Ceviz projeleri

Uzun yıllar hobi olarak görülen ceviz yetiştiriciliğinin  ekonomik değeri nihayet anlaşılmaya başlandı.
Ceviz üretimi şimdilerde daha bilinçli yapılıyor. Buna paralel olarak ceviz fidancılığında da büyük aşamalar kaydedildi. Yılda ortalama 2 milyon adet ceviz fidanı satılıyor. Ülkenin her yerinde ceviz üretimi için projeler geliştiriliyor. Bu projeler bilimsel çalışmalarla destekleniyor. Devlet tarafından da yeterli desteği görürse Türkiye, yakın zamanda ceviz ithalatçısı olmaktan çıkarak ihracatçı konuma geçebilir.
En büyük projelerden birisi, “Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Entegre Projesi”si Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ceviz konusunda Türkiye’nin sayılı uzmanlarından Prof. Dr. Yaşar Akça tarafından yürütülüyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen, 7 üniversite ve 4 araştırma enstitüsünün de yer aldığı  projenin bütçesi 1 milyon.414 bin YTL.  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu proje ile ceviz üretimini 100 bin ton artırmayı  hedefliyor.
Ceviz konusunda bizi en çok heyecanlandıran projelerden birisi de Hakkari’de gerçekleştiriliyor. Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu ve Prof. Dr. Yaşar Akça’nın çabaları ile iki yılda Hakkari’ye 57 bin ceviz fidanı dikildi. Hedefleri, Zap vadisinde ceviz ormanları oluşturarak Hakkari’de yaşayanlara yeni bir iş ve aş sağlamak.
Bir başka önemli projeyi ise Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası yürütüyor. Oda Başkanı Tarkan Ersin ve çalışma arkadaşları  Çorlu ile cevizi özdeşleştirmek ve marka yaratmak için yoğun çaba gösteriyor.
Avrupa Birliği desteği ile Şebinkarahisar’da yürütülen organik ceviz üretim projesi ve daha bir çok çalışma var.
Trakya’dan Hakkari’ye ülkenin her yerinde ceviz üretimine bir yönelme var. Bu yönelmenin katma değer yaratması için konunun uzmanı Prof. Dr. Yaşar Akça çok önemli bir uyarı yapıyor:  “Ekolojik koşullara adaptasyon özelliği yüksek, verimli ve kaliteli ürün veren dış satıma uygun çeşitlerle kapama ceviz bahçeleri kurulmalı.”
Ceviz üretmek için 1 dekar alana 15-20 adet ceviz fidanı dikilebiliyor. Beş yılda ağaç başına ortalama 10 kilogram ceviz alınabiliyor. 10 yıldan sonra verim 25-30 kilograma ulaşıyor. 5 dekar ceviz bahçesi olan bir üretici 50 ağaçtan yılda 2.5 ton kabuklu ceviz alabilir ve bunun karşılığı 12 bin 500 YTL civarında gelir elde edebilir.
Ceviz üretimine yönelik yatırımlar üretim verilerine de yansıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ceviz üretimi 2006’da 129 bin 614  ton olarak gerçekleşti. 2007 üretim tahmini ise 185 bin 620 ton. Üretimde yüzde 42 oranında bir artış görülüyor. Bu rakamlar abartılı görünse de ceviz üretimine olan ilginin boyutunu gösteriyor.

Ceviz kategorisine gönderildi
Ceviz projeleri” konusunda 121 yorum
 1. ümit diyor ki:

  antalya sahile 50km ve 450 rakımda 17dekar araziye pikan cevizi düşünüyorum. Hangi tür daha uygun olur acaba. Birde fidanları tohumdan kendim yetiştirmek istiyorum. Tohumdan yetişen pikan diğer cevizler gibi aslına dönüyor mu? Teşekkürler.

 2. uğur diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bende Tekirdağ bölgesine 10 veya 20 dekaklık bir ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum.
  Yorumları okudum ve gerçekten çok çarpıtıcı ve aynı zamanda çok mantıklı yorumlarda var.
  bu işe girmeyi düşünen arkadaşlar adına ve kedim adına soruyorum bu yorumlara bu işi yapan ve bu işte uzmanlaşmış arkadaşların kalkıp mantıklı cevaplar ve yorumlar yapmasını rica ediyorum.
  ileride ceviz ucuzlarmı üreticiler bu işten zarar görür mü ? cevaplar ve yorumlar için şimdiden teşekkürler.

 3. mehmet kocaakca diyor ki:

  antalya sahile 50km ve 250 rakımda 10dekar araziye pikan cevizi düşünüyorum. Hangi tür daha uygun olur acaba. Birde fidanları nerden alabilirm Teşekkürler.

 4. İSMAİL ANITGAN diyor ki:

  arkadaşlar ankara polatlı sarı oba köyünde 80 dekar hazineden arazı kiralamak için müracaat ettik maliye bakanlığı müstaşarı hazineye ait arazilerin kiralanması ile ilgili yönetmeliği imzaladı işlemler devam ediyor memur olduğum ve tayin durumum söz konusu olduğu için hazineye ait 80 dönümlük araziyi devredeceğim ilgilenenlere duyurulur 0505 5668375

 5. TÜRKER UZUN diyor ki:

  merhaba ben Türker babamla ben ve annem beraber 700 adet 8*8
  aralıklı 30 dönüm araziye ceviz diktik uzun zaman isteyen bir iş ama her zorluğun sonunda bir mutluluk vardır ŞEBİN BİLECİK ve KAMAN 1 cinsi diktik şu an adam boyunu geçti EĞER CEVİZ EKECEKSENİZ SİZE ŞUNU SÖYLEYEYİM ÇOK GÜZEL BİR İŞ YAPTIĞINIZI SÖYLEYEBİLİRİM BANA SORACAĞINIZ BİR ŞEY OLURSA VE BİLGİNİZ VARSA YARDIMINIZIDA BEKLERİM

  MSN ADRESİM turker_uzun_66@hotmail.com
  BU ADRESTEN ULAŞIN ELİMDEN GELDİĞİNCE YARDIM ETMEYE ÇALIŞIRIM :)

 6. uğur diyor ki:

  Merhaba Türker Bey,
  hayırlısı olsun, çeviz bağçeniz kaçıncı senesinde şu an ? dediğiniz gibi çok uğraşlı bir iş ama niticesinde karşılığını kat kat alacağına eminim, umarım herşey istediğin gibi olur.
  Bende Trakya bölgesine 10 ila 20 dönüm ceviz ekmeyi düşünüyorum yaklaşık 1 yıldır bu iş üzerinde kafa yoruyorum tabi hali hazırda yerim olmadığı için biraz uğraşmam gerekiyor.
  sana sormak istediğim devletten teşfik alabildin mi ? ve ortalama 30 dönüm araziye ne kadar yatırım yaptın ? teşekkürler.

 7. Arzu Bayır diyor ki:

  20 dönüm ilk tarlaya 7×7 ikici tarlaya da 8×6 chandler ceviz fidanı diktim. Hepsi tüplü. tarlaları patlatmalarla sürdürdüm, ahır gübresini attım.tesfiyesini yaptım kepçe ile çukurları 1,50 kadar derin olarak kazdırdım. Nisan ayında Hümik asit de kullanarak ektim. tankerle her 10 günde bir sılattım. Bu yıl damla-sulama döşeyip sulamayı yapacağım. Cevizlerden 5 tanesi sadece fire verdi yerlerine yenisini diktik.
  Fidanları 14 TL den aldım. Arazileri dikenli tel kullanarak çitle çevirdim. Koyun/keçiden korumak için alt kısmına kafes tel ile çevirme yaptım. beton direk masraflı olduğu ve işçiliği de çok zahmetli olduğu için söğüt ahşap kazık kullandık. Direkleri yanmış motor yağı kullanarak bir tür emprenyeledik. Bu yıl 30 dönüm kadar yer daha ekmeyi düşünüyorum. Bu ekilecek kısmı 8×4 olarak çit ekimi düşünüyorum tarla şekli uzun ve düzgün sıra oluşturacak şekilde. Kaman-1 piyasada alıcıyı daha rahat buluyor ve lezzetli. Pazarda satışı daha kolaymış ve daha lezzetliymiş. Chandlerden 15-20 gün önce toplanıyormuş. Chandler ceviz verimli de olsa daha geç toplandığını söylüyorlar bu işi yapanlar pazarlama konusunda bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilirler mi?
  Kaman 1 il Chandlerin piyasa koşullarında alım-satımı nasıl?
  Bizim gibi bu işe yeni başlayanlar için yardımlarını bekliyoruz.

 8. fatih akyıldız diyor ki:

  Ceviz uzun vadeli bir yatırımdır.
  8 yaşında ağaç başına 20 kg. verim gibi laflara kanmayın. 10 yaşından önce ciddi bir “ortalama verim” almanız mümkün değil.
  Bir de ileride ceviz fiyatının 1 liraya düşebileceğini düşünen arkadaşlar var. Ceviz 1 liraya düşerse bana getirin ben 1,5 liraya hepsini alırım :)

 9. uğur diyor ki:

  Merhaba Arzu Hn,
  bilgilendirme için teşekkürler. bende 20 dönüm kadar ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum.
  bahçeleri hangi ile nereye yaptınız ? toprağa ve ilkim şartlarına göre cinsi nasıl belirlediniz ?

 10. Barbaros diyor ki:

  2011 yılında Osmaneli Bilecik’teki arazime Chandler cinsi ceviz ektim. Tecrübelerimi internet sayfamda paylaşıyorum.

 11. erdal çıplak diyor ki:

  1-öncelikle toprak analizi ve toprak için tavsiyeler yerine getirilmesi gerekiyor.
  2- ceviz çeşidinin seçimi çok önemli.çünkü her ceviz çeşidinin soğuklama ihtiyacı farklıdır.(yaz kış sıcaklık farkları ve kışın minumum sıcaklıklar)yörenizdeki iklim durumuna uygun ceviz çeşidi dikmelisiniz.
  3- su kaynakları yeterliliği.ceviz zeytin gibi değildir.sulanması gerekir.
  4-dikeceğiniz fidanı belirledikten sonra o fidana uygun tozlayıcı çeşidi de mutlaka uzmanların tavsiyesi ile %10- 20 gibi dikmelisiniz
  5- sulama için mutlaka damlama sistemi kurmalısınız.
  6-fidan dikilirken sağlam kazıklarda kullanılmalı ve fidanın aşı yerinden 2cm altına kadar toprağa gömülmeli.
  7- çit sistemi. koyun keçi için tel örgü 1.50 cm yüksekliğinde kurulmalı.domuz için ise bu bu tel örgü çitlerin alt kısmına düz jiletli tel çekilmelidir.
  8- benim yerim ege bölgesi olduğu için iklim çok yumuşak ve kar yağmıyor.o yüzden soğuklama ihtiyacı fazla olmayan pikan çeşidini diktim.ileriki zamanlarda tohum ve fidan olarak satmayı planlıyorum.

 12. Emre Can diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler yeni bir ceviz tarlası kuracağız bilgiler çok işimize yaradı

 13. hasan kemal diyor ki:

  herkese merhaba
  ege bolgesinde 3-4-5 yıllık chandler tecrubesi olan var mı. ne kadar büyüyor.verime gecti mi
  ben 2014 şubat ayında 8×4 metre arayla 10 dönüme 350 chandler 10 fernor 10 franquette diktim. damlama sulama kurdum. haftada bir suluyorum.
  iki defa 5 er ton suyla beraber 5 er litre mart ve nisanda koklenmesi için organik humik asit verdim
  tecrubelerimi anlatacagım. Chandler tecrubesi olanlar burada anlatabilir mi.
  fidancıların cogu yalancı. gerçek tecrubesi olanlar anlatsın. saygılar

 14. fahri tekçe diyor ki:

  Selam ben hakkaride kendi bahçemi kordum kimse bana yardım etmedi

 15. mehmet kılıç diyor ki:

  benimde nigde kemerhisarda 12 dönüm yerim var.buraya ceviz dikmeyi düşşünüyorum.hangi cins ceviz dikebilirim.bu koşula uyan cevizler hangileridir.devletten nasıl teşvik alabiliriz.bir yere kayıt olmamız gerekiyormu bu teşviki almak için.ceviz fidancılarından fiyat konusunda ve bilgilendirme manasında mail atabilirler.yardımlarınızı bekliyorum.

 16. hasan kemal diyor ki:

  Ege izmir de chandler ceviz bahcesi kurdum.buraya 8 haziranda yazmisim.4 ay oldu. Yaz kurak gecti42-43 derece sicakta 100 fidan kurudu. 250 tane daha eylulde tupte fidan diktim. 10 tane fidanciya sordum kimse sicaga karsi ne yapilir bilmiyor. sadece satana kadar. hepsi birbirinden veb sitesini kopyalamis. Kaolin kili ve sunguardi 100 tane fidanim kuruduktan sonra kendim nedenlerini arastirirken buldum. İgneyle kuyu kazdim. 500 fidanim oldu. Yeni hasat sezonu basladi. Simdi 5000 adet ceviz meyvesini dogrudan arazime dikip kendim asilayacagim. Fidancilarin hepsi palavraci. Hicbirinin adam gibi bir ceviz bahcesi ve tecrubesi yok. Hepsi kabzimal. Sorunu olan arkadas arayabilir tecrubelerimi memnuniyetle paylasirim. 05072506697

 17. Arzu Bayri diyor ki:

  cevizde bir ağaçtan100 kg alınması için yıllar yıllar gerekli. Ulu ağaçlardan 70-80 yıl sonra alınacak verimdir bu. Fidancı arkadaşlar haklı birim alandan en fazla fidan dikip 20 şer kg verimi 10-15. Yıllarda alabilirsiniz. Heri kalan fidan satıcısı yalanıdır. Bir yetişmiş chandler göstersinler video çekimi bir ağaçtan 100 kg alsınlar görelim. Veya Altay diye reklamını yaptıkları ceviz.. Yok böyle bir şey.. Hayallerinizi 30-40 kg ağaç başı olarak ealize edin o da 13-14. Yıldan sonra..

 18. Haluk Güven diyor ki:

  Kırşehir’in Kaman ilçesinde 600 dönümlük arazide kapama ceviz ve badem ağaçlarından oluşan bahçemizi 2008 yılında kurduk.Yaklaşık 6 yıldır uğraşıyoruz.
  Yeni bahçe kuracak arkadaşlar bu işin uzun soluklu ve zor bir iş olduğunu bilerek girin. Uzun yıllar bahçenize ciddi bir servet yatırmaya hazır olun. İnternette okuduğunuz yazılarda söylenen 3 yıl sonra 5 yıl sonra para kazanmaya başlayacaksınız sözlerine güvenmeyin.
  Bu işe girecekseniz;
  1- Verimli bir araziye sahip olmalısınız.
  2-Arazide mutlaka yeteri miktarda kireç oranı ve tuz miktarı düşük bir su kaynağınız olmalı.
  3-İşletme giderleri için sizi en az 7 yıl idare edecek miktarda nakit paranız olmalıdır. Bu işletme sermayesini Zıraat bankasından kredi olarak alacaksanız en az 2 katı kadar ipotek verecek mal varlığınızın bulunmasına dikkat edin.
  4-Zamanınızı bahçenize ayıracak kadar vaktiniz olmalıdır. Size çok uzak yerlerde bahçe kurarsanız kontrolünüz güç olur.
  5-Ortaklık olarak kuracaksanız bahçenizi işiniz daha da zor. Yıllarca para kazanmadan devamlı harcama yapacağınız için ortaklarınız sağlam olmalıdır.

  Hepinize kolay gelsin.

 19. Barbaros Yargıç diyor ki:

  Merhaba,

  2011 sonunda yaklaşık 40.000m2 alana ceviz diktim Osmaneli Bilecik’te.

  Fizibilite yaparken 5 yıl kuruş kazanmadan bahçenize bakabilmeyi hesaplamanız gerekiyor. Kolay ulaşım ve mayıs-eylül arasında sulamayı da mutlaka hesap etmeniz gerekli. Diğer yaşadıklarımı ve tecrübelerimi internet sayfamda bulabilirsiniz.

  mutlu ceviz bahçesi

 20. muammer bayraktar diyor ki:

  bursa uludağyoln da 7000 mk arazım var ve cevız dıkmek ıstıyorum ne yapmalıyım ve hangı cevız türünu dıkmelıyım devlet teşvık verıyormu

 21. emre diyor ki:

  selam 10 dönüm arazim var erzincanda ne tür ceviz yetişir bu arazide declet teşvif ve hibe verirmi 10 dönüm yere kaş adet ceviz agacı dikile bilir yardımlarınızı bekliyor tşk..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/themes/responsive/header.php:25) in /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/plugins/sayfa_sayac/sayfa_sayac.php on line 491

Arşivler