olarak görülüyor.
Özetle, ticaret savaşında yeni cephe soya olabilir.Soya üretimini artıramazsak gıdada ve hayvancılıkta yeni krizlere hazırlıklı olmalıyız.

Türkiye, Amerika’nın nişasta bazlı şeker pazarı mı olacak?

0
Şeker piyasası yeniden düzenleniyor

Türkiye, Amerika’nın nişasta bazlı şeker pazarı mı olacak?

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. bünyesindeki, 25 şeker fabrikasından 14’ü satılıyor. Özelleştirme ilanları yayınlandı.
Geçen hafta yazdığımız gibi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sadece fabrika binalarının satılması, arazilerinin ranta açılması değil. Asıl, yapılmak istenen şeker piyasasını yeniden düzenlemektir.

Piyasanın düzenlenebilmesi için şeker fabrikalarının özelleştirilmesi,pancar üretiminin azaltılarak Türkiye’nin nişasta bazlı şekere muhtaç hale getirilmesi gerekiyor.Yeni piyasa düzeni için yapılacak özelleştirme kime ne yarar sağlayacak?
Bu soruya net yanıt verilebilirse yapılmak istenen özelleştirmenin asıl amacı daha iyi anlaşılacaktır.

“Şekerde özelleştirme sadece fabrikaların satılması değil” başlığı ile şekerde özelleştirme konusunu 28 Şubat 2018’de ayrıntılı olarak yazdık. Yazının yayınlandığı gün Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği(NÜD) Başkanı Rint Akyüz aradı. Uzun sayılabilecek sohbetten öne çıkan konuları paylaşmakta yarar var.

NBŞ üretiminden çok daha fazlası ithal ediliyor

Nişasta bazlı şeker üreticileri olarak, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin Cargill ve nişasta üretimi ile ilişkilendirilmesinden rahatsız olduklarını belirten Rint Akyüz şunları anlattı: “Türkiye’de 1 milyon ton civarında nişasta bazlı şeker üretim kapasitesi var. Şeker Yasası ile bize verilen kota 232 bin ton.Dönemin Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz bize kotayı 4 yılda kaldıracaklarına dair söz verdi. Aradan 18 yıl geçti.Biz kotanın kaldırılmasını bekliyoruz. Bugüne gelindiğinde bize verilen üretim kotası 300 bin ton civarında. Türkiye’nin nişasta bazlı şeker tüketimi 1 milyon ton. Biz bu ihtiyacın üçte birini üretiyoruz. Kalan üçte ikisinin şeker pancarından elde edilen şekerden karşılandığını mı sanıyorsunuz? Hayır. Bu üçte ikilik bölümü başkaları karşılıyor. Büyük gıda firmaları ilgili bakanlığa giderek mağdur olduklarını,sıvı şeker bulamadıklarını söyleyerek yüzde 15 gümrükle ithalat hakkı elde ettiler. Büyük firmalar kendi ihtiyaçlarını düşük vergi ile ithal ediyor. Kota ile yerli sanayiye ürettirilmeyen glikoz ve izoglikoz, ithalatla karşılanıyor. Ayrıca bir çok ülke ile serbest ticaret anlaşması var. Bu anlaşmalar çerçevesinde ithalat yapılıyor.”

Mısır veriminde büyük artış var

Geçen yıl ilk kez kota artışı alamadıklarını belirten Rint Akyüz, başka yollardan da Türkiye’ye nişasta bazlı şeker girişi olduğunu iddia etti.Türkiye’deki sanayiciye “yerli mısırla üretim zorunluluğu” getirildiğini hatırlatan Akyüz, Amerika’da dekara 600-750 kilo mısır verimi olmasına karşın, Konya’da damla sulama ile dekara 2 ton verim alındığını ve mısır üreticisinin bu başarısının gözardı edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Rint Akyüz’ün anlattıklarından, hükümete sunulan raporlardan da anlaşılacağı üzere nişasta bazlı şeker üreticileri her dönem hükümet nezdinde kota pazarlığı içerisinde. Verilen ve yerine getirilmeyen sözler var. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile bu sözler yerine getirilecek.

Cumhurbaşkanı müdahil olmayacak

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısından sonra basın toplantısı düzenleyen Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şeker fabrikalarının özelleştirilmesine müdahale etmeyeceğini açıkladı.Her konuya müdahil olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke tarımını,insan sağlığını, ülkenin geleceğini bu denli yakından ilgilendiren bir konuda, üstelik Baş Danışman Yiğit Bulut’un “Cumhurbaşkanı bu özelleştirmeye izin vermez” açıklamalarına rağmen neden müdahil olmuyor?

Cumhurbaşkanı’nın müdahil olmaması şeker fabrikalarının satılacağı anlamına mı geliyor?
Sadece şeker fabrikalarının olduğu illerde değil,ülke genelinde özelleştirmeye karşı büyük tepki var. Hükümet, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı oluşan bu toplumsal muhalefetten rahatsız. Mahir Ünal’ın açıklamalarından bu net olarak anlaşılıyor. Ünal,partinin ve hükümetin görüşünü tekrarlayarak, fabrikaların “zarar” ettiği için satılacağını, özelleştirmeden şeker pancarı üretiminin etkilenmeyeceğini,çalışanların mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Et,süt ve yem özelleştirmelerinden ders alınsın

Geçmişte tarım konusunda yapılan özelleştirmelere bakıldığında, bundan en çok üretimin,üreticilerin ve çalışanların olumsuz etkilendiği çok açık olarak görülüyor. Daha önce de yazdığımız gibi önümüzde hayvancılık konusundaki özelleştirme örneği var. Et ve Süt Kurumu’nun bir çok kombinası, Süt Endüstrisi Kurumu’nun fabrikaları,Yem Sanayi fabrikaları özelleştirildi. Ne oldu?

Türkiye hayvancılıkta tamamen dışa bağımlı bir ülke oldu. Dün haber olarak yazdık. Avrupa’nın birinci,dünyanın yedinci büyük tarım ülkesi olduğu iddia edilen Türkiye, Avrupa Birliği’nin sığır pazarı oldu. Avrupa Birliği, hayvancılıkta düştüğü krizi, Türkiye’ye ithalat yaparak atlattı. Avrupa Birliği’nin en çok sığır ihraç ettiği Türkiye, bu haberimizin yayınlandığı gün 60 bin başlık yeni bir sığır ithalat ihalesi açtı.

Hayvancılıktaki özelleştirme Türkiye’yi dışa bağımlı,her yıl milyarlarca dolar ithalat yapan ülke konumuna getirdi.Avrupa’nın sığır pazarı olduk. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ile Amerika’nın nişasta bazlı şeker pazarı mı olacağız.?

DÜNYA Gazetesi’nde 30 yıl

0
Dünya Gazetesi'nde 30.yılım

DÜNYA Gazetesi’nde 30 yıl

Ekonomi gazeteciliğinde 38. yılına giren DÜNYA,sadece yazılı basında değil, dijital,internet yayıncılığında da güvenilen,izlenen yazdıklarıyla gündem oluşturan gazetecilik yapıyor.
Yaygın iletişim araçları sayesinde herkesin elindeki cep telefonuyla “gazetecilik” yaptığı,haber,fotoğraf,video paylaştığı, medyanın “yandaş” veya “düşman” ilan edildiği bir ortamda güvenilir ve doğru bilgiye ulaşmak kolay değil. DÜNYA Gazetesi tam 38 yıldır doğru ve güvenilir bilginin kaynağı oldu.

Henüz 23 yaşındayken çalışmaya başladığım DÜNYA Gazetesi’nde 30 yılımı doldurdum.İlk adımı attığımda, 30 yıl burada çalışacağımı düşünmemiştim. O zamanlar “kariyer planlaması” diye bir kavram yoktu. Vardıysa da benim haberim yoktu. İzmir’de gazetecilik yapmak istiyordum. Bütün planım buydu.

Nezih Demirkent’in sınavından geçmek

Üniversiteden mezun olduktan sonra, DÜNYA Gazetesi’nin İzmir’deki Cumhuriyet Bulvarı Elçin İşhanı Numara 118’deki bürosunda 15 Mart 1988’de stajyer muhabir olarak başladım. O zaman İzmir Temsilcisi Yener Özkesen’di. Haber merkezinde Serap Zeybek ve Jale Karadağ(Özgentürk) çalışıyordu.

DÜNYA’nın kurucusu Nezih Demirkent ile gazeteye başladıktan kısa bir süre sonra Efes Oteli’nde tanıştım. O ilk tanışmada bir çok soru sordu. Sonradan bu soruların benim için bir sınav olduğunu ve sınavdan başarıyla geçtiğimi anlayacaktım. Bu görüşmeden kısa süre sonra kadroya alındım.

İzmir Temsilciliği’nde sadece İzmir’den değil, Manisa,Denizli,Balıkesir,Aydın, Muğla, Uşak,Afyon’dan haberler yazar,O illerin ekonomisini anlatan özel ilaveler hazırlanırdı. Bunun bize en büyük yararı bütün bölgenin ekonomisine hakim olmamızı sağlamasıydı. Sonra bu illerde bürolar açıldı. DÜNYA Gazetesi ülke genelinde yaygın büroları ile başka gazetelerin pek ilgi göstermediği küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunlarını,başarılarını ülke gündemine taşıyarak çok önemli bir görev üstlendi.

Anadolu’nun ve tarımın sesi oldu

Bir yandan DÜNYA Gazetesi kendi örgütlenmesini, kendi kurumsal kimliğini oluştururken, bir yandan da Anadolu’nun sesi olma özelliğini geliştiriyordu.Gazeteyle birlikte bizim de kişiliğimiz,hayata bakışımız,gazetecilik anlayışımız şekillendi. Bu nedenle çok şanslıydık. Nezih Demirkent gibi usta bir gazeteci ile ve bağımsız,tarafsız gazetecilik yapan DÜNYA’da çalıştığımız için.

Nezih Bey, bilgisini paylaşmayı, çalışanların ve özellikle alanında uzman kişilerin gazete ile sıkı bir bağ kurmasını çok önemserdi. Arşivimi karıştırırken “Dünya Aylık Bülten” adıyla daktiloyla yazılıp çoğaltılan kurum içi bültenin ilk sayısını buldum. Nezih Bey’in ilk sayfadaki yazısı, 30 yıllımızın hatta DÜNYA Gazetesi’nin 38 yıllık geçmişinin temel harcını oluşturuyor.
Nezih Bey biz DÜNYA’lılara şöyle sesleniyor:

” Gazetecilikte iki konuda hasis (cimri,pinti) olamazsınız. Biri bilgilenme,diğeri de eleştiri.
Meslek hayatınız boyunca hep bilgilenme ihtiyacını duymalısınız.Ben bilirim,demek şansınız yoktur. Çünkü aldanmak her insanın en büyük eksiğidir.Öğrenmek için çaba sarf edecek,okuyup araştırmaktan,dinlemekten kaçınmayacaksınız.
Bunun yanı sıra yazdığınız her haberin beğenildiğini sanmak veya yazılarınızın büyük ilgi topladığını kabullenmek sizi çok kere yanlışa itebilir. Bunun için eleştiriye açık olmanız gerekir. Çünkü bu sayede kendinizi geliştirme imkanını elde edebilirsiniz.”

Bu anlayış geçen 30 yılımızın temel felsefesi oldu. Haber,yazı yazarken hep doğru bilginin peşinde olduk.

Gazetenin İzmir Bürosu’ndaki yeni yapılanma çerçevesinde 1995 yılında İzmir Haber müdürlüğü görevini üstlendim. Haber müdürlüğü devam ederken, Nezih Bey’in önerisi ile 1996’da tarım yazmaya başladım. Medyanın, “köylüler gazete okumaz” diyerek görmezden geldiği, sayfalarında yer vermediği tarım sektörünün geleceğini yıllar önce gören bir vizyona sahip olan Nezih Bey’in gazetesi DÜNYA, iki yıl sonra 1998’de tarım sayfası yayınlayan ilk gazete oldu.

Krizden başarıyla çıkmak

Nezih Bey, 11 Şubat 2001’de yaşama veda edince, medyadaki genel kanı, DÜNYA’nın uzun süre yaşamayacağı, el değiştireceği yönündeydi. Nezih Bey’in ölümünden sadece 9 gün sonra Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşadı. Bu krizde tam bir yaprak dökümü yaşandı. İflas edenler, küçülenler oldu.Milyonlarca insan işsiz kaldı. Böyle bir dönemde DÜNYA’yı ayakta tutmak ve bugünlere getirmek gerçekten gazeteyi yeni baştan kurup büyütmekten daha zordu. Demirkent ailesi bu dönemde gazeteyi elden çıkarabilir,almak isteyen çok kişi varken satabilirdi. Zor olanı seçerek “yola devam” dediler. Didem Demirkent yönetiminde gazete o büyük krizi atlattı.
Kriz günlerini geride bırakırken gazetemizin kuruluşunda büyük emeği olan Prof. Dr. Işın Demirkent,3 Şubat 2006’da yaşama veda etti.

Nezih Demirkent, kurduğu gazeteyi 13 yılda çok önemli bir yere getirdi. Fakat O’nun eserini yaşatmak ve bir çok badireyi atlatarak 38. yıla taşımak, Didem Demirkent yönetiminde,genel yayın yönetmeninden gazete dağıtıcısına kadar tüm çalışanların çabası ile oldu.

Özetle, 1988 yılında stajyer muhabir olarak başladığım, İzmir Haber Müdürlüğü, 2004-2007 döneminde İzmir Temsilciliği ve 1996’dan bu yana aralıksız olarak 22 yıldır tarım yazarlığı yaptığım DÜNYA’da 30 yıl boyunca hep sevgi,saygı,destek ve huzur buldum.Bu desteği ve sevgi ortamını sağlayan Demirkent ailesine,çalışma arkadaşlarıma ve siz okurlarımıza şükranlarımı sunar,DÜNYA’nın 38.yılını kutlarım.

Türkiye, Avrupa’nın sığır pazarı oldu

0
Avrupa'nın en çok sığır ihraç ettiği ülke Türkiye oldu

Türkiye, Avrupa’nın sığır pazarı oldu

Avrupa Komisyonu’nun 2017 verilerine göre, Avrupa Birliği’nin sığır ihracatındaki en büyük pazarı Türkiye oldu. Avrupa Birliği, Türkiye’ye sığır ihracatını 4 yılda 5 bin tondan 85 bin tona çıkardı. Yapılan ihracatın değeri ise, aynı dönemde 30 milyon Avro’dan 342 milyon Avro’ya ulaştı.

Hayvancılıkta ithalata dayalı politikanın uygulanması ile Türkiye, Avrupa Birliği’nin sığır pazarı oldu. Avrupa Komisyonu verilerine göre,Avrupa Birliği, 2017 yılında Türkiye’ye yaklaşık 85 bin ton(karkas eşdeğeri) büyükbaş canlı hayvan ihraç etti. Bu ihracatla Avrupa Birliği’nin bir numaralı pazarı Türkiye oldu. Türkiye’den sonra ikinci sırada Hong Kong üçüncü sırada İsrail var.

Avrupa Komisyonu’nun “Verilerle Avrupa Birliği Et Piyasası Raporu”, Et ve Süt Kurumu bülteninde yayınlandı. Verilere göre, Avrupa Birliği 2017 yılında toplamda 706 bin ton karkas eşdeğeri canlı büyükbaş hayvan ihracatı gerçekleştirdi. Bu ihracatın yüzde 12’si Türkiye’ye yapıldı. Avrupa Komisyonu verilerine göre, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden canlı hayvan ithalatı 2013 yılından bu yana sürekli artıyor. Buna göre, Avrupa Birliği 2013 yılında Türkiye’ ye 5 bin 86 ton karkas eşdeğeri canlı hayvan ihraç ederken 2014’te 8 bin 98 ton, 2015’te 57 bin 504 ton, 2016’da 71 bin 142 ton ve 2017’de ise 84 bin 944 tonluk ihracat ile rekor seviyeye ulaştı. Verilere göre, son 3 yılda Avrupa Birliği en çok canlı büyükbaş hayvan ihracatını Türkiye’ye gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ithalat faturası büyüdü

Avrupa Komisyonu verilerine göre, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden sığır eti eşdeğeri canlı hayvan ithalatına ödediği döviz her yıl katlanarak artıyor. Verilere göre, 2013 yılında Türkiye’ye 30 milyon 858 bin Avro karkas et eşdeğeri canlı hayvan ihracatı yapan Avrupa Birliği, 2014’te bu ihracatı 46 milyon 681 bin Avro’ya, 2015’te 342 milyon 415 bin Avro’ya çıkardı. Avrupa Birliği’nin değer olarak Türkiye’ye en çok ihracat yaptığı yıl ise 2016 oldu. Avrupa Birliği, 2016’da Türkiye’ye 419 milyon 817 bin Avro değerinde canlı büyükbaş hayvan ihracatı yaptı. 2017 yılında ise Türkiye’ye yapılan sığır eti ihracat değeri 342 milyon 415 bin Avro oldu.

AB,Türkiye ile havancılığını kurtardı

Türkiye pazarı Avrupa Birliği’nin canlı hayvan ihracatını canlandırdı. Avrupa Birliği’nin 1995’te 1 milyon 263 bin ton olan ihracatı 2009 yılında 248 bin tona kadar düştü. Türkiye’nin ithalat kapılarını açmasıyla ihracatını tekrar artırmaya başlayan Avrupa Birliği 2017 yılında Ocak-Kasım döneminde 706 bşin tona yükseltti.Aynı dönemde Avrupa Birliği’nin ithalatında ise düşüş oldu. 1995’te 452 bin ton olan sığır eti ithalatı 2005’te 565 bin tona ulaştı. 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde ithalat en düşük seviye olan 288 bin tona geriledi. Avrupa Birliği ithal ettiğinden daha fazlasını ihraç etmeye başladı. En çok ihracat yapılan ülke ise Türkiye oldu.

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye sığır ihracatı

YIL Sığır ihracatı(ton) İhracat değeri(Avro)
2013 5.086 30.858
2014 8.098 46.681
2015 57.504 342.415
2016 71.142 419.817
2017 84.944 342.415

Tekirdağ Büyükşehir, tarım yatırımlarını 3 kulvarda sürdürüyor

0
Tekirdağ Büyükşehir tarım yatırımlarını 3 kulvarda sürdürüyor

Tekirdağ Büyükşehir, tarım yatırımlarını 3 kulvarda sürdürüyor

İstanbul’a komşu olan Tekirdağ,sanayi ve turizmin yanı sıra tarımda da çok önemli potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendirmek için Tekirdağ Büyükşehir belediyesi tarım faaliyetlerini , üretimin artırılması,gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve pazar paylarının artırılması için üç kulvarda çok sayıda proje uyguluyor.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,ilin tarımsal potansiyelini değerlendirmek için,üretimin artırılması,gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve pazar paylarının artırılması için bir çok proje uyguluyor.
Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde Kırsal Kalkınma, Alt Yapılar ve Haller Şube Müdürlüğü ile kırsal kalkınmaya yönelik projeler uyguladıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:” Tarımsal kalkınmaya yönelik projelerimizi 2015 yılından bu yana üç kulvarda uygulamaya devam ediyoruz.Birincisi; “Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi” kapsamında, kırsal turizm, manda yetiştiriciliği, odun dışı orman ürünleri, arıcılık faaliyetlerimiz var.İkincisi; “Üretimin Artırılması” başlığı altında, tarımsal sulama, iklim değişikliğinin tarıma etkileri, alet makine desteği, tarla yollarının yapımı, fidan desteği, bağcılık, mera yönetimi, yem bitkileri ekilişi, damızlık koç ve teke dağıtımı, eğitim- yayım hizmetleri konusunda projeler uyguluyoruz. Üçüncü olarak ise, “Pazar Paylarının Artırılması” için, meyve ve sebze toptancı hali, su ürünleri hali, soğuk hava deposu,süt soğutma tankları yatırımları yapıyoruz.

Arıcılığa özel önem veriliyor

Gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesine yönelik projeler kapsamında arıcılığa özel önem verdiklerini anlatan Albayrak: “Tekirdağ’ın tarımsal üretim deseni ve arazi kullanım dağılımı dikkate alındığında, arıcılığın mutlak suretle geliştirilmesi gerekiyor. Projemiz aile işletmelerinin gelirlerini arttırmada büyük yararı olduğu gibi Tekirdağ mevcut tarımsal üretim kalıbının ve sahip olunan mekanizasyon derecesinin sebep olduğu yüksek orandaki atıl iş gücü de üretime katılmış olacaktır. Bu proje 2015 yılında başladığında 1600 aday arıcıya bir haftalık eğitim verdik. Proje kapsamında il genelinde koşullara uygun olan 930 kişiye üç yılda 12 bin adet kovan dağıtıldı. Yeni müracaatlar ile proje yararlanıcı sayısı 1035’e yükselmiş olup, bunlardan 260 kişi 30 kovanlık işletme seviyesine ulaşarak proje ile Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olabilir ölçeğe ulaştı. Bu yıl dağıtılacak 4 bin adet çift katlı modern kovanların ihalesi tamamlandı.”dedi.

Manda yetiştiriciliğine destek

Yok olmaya yüz tutan manda yetiştiriciliğini Saray ilçesinde yeniden canlandıracak bir projeyi Tekirdağ ili Manda Yetiştiricileri Birliği ile sürdürdüklerini belirten Albayrak şunları söyledi: “Yetiştiriciliği eskiden beri yapılan ancak sayıları gittikçe azalan manda varlığının çoğaltılması, verimliliklerinin artırılması ve markalaşma yoluna gidilmesini amaçlıyoruz.Bu projenin kırsal kesimde tarımsal üretimin devamlılığını sağlamak gibi ekonomik gerekçeler yanında göçün önlenmesi, kırsal kesim gelir kalemlerini çeşitlendirerek gelir düzeyinin artırılması yoluyla refah düzeylerinin yükseltilmesi gibi sosyokültürel amaçları da bulunmaktadır. Projenin uygulanması ile ilçe genelindeki manda sayısı 1400 başa ulaştı. En önemli çıktı, Saray ilçesinde mandacılığın tekrardan yaygınlaşıp, canlanması oldu.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin diğer önemli projeleri:

Koyunculuğu Geliştirme: Tekirdağ İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ile uygulanan proje kapsamında 418 işletmeye toplamda 600 baş damızlık merinos koç teslim edildi.

Mera İyileştirme ve Yönetimi: Yeterli düzeyde verim alınamayan meralar ıslah edilerek, bu güne kadar 83 kırsal mahallenin 95 bin 600 dekarlık merasına 2 bin 389 ton kompoze gübre verildi. Hayvanların su ihtiyacının karşılanması amacıyla 44 adet hayvan içme suyu göleti yapıldı.

Yem Bitkileri Projesi: Hayvan yetiştiricilerine kendi yem bitkilerini üretmelerini teşvik etmek amacı ile il genelinde 1305 çiftçiye 131 ton yem bitkisi tohumu dağıtıldı.

Bağcılığı Geliştirme:Tarım Kooperatifler Birliği ile Bağcılığı Geliştirme Projesi ile birim alandan alınan üzüm miktarının ve kalitesinin yükseltilmesi, bağcılıkta özellikle mekanizasyon olanaklarının geliştirilmesi ile verimliliğin artması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi sofralık bağ alanı yüzde 3 oranında artırıldı.

Meyveciliği Geliştirme: Şarköy Ziraat Odası ile yürütülen proje ile kapama meyve bahçeleri tesisini yaygınlaştırmak, ekonomik ömrünü tamamlamış meyve ağaçlarını gençleştirmek, bahçelerde bulunan boşlukların meyve fidanı dikerek değerlendirilmesini sağlamak, tarımsal arazi varlığı az ve küçük işletmelerin katma değeri yüksek ancak işçilik talebi fazla olan meyveciliği geliştirilmesi hedefleniyor.

Hijyenik Süt Projesi: Süt üreticilerinin ürettikleri sütü hijyenik koşullarda saklayabilmesi, gelirlerinin ve refahının yükseltilmesi için Çorlu Süt Üreticileri Birliği’ne 2 tonluk ve Saray Manda Süt Üreticileri Birliği’ne 1 tonluk süt soğutma tankının montajı yapılarak teslim edildi.

Şekerde özelleştirme sadece fabrikaların satılması değil

0
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kime yarar

Şekerde özelleştirme sadece fabrikaların satılması değil

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi bir kez daha gündemde. Devlet sahip olduğu 25 şeker fabrikasından14’ünü özelleştirmek,satmak için ihale açtı. Fabrika bazında ihaleler Nisan ayında yapılacak.
Şekerde özelleştirme sadece fabrikaların satılması değil. Ekonomik ve sosyal bir çok değer de satılmış olacak,daha doğrusu kaybedilmiş olacak. Faaliyet gösterdiği kentin lokomotifi konumundaki bu fabrikaların satışından pancar ekicisi,çalışan işçi,yöre halkı, esnaf, hayvancılık yapanlar,taşımacılık işiyle uğraşanlar doğrudan etkilenecek.
Özelleştirmenin yaratacağı tahribatı, yıkımı anlamak için şeker sektörüne yakından bakmak gerekiyor. Türkiye’de ve dünyada şeker piyasasında neler oluyor? Böyle bir piyasada özelleştirmenin sonuçları ne olur?

1- Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin 2016 Sektör Raporu’na göre, 2016-2017 döneminde dünya şeker üretimi 168 milyon ton, tüketimi ise 174 milyon ton civarında. Yaklaşık 6 milyon ton arz açığı var. Dünyada daha fazla tüketim, ticaret dengesinde daralma, stok-tüketim oranında kritik seviyede düşüş var.Böyle bir dönemde şeker fabrikalarını özelleştirerek şeker üretiminden vazgeçmek daha pahallıya şeker ithal ederek tüketmek anlamına gelir.

2- Dünya beyaz şeker fiyatları 2016’da yüzde 34 oranında arttığı dikkate alındığında ithalata olan bağımlılık gelecekte çok büyük sorunlar yaratacaktır. Kaldı ki, şeker ithalatçısı ülkeler üretimlerini artırmak için büyük yatırımlar yapıyor.

3- Dünyada şekerin yüzde 77’si kamıştan,yüzde 23’ü pancardan elde ediliyor. Türkiye’nin kamıştan şeker üretim olanağı olmadığına göre, pancardan vazgeçmesi,şekerden vazgeçmesi anlamına geliyor.

4- Dünyada kalorili tatlandırıcılar sakaroz ve nişasta bazlı olmak üzere iki ana grupta yapılıyor. Sakaroz kökenli şekerler pancar ve kamıştan, nişasta bazlı şekerler ise mısır,buğday ve patates gibi yine tarımsal kökenli ürünlerden elde ediliyor. Ancak, mısır bu işin lokomotifi. Yüksek fruktozlu mısır şurubu pancardan elde edilen şekere alternatif olarak kullanılıyor.

GDO’lu mısıra kapılar açılacak

5- Dünyada mısır şurubu üretiminde 7.6 milyon tonla ilk sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda genetiği değiştirilmiş(GDO) mısır üretiminde de lider konumda.Türkiye’de üretimi yasak olan genetiği değiştirilmiş mısır şimdilik sadece yem amaçlı olarak ithal ediliyor. Türkiye’nin fabrika özelleştirmeleri ile pancar üretiminden çekilmesi genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edilen mısır şurubuna kapılarını açması anlamına geliyor.

6- Türkiye’de Türkşeker(Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.) bünyesinde devlete ait 25 şeker fabrikası var. Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği(Pankobirlik)’in 5 şeker fabrikası var. Ayrıca özel sektöre ait 3 şeker fabrikasıyla birlikte toplamda 33 şeker fabrikası var. Pazarda devletin payı yüzde 50 civarında.

7- Nişasta bazlı şeker üreten ve iç piyasaya satışını gerçekleştiren 5 özel sektör kuruluşu var. Şeker Kanunu kapsamında kota tahsis edilen bu şirketlerin toplam üretim kapasitesi 990 bin ton. Ayrıca kota kapsamında yer almayan ve ihracat amaçlı 350 bin ton kapasiteye sahip 5 özel şirketin ihracata yönelik üretimi var.

8- Şeker Yasası’nda nişasta bazlı şeker kotası yüzde 10 olmasına rağmen Bakanlar Kurulu’na yüzde 50 artırma veya yüzde 50 düşürme yetkisi var. Bu yetki hep kota artışı için kullanıldı. 2011-2012 üretim yılında kotadaki artış yüzde 35, 2012-2013 döneminde yüzde 38, 2014-2015’te yüzde 30 ve 2015-2016 döneminde yüzde 25 oranında artış yapıldı. Şeker fabrikaları satıldığında, pancar üretimi azaldığında kotaların artırılması bir yana, şekerleme sektörü şeker bulamıyor denilerek yasa değişikliği ile kota serbest bırakılabilir. Yurt içine arz edilecek nişasta bazlı şeker üretiminde yerli mısır kullanım zorunluluğu da kaldırılabilir.

9- Avrupa Birliği’nde toplam şeker üretiminin sadece yüzde 5.1’i nişasta bazlı şekerden oluşuyor. şeker reformu ile Fransa,Hollanda,İngiltere gibi bir çok ülke nişasta bazlı şeker üretiminden çekildi.

Et,süt ve yem özelleştirmesi ibret olsun

10- Türkiye’de özelleştirme dünyadaki uygulamalarının aksine tarım kuruluşları ile başladı. Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu,Et ve Balık Kurumu,Yem Sanayi gibi hayvancılığı ayakta tutan kurumlar özelleştirildikten sonra hayvancılıkta nasıl dışa bağımlı hale geldiğimiz ortada. Milyarlarca dolarlık ithalata rağmen et fiyatı düşürülemiyor. Hayvan varlığı artırılamıyor. Milyarlarca liralık teşvik paketlerine, hibe ve desteklere, kredilere rağmen hayvancılıkta dışa bağımlılıktan kurtulamıyoruz.Bunun temelinde özelleştirme var. Özelleştirilen süt fabrikaları,yem fabrikaları,Et ve Balık Kurumu kombinalarının yerine alışveriş merkezleri yapıldı. Şeker fabrikalarının da sonu aynı olacak. Türkiye, şeker ihraç eden ülke olmaktan çıkıp şeker ithal eden ülke olacak.

Özetle, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın deyimi ile “40 kere düşünülmesi gereken” bir konu. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile, pancar üreticisi,şeker tüketicisi,fabrika çalışanları,yöre halkı-esnaf, hayvancılık sektörü,alkol ve maya üreticileri, yani ülke kaybedecek. Kim kazanacak? Kentin en değerli yerindeki fabrikaları ve arsaları yok pahasına satın alarak ranta dönüştürenler ile Türkiye’ye genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edilen mısır şurubu satacaklar kazanacak. Buna değer mi?

2018 tarım destekleri

0
2018 tarım destekleri

2018 tarım destekleri

Çiftçilere 2019 yılında ödenecek, 2018 üretim yılı tarım destekleri açıklandı. Bakanlar Kurulu’nun 26 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre, mazot,yem bitkileri,bakliyat ürünleri ve hayvancılıkta destekler artırılırken, prim desteklerinde bakliyat ürünleri dışında herhangi bir artış yapılmadı.

Bakanlar Kurulu’nun ” 2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar” ı 26 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Karar kapsamında mazot,yem bitkileri,hayvancılık ve bakliyat ürünleri desteklerinde artış yapılırken,prim desteğinde sadece bakliyat ürünlerindeki destek arttı. Pamuk,ayçiçeği, soya, mısır, zeytinyağı ve diğer ürünlerde destekler aynı kaldı.
2017 üretim yılında kaldırılan besilik hayvan kesim desteği 2018’de yeniden uygulanacak.

Mazot desteğinde artış

Mazotta ürün bazında destek artışı sağlanırken, gübre desteği geçen yıl olduğu gibi dekar başına 4 lira sabit kaldı. Pamuk ve çeltik üretenler en yüksek oranda mazot desteği alacak. Bakanlar Kurulu Kararı’na göre 2017 üretim yılında pamuk ve çeltikte dekar başına 37 lira 36 kuruş olan mazot desteği 2018 üretim yılında 40 lira olarak belirlendi. Dekar başına 4 lira gübre desteği ile birlikte pamuk ve çeltik üreticileri toplamda 44 lira destek alacak.
Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır ve patates için çiftçilere dekar başına 19 lira mazot ve 4 lira gübre olmak üzere dekara 23 lira ödenecek. Buğday,arpa,çavdar,yulaf ve tritikale üretenlere dekar başına 15 lira mazot,4 lira gübre olmak üzere 19 lira, aspir üreticilerine 12 lira mazot ve 4 lira gübre desteği, nohut,mercimek ve kuru fasulyede dekar başına 14 lira mazot 4 lira gübre, fındık,yem bitkileri, çay, soğan, kanola ve havza modeli kapsamındaki 21 ürünün dışındaki diğer ürünlere ise dekar başına 10 lira mazot 4 lira gübre olmak üzere 14 lira ödeme yapılacak. Tarlasını ekmeyip nadasa bırakanlara ise dekar başına 6 lira mazot desteği alacak. Alan bazlı destek kapsamında asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde her 50 dekar araziye kadar bir toprak analizi için Toprak Analiz Laboratuarlarına 40 lira ödeme yapılacak. Fındıkta ise geçen yıl olduğu gibi dekar başına 170 lira ödeme yapılacak.

2018 Mazot desteği

Bakliyat dışındaki ürünlere prim artışı yok

Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında fark ödemesi(prim) yapılan 17 üründen sadece kuru fasulye,nohut ve mercimekte prim desteğinde artış yapılırken diğer 14 üründe artış yapılmadı. Buna göre 2017 üretim yılında nohut,mercimek ve kuru fasulyede kilogram başına 30 kuruş olan prim desteği 50 kuruşa çıkarıldı. Geçen yıl olduğu gibi kütlü pamuk primi kilogram başına 80 kuruş, dane mısır 3, yağlık ayçiçeği 40, soya fasulyesi 60, kanola 50,aspir 55, buğday,arpa,yulaf,çavdar,tritikalede 5,çeltikte 10,çayda 13 ve zeytinyağına da kilogram başına 80 kuruş destekleme primi ödenecek.

2018 prim destekleri

Hayvancılıkta yem bitkileri ve büyükbaş desteği öne çıkıyor

Bakanlar Kurulu Kararı’nda hayvancılıkta yem bitkileri,besi hayvancılığı ve hastalıktan ari işletme destekleri artarken, küçükbaş hayvan desteklerinde artış olmaması dikkat çekti.Buna göre, yem bitkileri üretiminde çok yıllık bitkilerde dekar başına yılda 90 lira, tek yıllık bitkilerde dekara 60 lira ,silajlık mısırda dekara 100 lira,kuru şartlarda ekilişi yapılan yem bitkilerine ise yıllık dekar başına 40 lira destekleme verilecek.Bakanlıkça belirlenen “Hayvancılık Yetiştiricilik Bölgesi”nde bu desteklere yüzde 25 ilave destek sağlanacak.

2018 yem destekleri

Tohumculukta yem dışında artış yapılmadı

Yurtiçi sertifikalı tohum üretim ve kullanım desteğinde yem bitkileri dışındaki ürünlerde artış yok. Yurtiçi sertifikalı tohum kullanımında yonca desteği yüzde 100 artışla dekara 15 liradan 30 liraya çıkarıldı.Sertifikalı tohum üretiminde fiğ,korunga ve yem bezelyesi desteği kilogram başına 75 kuruştan yüzde 100 artışla 1 lira 50 kuruşa çıkarıldı. Yonca tohumu üretim desteği de dekar başına 2 liradan 4 liraya yükseltildi.

Besicilikte hayvan başına 250 lira kesim desteği

Geçen yıl kaldırılan besi hayvanı kesim desteği yoğun tepkiler üzerine bu yıl yeniden uygulanacak. Bakanlar Kurulu Kararı’na göre;Bakanlık Kayıt Sistemlerine kayıtlı, yurt içinde doğmuş ve besi süresini tamamlamış erkek sığırlarını(manda dahil) mevzuatına uygun kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere 1-200 baş için(200 dahil) hayvan başına 250 lira’ya kadar Bakanlıkça belirlenen fiyat üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

Hastalıktan ari işletme desteği yine arttı

Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip süt sığırı işletmelerinde bulunan damızlık boğalar dışındaki 6 ayın üzerindeki erkek hayvanlar hariç,tüm sığırlar için hayvan sahiplerine verilen destek 2017’de yüzde 100 artırılırken, 2018’de yine artış yapıldı. Buna göre, hastalıktan ari işletmelerde hayvan başına destek 400 liradan 450 liraya çıkarıldı. Bu kapsamda 500 başa kadar tam destek verilirken,501 baş ve üzeri hayvan sayıları için desteğin yüzde 50’si ödenecek. Onaylı Süt Çiftliği Sertifikasına sahip işletmelere hayvan başına ilave 70 lira olan destek ise 2018 üretim yılı için 80 lira olarak belirlendi.

Buzağı ve malak desteğinde artış olmadı

Geçen yıl olduğu gibi, programlı aşıları tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri buzağılara buzağı başına 350 lira, malak başına 150 lira destek ödenecek.Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara 500 lira, soy kütüğüne kayıtlı malaklara 400 lira, yurt içinde üretilen ve döl kontrolü kapsamında protokol yapılan boğaların buzağılarına ilave 50 lira ödenecek.Anaç mandalara 250 lira, soy kütüğüne kayıtlı anaç mandalara 400 lira, Bakanlıkça Yetiştirici Bölgesi olarak belirlenen Ağrı, Ardahan,Artvin, Bayburt, Bingöl,Bitlis, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya. Muş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat’taki yetiştiricilere buzağı ve malak başına 200 ilave destek ödenecek. Bu illerde buzağı başına destek geçen yıl olduğu gibi 750 lira olacak.

2018 Hayvancılık destekleri

Küçükbaşta artış yok, çoban desteğinde hayvan sayısı azaldı

Damızlık koyun keçi yetiştiriciliği yapan, yetiştirici birliklerine üye olan ve hayvanları bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olan yetiştiricilere anaç hayvan başına 25 lira destek verilecek. Mardin,Siirt ve Şırnak’ta anaç tiftik keçilerine ilave 20 lira ödeme yapılacak.Çoban istihdamı kapsamında geçen yıl 250 küçükbaş ve üzeri anaç hayvan varlığına sahip işletmelere veya çobana verilen yıllık 5 bin lira destek değişmedi. Ancak hayvan varlığı alt sınırı 250’den 200’e düşürüldü.

Düve desteğinde hayvan sayısı düştü

Bakanlıkça “Yetiştirici Bölgesi” olarak belirlenen illerde ve Bakanlıkça belirlenecek (mera, iklim yapısı, yetiştirici kültürü ve bölge yetiştiriciliğine uygun ırklarla yapılacak) diğer illerde 200 başa kadar düve alımına. Bakanlıkça belirlenecek düve bedelinin yüzde 30’u kadar destekleme ödemesinde hayvan sayısı 200 baştan 100 başa indirildi

Süt desteği bakanlıkça belirlenecek

İnek,koyun,keçi ve manda yetiştiriciliği yaparak çiğ süt üretenlere yapılacak destekleme primi Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Ödeme 2019 bütçesinden

Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yayınlanan ve 1 Ocak-31 Aralık 2018 üretim döneminde geçerli olan 2018 yılı tarım destekleri 2019 bütçesinden ödenecek.

TMO, 138 bin ton fındığı satışa çıkardı

0
TMO,fındık satacak

TMO, 138 bin ton fındığı satışa çıkardı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) satın aldığı 138 bin ton kabuklu fındığı satışa çıkardı. Giresun kalite kabuklu fındığın kilosunu 12 lira 50 kuruş, Levant kalite kabuklu fındığın kilosunu 11 lira 50 kuruş ve Sivri kalite kabuklu fındığın kilosunu ise 10 lira 50 kuruştan, 2016 ürünü fındıklar ise bu fiyatların 50 kuruş altında satılacağını ilan eden Toprak Mahsulleri Ofisi, bu fiyatların 31 Mart 2018’e kadar geçerli olacağını bildirdi.

Üreticiye 1.3 milyar lira ödendi

Ağustos ayında kabuklu fındığın kilosunun 8 liraya kadar düşmesi üzerine fındık üreticilerinin ürünlerini makul fiyatla satması ve piyasalardaki istikrarın sağlanması amacıyla 138 bin ton kabuklu fındık alan Toprak Mahsulleri ofisi bu fındığı satacağını duyurdu.
Ağustos 2017’den bu yana Giresun Kalite fındığın kilosunu 10 lira 50 kuruştan, Levant kalite fındığın kilosunu 10 liradan alan Toprak Mahsulleri Ofisi 138 bin ton kabuklu fındık karşılığında üreticiye 1.3 milyar lira ödeme yaptı.

Stoktaki fındığa ihtiyaç var

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yapılan açıklamada fındık satışına neden gerek duyulduğu şöyle ifade edildi:” Bugüne kadar piyasalar yakından takip edilmiş olup stoklarımız talep oluncaya kadar satışa açılmamıştır. Gelinen noktada ise; fındık ihracatının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 35 fazla olması, iç piyasa tüketimindeki artış ve stok göz önüne alındığında stoklarımızdaki fındığa ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, stoklarımızda bulunan kabuklu fındıklar (Giresun Şube stoklarındaki Giresun Kalite ELÜS ve Derince Şube stoklarındaki Levant Kalite hariç) yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere satışa açılmıştır.

Satış fiyatı aylık belirlenecek

Satış fiyatının aylık olarak belirleneceğini ve açıklanan kabuklu fındık satış fiyatlarının 31 Mart 2018 tarihine kadar geçerli olduğu belirtilen duyuruda:” Satışa açılan Giresun ve Sivri Kalite fındıklar için talebin yoğun olacağı öngörüldüğünden dağıtım tutar/miktar üzerinden yapılacaktır. Giresun ve Sivri Kalite fındık talep edenlerin 26 Şubat 2018’e kadar bedelini yatırmaları gerekmektedir.” denildi.
Fındık satışı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Derince Şube Müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

Fiyat piyasanın üstünde

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı kabuklu fındık fiyatı serbest piyasanın üzerinde. Serbest piyasada kabuklu fındık fiyatı halen 8 lira ile 10 lira arasında değişirken Ofis’in piyasanın üzerinde bir fiyatla fındık satacağını ilan etmesi dikkat çekti.

Türkiye’nin dağıtacak koyunu yok

0
Koyun ithalatına 37 milyon dolar

Türkiye’nin dağıtacak koyunu yok

Memlekette koyunculuk yapmaya meraklı ne kadar çok kişi varmış. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “köye dönene 300 koyun vereceğiz, sigortasını ödeyeceğiz ve asgari ücret vereceğiz” dedi. Şehirde yaşayan binlerce belki yüz binlerce kişi köye dönmek için bu açıklamayı bekliyormuş gibi hazırlıklara başladı.
Tarım teşkilatlarını, bizleri arayan koyun meraklıları devletin” bedava” vereceği koyunları nereden alacaklarını soruyor.
Koyunların bedava olmayacağını, herkese verilmeyeceğini söylediğimizde küfürü yiyen biz oluyoruz.
Sadece üreticinin değil, bakanlığın da kafası karışık. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba önce şehirden köye döneceklere koyun vereceklerini açıkladı. Sonra yanlış anlaşıldığını, öncelikle köyde,kırsalda oturanlara verileceğini söyledi.
İster kentten kırsala,isterse kırsalda oturana verilsin, koyun dağıtılacak denilince bu işi bilen bilmeyen herkes sıraya girdi. Koyunla keçiyi ayırt edemeyenler bile “bende istiyorum” diyor.

Koyun projesi neden bu kadar ilgi gördü?

Öncelikle, son yıllarda kömür,makarna,süt,sosyal yardımlar o kadar yaygın hale getirildi ki, toplum “bedava” bir şeyler almaya alıştırıldı. Bedava 300 koyunu duyan “bende istiyorum” diyor.
İkincisi,yoğun işsizlik nedeniyle herkes asgari ücretli, sigortalı bir işi olsun istiyor. Yılarca, doğduğu topraklara dönmeyi hayal eden birisi için, “bedava 300 koyun, artı iş, artı sigorta” gerçekten kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülüyor. Yani işin cazibesi bedava olması,sigorta ve asgari ücret garantili olması.
Oysa, işin gerçeği çok farklı.
Verilecek koyunlar bedava değil. Köyde de olsanız, şehirde de olsanız bu projeden yararlanmanız için banka kredisi karşılığında ipotek verecek kadar toprağınızın, gayrimenkulünüzün olması gerekiyor. Ayrıca koyunları koyacak ağılınızın olması gerekir. Toprağınız ve ağılınız varsa, devletin size temin edeceği 300 koyunu bedava değil, kredi karşılığında alabilirsiniz. Damızlık koyun fiyatı ortalama 1000 lira olduğuna göre minimum 300 bin lira kredi ile koyun alabileceksiniz. Diğer giderler hariç.
Dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta, koyunculuk yapmak isteyenler köye dönmek için çok acele etmesin. Çünkü, bu proje ile isteyen herkese koyun verilemeyecek. Toplam 500 bin koyun verileceği açıklandığına göre, 300 koyun projesinden sadece 1667 kişi yararlanabilecek. Yani milli piyangodan biletinize ikramiyenin isabet etmesi kadar şansınız var.

Koyunlar nereden alınacak?

En önemlisi, dağıtılacak 500 bin baş damızlık koyun nereden temin edilecek? Cinsi, kalitesi,fiyatı ne olacak? Türkiye’de bu kadar koyun var mı?
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2016’de 30 milyon 983 bin baş olan Türkiye koyun varlığı, 2017’de 33 milyon 677 bin başa ulaştı. Bunun 2 milyon 420 bin başı merinos, 31 milyon 257 bin başı yerli ırklardan oluşuyor.
Hükümetin 300 koyun projesini uygulayacak Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 8 Kasım 2017 itibariyle 161 bin 915 koyunu var. Bunların hepsini bu proje kapsamında verseler bile yetmiyor.
Genç Çiftçi Projesi kapsamında 2016 yılında 2 bin 680 proje kapsamında 107 bin 200 küçükbaş hayvan dağıtımı yapan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 2017’de 121 bin 952 küçükbaş hayvan dağıtımı yapacağını ilan etmişti.
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, kendi kaynaklarından hayvan temin edemediği için iç piyasadan sağlamaya çalıştı. Fakat, iç piyasadan da bu kadar koyun temin edilemediği için bir bölümü ithal edildi. Ortalama 100 bin koyunu temin edemeyen Tarım işletmeleri genel Müdürlüğü 500 bin baş koyunu nasıl temin edecek?
Türkiye’nin 33 milyon 677 bin baş koyunu olsa da bu proje kapsamında dağıtacak 500 bin baş damızlık koyunu ne yazık ki yok. İç piyasadan koyun almaya başlandığı anda fiyatlar hızla artar. Bakan Fakıbaba’nın açıkladığına göre fiyat artarsa hemen ithalat yapılacak.

Koyun ithalatına 37 milyon dolar
Sadece 2017 yılında, Türkiye, 41 bin 459 baş damızlık koç ve koyun ithalatı yaptı. Bunun karşılığında 5 milyon 269 bin 748 dolar döviz ödendi. Bir yaşından küçük,damızlık olmayan 162 bin 956 bin baş kuzu ithalatı için 19 milyon 32 bin 265 dolar ödendi.Damızlık olmayan 76 bin 254 bin baş koyun ithalatına da 13 milyon 11 bin 220 dolar ödeme yapıldı.
Toplamda 2017 yılında, 280 bin 669 baş damızlık veya damızlık olmayan koyun,koç ve kuzu ithalatı gerçekleştirildi. Bunun karşılığında 37 milyon 313 bin 253 dolar ödendi.
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 300 koyun projesi kapsamında dağıtılacak 500 bin baş koyunun çok büyük bölümü ithalatla karşılanacak. Dolayısıyla koyun yetiştiriciliği desteklenecek diye seviniyoruz. Oysa, bu proje ile bedava koyun alacağını sanan çiftçilerimiz bankaya borçlandırılarak başka ülke çiftçilerine destek sağlanacak. Başka ülkelerin koyun yetiştiricileri bu işe daha çok sevinecek.
Özetle, devletin görevi koyun veya inek dağıtmak olmamalı. Hayvancılık yapılacak ortamın ve çiftçinin para kazanması sağlanmalı. İthalatla değirmen suyu dönmüyor. İthalat mevcut üretimi de yapılamaz hale getirir.
*******

Dünden Yarına Tarım
Bugün saat 19.30’de Bereket Televizyonu ve Bereket Hayvancılık Televizyonu’nda bu konuları ve güncel gelişmeleri Umut Özdil’le değerlendireceğiz. İzlemenizi öneririm.

Bizi Takip Edin!

7,054TakipçilerBeğen
71TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
3,637TakipçilerTakip Et
12,332TakipçilerTakip Et
69AboneAbone Ol

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

- Advertisement -
Reklam Ver

Yazar Hakkında

Ali Ekber Yıldırım kimdir? Dünya Gazetesi'nde 30 yıldan beri gazetecilik yapıyor. Muhabir,haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak çalıştı. Tarım konusunda uzmanlaştı ve 22 yıldır tarım yazıyor. Tarım,gıda,hayvancılık konularında ulusal ve yerel televizyonlarda sıklıkla görüşüne başvuruluyor.