Ceviz projeleri

Uzun yıllar hobi olarak görülen ceviz yetiştiriciliğinin  ekonomik değeri nihayet anlaşılmaya başlandı.
Ceviz üretimi şimdilerde daha bilinçli yapılıyor. Buna paralel olarak ceviz fidancılığında da büyük aşamalar kaydedildi. Yılda ortalama 2 milyon adet ceviz fidanı satılıyor. Ülkenin her yerinde ceviz üretimi için projeler geliştiriliyor. Bu projeler bilimsel çalışmalarla destekleniyor. Devlet tarafından da yeterli desteği görürse Türkiye, yakın zamanda ceviz ithalatçısı olmaktan çıkarak ihracatçı konuma geçebilir.
En büyük projelerden birisi, “Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Entegre Projesi”si Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ceviz konusunda Türkiye’nin sayılı uzmanlarından Prof. Dr. Yaşar Akça tarafından yürütülüyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen, 7 üniversite ve 4 araştırma enstitüsünün de yer aldığı  projenin bütçesi 1 milyon.414 bin YTL.  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu proje ile ceviz üretimini 100 bin ton artırmayı  hedefliyor.
Ceviz konusunda bizi en çok heyecanlandıran projelerden birisi de Hakkari’de gerçekleştiriliyor. Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu ve Prof. Dr. Yaşar Akça’nın çabaları ile iki yılda Hakkari’ye 57 bin ceviz fidanı dikildi. Hedefleri, Zap vadisinde ceviz ormanları oluşturarak Hakkari’de yaşayanlara yeni bir iş ve aş sağlamak.
Bir başka önemli projeyi ise Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası yürütüyor. Oda Başkanı Tarkan Ersin ve çalışma arkadaşları  Çorlu ile cevizi özdeşleştirmek ve marka yaratmak için yoğun çaba gösteriyor.
Avrupa Birliği desteği ile Şebinkarahisar’da yürütülen organik ceviz üretim projesi ve daha bir çok çalışma var.
Trakya’dan Hakkari’ye ülkenin her yerinde ceviz üretimine bir yönelme var. Bu yönelmenin katma değer yaratması için konunun uzmanı Prof. Dr. Yaşar Akça çok önemli bir uyarı yapıyor:  “Ekolojik koşullara adaptasyon özelliği yüksek, verimli ve kaliteli ürün veren dış satıma uygun çeşitlerle kapama ceviz bahçeleri kurulmalı.”
Ceviz üretmek için 1 dekar alana 15-20 adet ceviz fidanı dikilebiliyor. Beş yılda ağaç başına ortalama 10 kilogram ceviz alınabiliyor. 10 yıldan sonra verim 25-30 kilograma ulaşıyor. 5 dekar ceviz bahçesi olan bir üretici 50 ağaçtan yılda 2.5 ton kabuklu ceviz alabilir ve bunun karşılığı 12 bin 500 YTL civarında gelir elde edebilir.
Ceviz üretimine yönelik yatırımlar üretim verilerine de yansıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ceviz üretimi 2006’da 129 bin 614  ton olarak gerçekleşti. 2007 üretim tahmini ise 185 bin 620 ton. Üretimde yüzde 42 oranında bir artış görülüyor. Bu rakamlar abartılı görünse de ceviz üretimine olan ilginin boyutunu gösteriyor.

Ceviz kategorisine gönderildi
127 comments on “Ceviz projeleri
 1. ümit diyor ki:

  antalya sahile 50km ve 450 rakımda 17dekar araziye pikan cevizi düşünüyorum. Hangi tür daha uygun olur acaba. Birde fidanları tohumdan kendim yetiştirmek istiyorum. Tohumdan yetişen pikan diğer cevizler gibi aslına dönüyor mu? Teşekkürler.

 2. uğur diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bende Tekirdağ bölgesine 10 veya 20 dekaklık bir ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum.
  Yorumları okudum ve gerçekten çok çarpıtıcı ve aynı zamanda çok mantıklı yorumlarda var.
  bu işe girmeyi düşünen arkadaşlar adına ve kedim adına soruyorum bu yorumlara bu işi yapan ve bu işte uzmanlaşmış arkadaşların kalkıp mantıklı cevaplar ve yorumlar yapmasını rica ediyorum.
  ileride ceviz ucuzlarmı üreticiler bu işten zarar görür mü ? cevaplar ve yorumlar için şimdiden teşekkürler.

 3. mehmet kocaakca diyor ki:

  antalya sahile 50km ve 250 rakımda 10dekar araziye pikan cevizi düşünüyorum. Hangi tür daha uygun olur acaba. Birde fidanları nerden alabilirm Teşekkürler.

 4. İSMAİL ANITGAN diyor ki:

  arkadaşlar ankara polatlı sarı oba köyünde 80 dekar hazineden arazı kiralamak için müracaat ettik maliye bakanlığı müstaşarı hazineye ait arazilerin kiralanması ile ilgili yönetmeliği imzaladı işlemler devam ediyor memur olduğum ve tayin durumum söz konusu olduğu için hazineye ait 80 dönümlük araziyi devredeceğim ilgilenenlere duyurulur 0505 5668375

 5. TÜRKER UZUN diyor ki:

  merhaba ben Türker babamla ben ve annem beraber 700 adet 8*8
  aralıklı 30 dönüm araziye ceviz diktik uzun zaman isteyen bir iş ama her zorluğun sonunda bir mutluluk vardır ŞEBİN BİLECİK ve KAMAN 1 cinsi diktik şu an adam boyunu geçti EĞER CEVİZ EKECEKSENİZ SİZE ŞUNU SÖYLEYEYİM ÇOK GÜZEL BİR İŞ YAPTIĞINIZI SÖYLEYEBİLİRİM BANA SORACAĞINIZ BİR ŞEY OLURSA VE BİLGİNİZ VARSA YARDIMINIZIDA BEKLERİM

  MSN ADRESİM turker_uzun_66@hotmail.com
  BU ADRESTEN ULAŞIN ELİMDEN GELDİĞİNCE YARDIM ETMEYE ÇALIŞIRIM :)

 6. uğur diyor ki:

  Merhaba Türker Bey,
  hayırlısı olsun, çeviz bağçeniz kaçıncı senesinde şu an ? dediğiniz gibi çok uğraşlı bir iş ama niticesinde karşılığını kat kat alacağına eminim, umarım herşey istediğin gibi olur.
  Bende Trakya bölgesine 10 ila 20 dönüm ceviz ekmeyi düşünüyorum yaklaşık 1 yıldır bu iş üzerinde kafa yoruyorum tabi hali hazırda yerim olmadığı için biraz uğraşmam gerekiyor.
  sana sormak istediğim devletten teşfik alabildin mi ? ve ortalama 30 dönüm araziye ne kadar yatırım yaptın ? teşekkürler.

 7. Arzu Bayır diyor ki:

  20 dönüm ilk tarlaya 7×7 ikici tarlaya da 8×6 chandler ceviz fidanı diktim. Hepsi tüplü. tarlaları patlatmalarla sürdürdüm, ahır gübresini attım.tesfiyesini yaptım kepçe ile çukurları 1,50 kadar derin olarak kazdırdım. Nisan ayında Hümik asit de kullanarak ektim. tankerle her 10 günde bir sılattım. Bu yıl damla-sulama döşeyip sulamayı yapacağım. Cevizlerden 5 tanesi sadece fire verdi yerlerine yenisini diktik.
  Fidanları 14 TL den aldım. Arazileri dikenli tel kullanarak çitle çevirdim. Koyun/keçiden korumak için alt kısmına kafes tel ile çevirme yaptım. beton direk masraflı olduğu ve işçiliği de çok zahmetli olduğu için söğüt ahşap kazık kullandık. Direkleri yanmış motor yağı kullanarak bir tür emprenyeledik. Bu yıl 30 dönüm kadar yer daha ekmeyi düşünüyorum. Bu ekilecek kısmı 8×4 olarak çit ekimi düşünüyorum tarla şekli uzun ve düzgün sıra oluşturacak şekilde. Kaman-1 piyasada alıcıyı daha rahat buluyor ve lezzetli. Pazarda satışı daha kolaymış ve daha lezzetliymiş. Chandlerden 15-20 gün önce toplanıyormuş. Chandler ceviz verimli de olsa daha geç toplandığını söylüyorlar bu işi yapanlar pazarlama konusunda bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilirler mi?
  Kaman 1 il Chandlerin piyasa koşullarında alım-satımı nasıl?
  Bizim gibi bu işe yeni başlayanlar için yardımlarını bekliyoruz.

 8. fatih akyıldız diyor ki:

  Ceviz uzun vadeli bir yatırımdır.
  8 yaşında ağaç başına 20 kg. verim gibi laflara kanmayın. 10 yaşından önce ciddi bir “ortalama verim” almanız mümkün değil.
  Bir de ileride ceviz fiyatının 1 liraya düşebileceğini düşünen arkadaşlar var. Ceviz 1 liraya düşerse bana getirin ben 1,5 liraya hepsini alırım :)

 9. uğur diyor ki:

  Merhaba Arzu Hn,
  bilgilendirme için teşekkürler. bende 20 dönüm kadar ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum.
  bahçeleri hangi ile nereye yaptınız ? toprağa ve ilkim şartlarına göre cinsi nasıl belirlediniz ?

 10. Barbaros diyor ki:

  2011 yılında Osmaneli Bilecik’teki arazime Chandler cinsi ceviz ektim. Tecrübelerimi internet sayfamda paylaşıyorum.

 11. erdal çıplak diyor ki:

  1-öncelikle toprak analizi ve toprak için tavsiyeler yerine getirilmesi gerekiyor.
  2- ceviz çeşidinin seçimi çok önemli.çünkü her ceviz çeşidinin soğuklama ihtiyacı farklıdır.(yaz kış sıcaklık farkları ve kışın minumum sıcaklıklar)yörenizdeki iklim durumuna uygun ceviz çeşidi dikmelisiniz.
  3- su kaynakları yeterliliği.ceviz zeytin gibi değildir.sulanması gerekir.
  4-dikeceğiniz fidanı belirledikten sonra o fidana uygun tozlayıcı çeşidi de mutlaka uzmanların tavsiyesi ile %10- 20 gibi dikmelisiniz
  5- sulama için mutlaka damlama sistemi kurmalısınız.
  6-fidan dikilirken sağlam kazıklarda kullanılmalı ve fidanın aşı yerinden 2cm altına kadar toprağa gömülmeli.
  7- çit sistemi. koyun keçi için tel örgü 1.50 cm yüksekliğinde kurulmalı.domuz için ise bu bu tel örgü çitlerin alt kısmına düz jiletli tel çekilmelidir.
  8- benim yerim ege bölgesi olduğu için iklim çok yumuşak ve kar yağmıyor.o yüzden soğuklama ihtiyacı fazla olmayan pikan çeşidini diktim.ileriki zamanlarda tohum ve fidan olarak satmayı planlıyorum.

 12. Emre Can diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler yeni bir ceviz tarlası kuracağız bilgiler çok işimize yaradı

 13. hasan kemal diyor ki:

  herkese merhaba
  ege bolgesinde 3-4-5 yıllık chandler tecrubesi olan var mı. ne kadar büyüyor.verime gecti mi
  ben 2014 şubat ayında 8×4 metre arayla 10 dönüme 350 chandler 10 fernor 10 franquette diktim. damlama sulama kurdum. haftada bir suluyorum.
  iki defa 5 er ton suyla beraber 5 er litre mart ve nisanda koklenmesi için organik humik asit verdim
  tecrubelerimi anlatacagım. Chandler tecrubesi olanlar burada anlatabilir mi.
  fidancıların cogu yalancı. gerçek tecrubesi olanlar anlatsın. saygılar

 14. fahri tekçe diyor ki:

  Selam ben hakkaride kendi bahçemi kordum kimse bana yardım etmedi

 15. mehmet kılıç diyor ki:

  benimde nigde kemerhisarda 12 dönüm yerim var.buraya ceviz dikmeyi düşşünüyorum.hangi cins ceviz dikebilirim.bu koşula uyan cevizler hangileridir.devletten nasıl teşvik alabiliriz.bir yere kayıt olmamız gerekiyormu bu teşviki almak için.ceviz fidancılarından fiyat konusunda ve bilgilendirme manasında mail atabilirler.yardımlarınızı bekliyorum.

 16. hasan kemal diyor ki:

  Ege izmir de chandler ceviz bahcesi kurdum.buraya 8 haziranda yazmisim.4 ay oldu. Yaz kurak gecti42-43 derece sicakta 100 fidan kurudu. 250 tane daha eylulde tupte fidan diktim. 10 tane fidanciya sordum kimse sicaga karsi ne yapilir bilmiyor. sadece satana kadar. hepsi birbirinden veb sitesini kopyalamis. Kaolin kili ve sunguardi 100 tane fidanim kuruduktan sonra kendim nedenlerini arastirirken buldum. İgneyle kuyu kazdim. 500 fidanim oldu. Yeni hasat sezonu basladi. Simdi 5000 adet ceviz meyvesini dogrudan arazime dikip kendim asilayacagim. Fidancilarin hepsi palavraci. Hicbirinin adam gibi bir ceviz bahcesi ve tecrubesi yok. Hepsi kabzimal. Sorunu olan arkadas arayabilir tecrubelerimi memnuniyetle paylasirim. 05072506697

 17. Arzu Bayri diyor ki:

  cevizde bir ağaçtan100 kg alınması için yıllar yıllar gerekli. Ulu ağaçlardan 70-80 yıl sonra alınacak verimdir bu. Fidancı arkadaşlar haklı birim alandan en fazla fidan dikip 20 şer kg verimi 10-15. Yıllarda alabilirsiniz. Heri kalan fidan satıcısı yalanıdır. Bir yetişmiş chandler göstersinler video çekimi bir ağaçtan 100 kg alsınlar görelim. Veya Altay diye reklamını yaptıkları ceviz.. Yok böyle bir şey.. Hayallerinizi 30-40 kg ağaç başı olarak ealize edin o da 13-14. Yıldan sonra..

 18. Haluk Güven diyor ki:

  Kırşehir’in Kaman ilçesinde 600 dönümlük arazide kapama ceviz ve badem ağaçlarından oluşan bahçemizi 2008 yılında kurduk.Yaklaşık 6 yıldır uğraşıyoruz.
  Yeni bahçe kuracak arkadaşlar bu işin uzun soluklu ve zor bir iş olduğunu bilerek girin. Uzun yıllar bahçenize ciddi bir servet yatırmaya hazır olun. İnternette okuduğunuz yazılarda söylenen 3 yıl sonra 5 yıl sonra para kazanmaya başlayacaksınız sözlerine güvenmeyin.
  Bu işe girecekseniz;
  1- Verimli bir araziye sahip olmalısınız.
  2-Arazide mutlaka yeteri miktarda kireç oranı ve tuz miktarı düşük bir su kaynağınız olmalı.
  3-İşletme giderleri için sizi en az 7 yıl idare edecek miktarda nakit paranız olmalıdır. Bu işletme sermayesini Zıraat bankasından kredi olarak alacaksanız en az 2 katı kadar ipotek verecek mal varlığınızın bulunmasına dikkat edin.
  4-Zamanınızı bahçenize ayıracak kadar vaktiniz olmalıdır. Size çok uzak yerlerde bahçe kurarsanız kontrolünüz güç olur.
  5-Ortaklık olarak kuracaksanız bahçenizi işiniz daha da zor. Yıllarca para kazanmadan devamlı harcama yapacağınız için ortaklarınız sağlam olmalıdır.

  Hepinize kolay gelsin.

 19. Barbaros Yargıç diyor ki:

  Merhaba,

  2011 sonunda yaklaşık 40.000m2 alana ceviz diktim Osmaneli Bilecik’te.

  Fizibilite yaparken 5 yıl kuruş kazanmadan bahçenize bakabilmeyi hesaplamanız gerekiyor. Kolay ulaşım ve mayıs-eylül arasında sulamayı da mutlaka hesap etmeniz gerekli. Diğer yaşadıklarımı ve tecrübelerimi internet sayfamda bulabilirsiniz.

  mutlu ceviz bahçesi

 20. muammer bayraktar diyor ki:

  bursa uludağyoln da 7000 mk arazım var ve cevız dıkmek ıstıyorum ne yapmalıyım ve hangı cevız türünu dıkmelıyım devlet teşvık verıyormu

 21. emre diyor ki:

  selam 10 dönüm arazim var erzincanda ne tür ceviz yetişir bu arazide declet teşvif ve hibe verirmi 10 dönüm yere kaş adet ceviz agacı dikile bilir yardımlarınızı bekliyor tşk..

 22. BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM : GAZİANTEPTEN BAKLAVA BİZDEN CEVİZ TÜM DÜNYAYA BAKLAVA İHRACATI GÜNLÜK ÜRETİM GÜNLÜK TÜKETİM SANKİ ARABA MAZOT BENZİN İHTİYACI GİBİ BAKLAVASIZ BİR HAYAT DÜŞÜNEBİLİRMİSİNİZ GÜNDE BİR KİLO BAKLAVAYI KİM OLSA YEMEZ YETERKİ SEN ŞARTLARI OLUŞTUR YİĞİDİM YÜCE ALLAH’IN İZNİ İLE BİR MİLYON KİLO BİN TON BAKLAVA BİR MİLYON İNSAN DÜNYA NÜFUSU YEDİBUÇUK SEKİZ MİLYAR PAZAR SORUNU VAR DİYEN YANIMA GELSİN KOOPARATİFLEŞİN BU İŞİ YAPIN YİRMİ LİRADAN YİRMİ TRİLYON GÜNLÜK ÜRETİM KİM ÜRETMEK İSTER KİM BU PARAYI İSTER İSE GİRSİN CEVİZ İŞİNE GAZİ AYINTABIN ŞAHİN BEYLERİ BAKLAVA USTASI GARDAŞLARIM VAR SİZ CEVİZCİ GARDAŞLARDA CEVİZİ DAYADIMI BU DÜNYA PAZARINA DÜNYANIN BAKLAVA SANAYİSİNİ KURARSINIZ EVELALLAH HAYAL DEĞİL BU BİR PROJEDİR YÜCE ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN AMİN

 23. BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM: ŞU AN YARI BODUR ELMA YETİŞTİRİYORUM 22 DÖNÜM DE CEVİZ PİLOT BÖLGE SEÇTİM İNŞALLAH CEVİZ YETİŞTİRECEĞİM KISMETSE TABİ ARKADAŞLAR FİDECİLİK ÜZERİNE DE ÇALIŞIYOR CEVİZ FİDE YETİŞTİRİCİLİĞİ DAHA UZ VE İKLİM TOPRAK AŞILAMA TEKNİĞİ İLE ALAKALI DURUMLAR CEVİZCİLİGE ORANLA BİRAZ DAHA TECRÜBE İSTER AMA DEMİR ÇELİK FABRİKASI TASARIMI KADAR ZOR DEĞİL ZOR OLAN BİR DURUM YOK HER ŞEY BASİT ASLINDA ÖRNEĞİN KENDİM CEVİZ TOHUMLARINDAN SONBAHARIN GÜZÜN ONBİRİNCİ AYIN İKİSİ ÜÇÜ GİBİ TOPRAĞIN ONBEŞ ONYEDİ SANTİM DERİNLİĞİNE KABUKLU CEVİZ TOHUMU EKTİM VE BAHARIN FİDE OLARAK BOY SALDI ŞU AN DÖRT SENEDE İKİ METRE BOYA ULAŞTI TABİ ÜRÜN VERİP VERMEYECEĞİ BİR EN FAZLA İKİ YILDA BELLİ OLUR İNŞALLAH KISMETTOHUM ARALARI YAKLAŞIK OTUZ SANTİM BİN METREKAREYE ON BİN TOHUM (FİDE) DÜŞÜYOR YÜZDE YİRMİ VERİM KAYBI ÇÜRÜK VS SEKİZ BİN FİDE DEMEK ÜÇ LİRADAN SAT FİDELERİ HEMŞERİM YİRMİDÖRTBİN TL DEKAR BAŞI FİDE TOHUMUNA KAÇ TL VERDİN İSE DÜŞ KARIN ORTADA HEM MİLLİ SERVET KAZANSIN HEM VATAN MİLLET CEVİZ GÖRSÜN HEM SEN KAZAN HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH YATMAK HARAM ÇALIŞMAK HELALDİR ALLAH CC EMANET OL SELAM VE DUA İLE KAL İNŞALLAH

 24. SEN EK KARDEŞİM BİR YİYEN ÇIKAR ELBET TORUNUN VAR TORUNUNUN TORUNU VAR YAHU BEN YEMEDİKTEN SONRA DEME SENİN DEDEN CEVİZ DİKSE İDİ SEN TORUNUSUN DEDENE KIZMA YOKSA TORUN SENİN DEDENE KIZDIĞIN GİBİ O DA SANA KIZACAK ULAN BİZİMKİLER EL ENSE YATMIZ ELLERİN CEVİZ BAHÇELERİ VAR BİZİM NEDEN YOK DİYE SEN DİK KARDEŞİM O DİKMESİN SEN DİKME SENİN DEDEN DE SENİN İÇİN DİKMEMİŞ SEN BARİ YA ALLAH BİSMİLLAH DE BARİ SIVA KOLLARI ARAZİLER SULU BAHÇELERİMİZ YATTI YILLAR BOYU SU AKTI BİZ BAKTIK ŞİMDİ ELEKTRİK BARAJ GÖLET HEPSİ VAR İSTER ELEKTRİKLİ DİNAMO ÇEK DAMLAMA SULAMA YAP İSTER TARLANIN BAHÇENİN BAŞINA YÜKSEK BİR YERE BİR 100 TONLUK – 50 TONLUK HAVUZ YAP YİNE DAMLAMA SULA ÇEVİR ETRAFINI DİKENLİ TEL İLE SIĞIR HAYVAN GİRMESİN SEN ANKARA İSTANBUL DERKEN TARLA KENDİ KENDİNE DAMLAMA SU İLE SULANIVERSİN BİR ÇAPA MAKİNASI YILDA İKİ ÇAPA İŞLEMİ TAMAM KİMSE SENDEN MAZOT İSTEMİYOR YADA BU BAHÇE SAMAN ARPADA YEMİYOR YA ALLAH BİSMİLLAH DE KOLLARI SIVA VAKTİ GELDİ GEÇİYOR ŞİMDİ TAM ZAMANI HERŞEY TEKNELOJİ OLDU SEN KAZANMAK SİTİYOR İSEN BİSMİLLAH DE BAŞLA İNŞALLAH RABBİM SANA YARDIM EDER

 25. cevizin kilosu 40-50 lira yılda 10 ton ceviz 400 – 500 milyar uzun lafın kısası size de bismillah demek düşer yüce rab bim yar ve yardımcınız olsun amin not zorluğu yok: bu cevizi koyun gibi gece gündüz gütmeyeceksin sabah beşte kelkıp nöbete gitmeyeceksin ceviz yerine sen tarlada bitmeyeceksin ceviz kendi biter inşallah ekici ol bilici olma yardımcındır yüce ALLAH

 26. BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM: BAŞBAKAN BEN OLSAM KARDEŞİM TARIM İL İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNDE NE KADAR MÜHENDİS TEKNİKER TEKNİSYEN VAR KENDİ DALINDA UZMAN HİÇ BİRİNİ DEVLET DAİRELERİNE SOKMAM HEPSİNİ SÜRERİM ARAZİLERE GELEMEYECEĞİNİZ LA ARAZİLERDEN GİDİN ÇİFÇİNİN BAŞINDA NÖBET TUTUN TARLALARDA NE YETİŞİR NE YETİŞTİRİLİR NELER DAHA VERİMLİ VE KATMA DEĞER GİRDİSİ VE MİLLİ EKENOMİYE KATKI SAĞLAR ARAŞTIRIN BULUN ÇİFÇİMİZ İLE TARLALARDA EMEKLİ OLUN SABAH SEKİZ AKŞAM BEŞ BAZAN BİR SÜNE KIMIL TESBİTİ YAZ DIŞ GÖREV AL HARCIRAH EV ARSA ARABA İKİ KARIK BOSTAN YAN GEL YAT OSMAN YOK ÖYLE BİR HOLLANDA SÜT İLE DÜNYAYI BESLİYOR MİLLİ GELİR ADAM BAŞI AYLIK 30 BİN EURO ADIMIZ YÖRÜK TÜRKMEN BİZ NEDEN YAPAMAYACAĞIZ SÜTÜ YOĞURDU BİZ BULDUK HOLLANDA SÜT PEYNİR SATSIN SENDE YENİ YETME KÖYLÜ GİBİ YUMURTAYI MARKETTEN AL SÜTÜ MARKETTEN YAĞI PEYNİRİ ETİ SUCUĞU PASTIRMAYI MARKETTEN AL ÇALIŞMIYORUZ PROJE SIFIR KAFAYI KULLANMAK VAR BAŞKA ŞEYLERE ; YATIYORUZ EL ENSE KİM GEZECEK PARKLARDA ŞEHİR BAHÇELERİNDE SAHİL KENARLARINDA EĞLENCE LUNAPARK DERKEN O ŞEHRİN PİS DUMANLI HAVASINI SOLUYUP GÜZEL KÖYLERİMİZİN MİS GİBİ TERTEMİZ HAVASINI SUYUNU BU ÇEKİLMEZ ORTAMLARA TERCİH EDİYORUZ. ARAZİDE KÖYDE HAYAT VAR YİĞİDİM UYAN GAYRI . İCARA ORTAĞA VERMEK İLE TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ VAR BABANIN DEDENİN TARLASININ BAŞINA GAYRI MİLLET ÇİFTÇİ GÖRSÜN İNŞALLAH ADAM GİTTİ ŞEHRE GERİ DÖNÜP GELDİ ATASININ ECDADININ TOPRAĞINI YENİDEN YEŞERTTİ ŞENELT’Tİ HELAL OLSUN ÜRETİM YAPMAYA ALIP YETİŞTİRİP KENDİ HELAL KAZANCINA KAZANÇ KATMAYA GELDİ HELAL OLSUN DERLER DİYECEKLER SANA EMİN OL DEMESELER DE HİÇ SORUN YOK HELALİNDEN KAZANMAK ALIN TERİ İLE TOPRAĞINDAN KAZANMAK KADAR GÜZEL NE VAR ÇALIŞANIN HAKKINI YÜCE RABBİM TAM MANASI İLE VERİR EVEL ALLAH DEVLETİMİZ ÇOK ŞEYE TARIMSAL DESTEK VERİYOR ARAŞTIR İNŞALLAH

 27. mahmut yalçın diyor ki:

  ben bu işe çok ilgi duyuyorum.yer nerden nasıl temin edeceğimi bilmiyorum.düzcede bu iş hiç yaygın değil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/themes/responsive/header.php:25) in /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/plugins/sayfa_sayac/sayfa_sayac.php on line 491

Arşivler