Gübre,mazot, prim desteklerini açıklıyoruz… Primler 1 kuruş arttı

2008 destekleri 2009’da ödenecek

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun aldığı ve bakanlar kuruluna sunularak yürürlüğe girecek karara göre, 2008 ürünü yağlı tohum destekleme primleri belli oldu. Bir çok üründe destekleme primi sadece 1 yeni kuruş artırılırken, gübre desteği yüzde 100 artırıldı. Tüm destekler 2009’da ödenecek.

7 ürüne 1’er kuruşluk zam
DÜNYA’ nın ele geçirdiği karara göre, yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk,soya fasulyesi, kanola, aspir,zeytinyağı ve çeltik destekleme primi geçen yıla göre sadece 1 yeni kuruş artırıldı. Dane mısır desteği ise 2 yeni kuruş artırılarak 4 yeni kuruşa çıkarıldı. Desteklerde en fazla artış ise kimyevi gübrede yapıldı. Alan bazlı olarak ödenen kimyevi gübre desteği ortalama yüzde 100 oranında artırıldı.

Ali Ekber YILDIRIM
İZMİR-  Tarım sektörünün aylardır beklediği 2008 yılı mazot, gübre ve destekleme primlerini ilk kez DÜNYA açıklıyor.  2 Eylül’de toplanan Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından belirlenen destekler Bakanlar Kurulu’na sunulduktan sonra Resmi Gazete’ de  yayınlanarak yürürlüğe girecek. 2008 ürününü kapsayan bu destekler 2009’da ödenecek.
DÜNYA’ nın ele geçirdiği  ve altında Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Balcı, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Ahmet Tıktık, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Vedat Mirmahmutoğulları, Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar’ ın imzası olan  Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun kararına göre bir çok üründe destekleme primi geçen yıla göre sadece 1 kuruş artırılıyor.
Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere hazırlanan karara göre, geçen yıl 20 yeni kuruş olan yağlık ayçiçeği destekleme primi 21 yeni kuruşa, 22 yeni kuruş olan soya fasulyesinin primi 23 yeni kuruşa, sertifikalı soya fasulyesi primi 26,4 yeni kuruştan 27,5 yeni kuruşa, kanola ve aspir için ödenen  prim 22 yeni kuruştan 23 yeni kuruşa, zeytinyağı destekleme primi de 20 yeni kuruştan 21 yeni kuruşa çıkarıldı. Çeltik primi de 9 yeni kuruştan 10 yeni kuruşa çıkarıldı.
Kimyevi gübre desteği yüzde 100 arttı
Destekleme primlerini ortalama yüzde 3 ile yüzde 5 oranında artırılmasını öngören Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu, en yüksek destek artışını ise kimyevi gübrede yaptı. Geçen yıl süs bitkileri,özel çayır,mera ve orman emvali alanlarda dekara 1.43 YTL kimyevi gübre desteği ödenirken 2008’de 3 YTL ödeme yapılacak.Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve üretim alanlarında kimyevi gübre kullananlara verilen destek 2,13 YTL’ den 4.25 YTL’ ye çıkarıldı. Yağlı tohum ve endüstri bitkilerini eken çiftçilere ise geçen yıl dekar başına 3 YTL olan  kimyevi gübre desteği 6 YTL’ ye çıkarıldı. Kimyevi gübre desteklerinin ödemesi de 2009’da 2008 yılı çiftçi kayıt sistemi esas alınarak ödenecek.
Mazot desteğindeki artış beklenenden düşük
Tarımsal üretimde çiftçileri en çok zorlayan iki girdiden birisi kimyevi gübre diğeri ise mazot. Kimyevi gübre ve mazota sık sık zam yapılması çiftçilerin üretim yapmasını zorlaştırıyor. Hükümetin verdiği kimyevi gübre ve mazot desteği bu zamların yanında çok düşük kalıyor. 2009’da ödenecek kimyevi gübre desteğini geçen yıla göre yüzde 100 artırılırken, mazottaki destek artışı yüzde 10-15 ile sınırlı kaldı.Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu kararına göre, süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarda dekara 1.8 YTL olan mazot desteği 2 YTL’ ye çıkarıldı.Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve üretim alanlarında mazot desteği  2,88 YTL’ den 3.25 YTL’ ye çıkarıldı. Yağlı tohum ve endüstri bitkiler için dekar başına 5.4 YTL olan  mazot desteği ise 6 YTL’ ye çıkarıldı. Mazot desteği 2008 yılı çiftçi kayıt sistemi esas alınarak 2009’da çiftçilere ödenecek.
Toprak analizi şartı geliyor
Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun aldığı en önemli kararlardan birisi ise, mazot ve gübre desteğinden yararlanacak çiftçilere toprak analizi şartı getirmesi oldu. Kurul kararına göre 2009 ürününe mazot ve gübre desteği verilmesi halinde, destekleme ödemesi için toprak analizi şartı aranacak. Toprak analizi yaptırmayan çiftçilere mazot ve gübre desteği verilmeyecek.
Bakliyata ilk kez prim verilecek
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından daha önce açıklanan  bakliyat ürünlerine prim desteği verilmesi Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından karar bağlandı. Buna göre, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticilerine ilk kez kilogram başına 10 yeni kuruş destekleme primi ödenecek. Kuru fasulye, mercimek ve nohut üreticileri 2009’da destekleme primlerini alabilecekler.
Destek için son başvuru tarihleri belirlendi
Tarımsal ve Destekleme ve Yönlendirme Kurulu, çiftçilerin destekleme priminden yararlanması için son başvuru tarihleri de  belirlendi. Buna göre, kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, soya fasulyesi üreten çiftçiler desteklerden yararlanmak için en son 1 Nisan 2009’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Bu son başvuru tarihi söz konusu ürünlerde destekleme priminin en erken Mayıs 2009’da ödeneceğini gösteriyor. Buğday,arpa,çavdar,yulaf, çeltik ve dane mısır üreten çiftçilerin destekleme priminden yararlanması için son başvuru tarihi 30 Nisan 2009 olarak belirlendi. Bu ürünleri üretenlerin destekleme primini en erken Haziran 2009’da alması bekleniyor. Zeytinyağı üreticilerine tasiriye faturaları ile yapılacak son başvuru tarihi 2 Haziran 2009, satış işlemleri tamamlanan  zeytinyağlarına ait alım satım belgelerinin son teslim tarihi ise 1 Ekim 2009 olarak belirlendi. Buna göre zeytinyağı üreticileri 2008 ürünü zeytinyağı primini 2009 sonunda veya 2010 yılı başlarında alabilecek.
Üreticinin tepkisi sert olacak
Destekleme primlerindeki 1 yeni kuruşluk artışa üreticilerin çok sert tepki göstermesi bekleniyor. Özellikle yüksek oranda artış bekleyen pamuk ve zeytinyağı üreticilerinin 1 kuruşluk artışa tepkisi büyük olacak. Pamuk üreticileri 2006 ve 2007’de 29 yeni kuruş olan kütlü pamuk desteğinin bu yıl en az 50 yeni kuruş olması için aylardır Ankara’da lobi çalışmaları yapıyordu. Ancak, kütlü pamuk destekleme priminin  sadece 1 yeni kuruş artırılarak 30 kuruşa çıkarılması azalan pamuk üretimini daha da azalmasına neden olacak. Sektör temsilcilerine göre bu yıl 1 milyon 700 bin ton beklenen kütlü pamuk üretiminin gelecek yıl 1 milyon tona gerileyebilir.
Destekleme primine en büyük tepkinin ise zeytinyağcılardan gelmesi bekleniyor. Geçen yıl 20 kuruş olan zeytinyağı destekleme primi 1 yeni kuruşluk artışla 21 kuruşa çıkarılıyor. İki yıldan beri destekleme priminin en az 1 YTL olması için çaba gösteren zeytinyağcıların 1 yeni kuruşluk artışa tepkileri sert olacak. Hükümet bir yandan zeytin dikimine destek verirken, diğer tarafta destekleme primini 1 yeni kuruş artırması, zeytin diken üreticileri de gelecek için endişelendiriyor.
Bu yıl ilk kez destekleme kapsamına alınan ve kilogram başına 10 yeni kuruş destekleme primi verilecek nohut, mercimek ve kuru fasulyede ise üreticiler verilen desteğin amacına ulaşması için bir an önce ödenmesini istiyor. Kuraklık nedeniyle çok büyük zarara uğrayan bakliyat üreticileri, desteklerin 2009’a kalmadan ödenmesini bekliyor

DESTEKLEME PRİMLERİ (Yeni kuruş/ Kg)

                             2006     2007   2008
                           ——– ——- ——
Kütlü pamuk                    29    29      30
Sertifikalı pamuk              34.8  34.8    36
Soya , kanola, aspir           22    22      23
Sertifikalı soya               26.4  26.4    27.5
Yağlık ayçiçeği                20    20      21
Zeytinyağı                     11    20      21
Dane mısır                      6.7   2.0     4.0 
Buğday                          3.5   4.5     5.0
Arpa,yulaf,çavdar               2.5   3.5     4.0
Çeltik                          6.0   9.0    10
Nohut,mercimek,kuru fasulye     —    —     10

MAZOT DESTEĞİ (YTL/Dekar)
                                                                                                   2006   2007   2008
                                                                                                    ——  —–  —–
Süs bitkileri,özel çayır,mera ve orman emvali                      1.8      1.8     2.0
Hububat,yem,baklagiller, yumru bitkiler,sebze, meyve     2.88    2.88   3.25             
Yağlı tohum,endüstri bitkileri                                                  5.4      5.4     6.0

GÜBRE DESTEĞİ  (YTL/Dekar)
                                                                                                      2006   2007   2008
                                                                                                      ——-  —–  —–
Süs bitkileri,özel çayır,mera ve orman emvali                        1.43     1.55   3.0
Hububat,yem,baklagiller, yumru bitkiler,sebze, meyve        2.13     2.13   4.25             
Yağlı tohum,endüstri bitkileri                                                     3.0      3.0    6.0

Tarım politikaları, Destekleme, Yazdığım haberler kategorisine gönderildi
63 comments on “Gübre,mazot, prim desteklerini açıklıyoruz… Primler 1 kuruş arttı
 1. sinan göğüş diyor ki:

  sayın bakanım bilmem bunları okuyormusun hiçzannet miyorum ama ben yinede yazayım akp bizçiftçileri avrupa ülkelerine peşgeş çektiniz şunu bilinki bir ülkede tarım ve silah olmazsa olabilecek bir savaşta açlıktan gideriz sizin türk çiftçisini peşgeş çektiğiniz ülkeler gelipte sizi kurtarmaz avrupada bir çiftçi bankaya girince o bankanın müdürü çiftçiyi ayakta karşılıyor bizim zraat baka müdürümüz nerdeys kovacak bu neden oluyor biliyonmu her çiftçinin borcu var oyüzden bu bizim ayıbımız değil sizin becerik sizliğinizden oluyo 2008 de ben 700 liraya buday verdim 2009 da 400 e verenekadar göbeğim saptı bide utanmadan geçen dönem şu fiyat ken bu sene 30 tl zam yapıyoz deyip milleti kandırıyorsunuz 2008 de toprak mahsulleri ofisi buğday almadıki bu zarar değilmi ya pancar fiyatları onuda yazayımmı neyse ondaki zararımı yazayım 2005te fiyatları geriye çektinizya 2005 te 32 binlira heryıl bukadar zararım var işte bende borçlarımı ödeyemez oldum tedaşa 100 binliranın üzerinde borcum var bu benim değil sizin ayıbınız ben sizinle seçimde görüşürüm gelin benim köyümede görüyüm yüzünüz varsa oda yokya sizde allah sizi bildeği gibi yapsın sizi allaha havale ediyorum.

 2. mutlu diyor ki:

  bu bakan gıtmedıkçe çıftcıye bısey vermezler

 3. fatıh duyar diyor ki:

  SAYIN BAKANIM
  KARA DENİZ BÖLGESİ FINDIK ÜRETİCİSİ ÇİFTÇİLERİ PERİŞAN DURUMDA ZATEN TMO NUN PİYASADAN ÇEKİLMESİYLE TAMAMEN BAYRAĞI ÇEKTİK ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİNİN BİR AN ÖNCE ÖDENMESİNİ BEKLİYORUZ
  SAYGILARIMLA FATİH DUYAR ORDU

 4. isak dogru diyor ki:

  sayın bakanım desteklemeyi nezaman ödeyeceksiniz niye duyarsız kalıyorsunuz. zavallı çivtçiler gübreyi ve mazotu veresiye aldılar faiz üstüne faiz veriyorlar bu durumdan memnunuyet duyuyor olmalısınız ki ödemiyorsunuz.vur abalıya sistemi hala kalkmamış.yattığınız yatakta rahat uyuyun saygılar………

 5. hasan değer diyor ki:

  devletimizin verdiği desteklemelerin zamanı çok önemli gübre desteği bana şimdi lazım ayrıca çifçinin durumu gerçekten çok kötü her sene dahada kötüye gidiyoruz allah çifçinin yardımcısı olsun

 6. esin kılıç diyor ki:

  26.03.2010 mısır ve üzüm desteklemelerini haberler söyledi bu para çiftçilerin hesaplarına yatırıldımı?

 7. şükrü yıldırım diyor ki:

  sayın üretici dostlarım ve kardeşlerim. ben 67 yaşında bir tarım üreticisiyim birfiil 50 seneden bu tarafa çiftçilik yapmaktayım.yorumlarınızın tamamını okudum yorumlarınıza katılmamak bir üretici olarak mümkün değil tamamı dürüstce yorumlanmış tepeden tırnağa haklı yorumlar. biz üreticilerin yanılgımız haklarımızı oylarımızla desteklediğimiz siyasal iktidarlardan beklediğimizden kaynaklanmıştır.dünden bugüne hakların verilmediği,alındığı ilkesini oluşturamadığımızdan ezilerek siyasal iktidarların insiyatifine ve sadakasına muhtaç durumlara öyle geldik.biz üreticilerin karagün dostumuz olarak bildiklerimiz odalar birliğimiz ve TMO.özellikle 1983 senelerinden sonra biz üreticileri siyasal iktidarlarla birlik ve pazarlık içerisinde (milletvekili,bakan)olarak biz üreticilerden tamamen uzaklaşmışlardır.sayın üretici dostlar 1983 senelerinden önce hasattan sonra bir kg.buğday bir litre motorin idi,bahar dönemlerinde bir kg.buğday iki litre motorin idi,bugünkü koşullarda yapılamaz duruma gelen üretimin örneklerinden biridir.sayın dostlar üreten bizleriz ezilende bizleriz ülkemizin fakiri,fukarası ve sadakaya muhtaçlarıda biz üreticilerden değilmi.sayın üretici dostlar uyanalım,uyandıralım birlik olalım hak aramanın yolu güçlü üretici birliklerinden geçmektedir.yinede çok çalışalım ülkemiz üretimine alın terimizle katkıda bulunalım.kalın sağlıcakla.

 8. süleyman aysel diyor ki:

  bursa inegölde annemin babasından kalma 26 dönüm tarlamız var ben kendim 35 senelik esnafım ve emekliyim ikitane evladım var bir tanesi makine mühendisi iki senesi kaldı bitirmeye diğeri yüksek lisans yaptı iki senedir belediye halk evinde hanımlara kurs veriyor 550 binlira maaşlan bunada şükür onuda bulamıyan var ben bunu niçin anlattım bu ülkede başta küçük esnaf olmak üzere çifçi yeterince desteklenmiyof destek pirimleri çok düşük önderimiz ATATÜRK nedemiş KÖYLÜ şehirlinin efendisi köylüyü destekle ki köylü şehirde bara harcasın düğündernek yapsın hayvancılık hakeza herşeyin adeta kolayına kaçılıyor türkiyede 100 lerce hara var internette araştırma yaptım güzelim haralarda at yetiştiriciliği yapılıyor atıda yetiştir ama yerli çok güzel kuzu koyun dana bunları üret ve girdi maliyetleri düşür gübre mozot tohum gibi bak ülkenasıl kalkınıyor konya ovası ikitane TÜRKİYEYE bakar diyorlar ama malesef 27 ülkeden 19 milyonton buğday ital etmişiz uzun lafın kısası insanları köyden şehre toplamak marifet değil herkesin olduğu yerde iş aş temin etmektir sayğılar teşekür ederim

 9. ozdemir erbasi diyor ki:

  slm ben aksaraydan özdemir erbasi cifcilikle ugrasiyorum 35 yasim evliyim 2 cocuk babasiyim maddi durumum zayif oldugundan veresiye hayvan alip besicilik yaptim bunu devlet vermedi sahistan aldim 100 koyun aldim 1 yilligina 1 yil bakimini yaptim aldigim pariya veremedim 1 yil bosa bakmis oldum kayimmaklik koyun veriyor dagitiyor hep elinde olanlara ve alana 2 ciyide veriyor ben hic destek alamadim haalada alamiyorum her yerdemi torpil gerekiyor hirsizlikmi yapalim katilmi olalim neden bizlere gelince engeller cikiyor tarim bakanimiza sesleniyorum verilen destekler dogru kisilere ulasmiyor ins sesimi duyura bilmisimdir ben hayvan istiyorum arazim cok yasim genc azimliyim istekliyim ama elden tutan yok sayin bakanim aksaraydan saygilar sevgiler ozdemir erbasi

 10. ekrem guzel diyor ki:

  sayın bakanım ben asarayın kederliköyündenim hayvancılık yapıyorum kendiimkanlarımla siz kanun çıkardınız faissin 7 yıl vadeli sözde hayvancılığa destek ama bunu hep zenginler kullandı hayvancılıkda değil inşşat yaptı başka yatırımlarda kullandı bize gelince sen hayvancılık yapıyosun gerekyok diyorlar halbuki benim tam sistsmli işletmem var ama hayvanlarım çok yetersiz kendi köyümde örnek kişiolarak biliniyorum bu kıredilerden bende yararlanmak istiyorum dikkate alırsınız inşallah saygılarımla

 11. İSMAİL OKUMUŞ diyor ki:

  SAYIN BAKANIM ben çankırı merkez köyünden yazıyorum detaylı yazmaya gerek yok bugday şu an 0,50 krş mazot aldı başını gidiyor gübre desen zaten alamıyoruz maliyetine bile iş yapamıyoruz bu böyle ne olacak söylermisiniz SAYGILAR

 12. İslam diyor ki:

  Allah razı olsun sizden ama çok vermişsiniz 1 lira çok. Bakın hala tarla ekmeye ve hayvancılık yapmaya çalışan çiftçi/köylü var. Köyler hala boşalmadı Avrupa Birliğine verdiğiniz sösleriniz yavaş ilerliyor. % 8 e bari düşürseniz bu köyde yaşayan nüfusu hala % 20 lerde seyrediyor. 2002 yılında %32 idi.AK parti iktidarı sayesinde hepisi şehirli oldu. Bir de Sayın Bakanım hala köylerde tavuk var. Bu tavukların yumurtalarını satıyorlar bunlar onları da yeniden tesbit ettirip imha ettirseniz? Tohum ekebliyorlar hala, MONSANTO firması kızıyormuş bakın Brezilya ile aramız bozulacak. Bu bilim adamlarını da bir an önce değiştirin hala glikoz şurubu GDO zararlı Hibrit şöyle, Tavuklarda antibiyortik var diyorlar. Traktörlerini yenilemiyor köyde kalan son yaşlılar. Banka borcuna bulaşmamış elinde biraz toprak kalmış olanlara da bir iyilik düşünmek lazım. Bu inatçı keçiler hala kredi alamıyor. Meraları falan sattınız iyi oldu son kalan çobanlar da hayvanları kesecekler böylece modern anguslar limuzinler gelecek yerli ırklar yok olacak, eti istedikleri fiyattan satarlar o zaman millet ayakkabısını yesin yada domuz eti yesin dimi.)
  Allah sizi başımızdan eksik etmesin.
  Ne kadar çok biz fakir olursak o kadar ALlah’a yöeneliriz.
  Bu sizin sayenizde oluyor.
  Çok duacıyız çoook..

 13. Yavuz Güven diyor ki:

  İslam Bey çok yaşayın.) Çok hüldüm.. Allah Başbalanmızdan razı olsun. Mazot da ucuz hala tarktöre binen var 10 lira olsun.
  Tarlasını ekeni de heron’lar tesbit etsin PKK yı bulamıyorlar nasılsa boşa çalışmasınlar iş yapsınlar bari ekene ceza kesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/themes/responsive/header.php:25) in /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/plugins/sayfa_sayac/sayfa_sayac.php on line 491

Arşivler